Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Poznań wakacyjną porą

Morze? A jakże - kulturalnych propozycji. Góry? Też są - atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Poznańskie instytucje kultury są już na lato przygotowane. A Ty wiesz, jak je spędzisz? 

. - grafika artykułu
fot. Fotspot

Na szczytach urlopowych życzeń wielu z nas są egzotyczne wyspy. Plaża, leżaki, parasole i hamak. Ale jak tam trafić... pozostając na lato w Poznaniu? To proste - Wartostradą, jadąc np. rowerem wzdłuż os. Piastowskiego, między mostami św. Rocha a Królowej Jadwigi i dalej pomiędzy ujściami rzek Głównej i Cybiny. Pokonując tę trasę, miniemy kilka malowniczych plaż miejskich: na Wildzie, Ratajach, Chwaliszewie i Szelągu, gdzie organizowane są również m.in. warsztaty dla dzieci, pokazy filmów oraz spotkania z podróżnikami.

Kino i szanty nad Wartą

Podobny klimat gwarantuje KontenerART. W lipcu w sąsiedztwie Warty odbędą się m.in. koncerty: rockmanów z Wielkopolski, czyli grupy Ryba and the Witches, formacji Patkick and the Pain, Ventolin czy Ouzo Bazuka. Ponadto w programie także cykl spotkań Wartki Stand-up, konkurs dla slamerów oraz Szanty na Wartą.

Lato można też spędzić na Madalinie, gdzie były teren zajezdni zamienił się w plażę z torem wodnym. Na miejscu organizowanych jest wiele warsztatów i wydarzeń: obok znanych już zajęć krav magi pojawi się również boks (Fundacja Wielkopolski Boks) oraz lekcje fechtunku (Arma PL Poznań). Przez pół sezonu będzie można także uczyć się języka chińskiego.

Alternatywą jest Lato na Targach, czyli jak zapewniają organizatorzy: "miejsce kreatywnej, nieskrępowanej zabawy, leniwego odpoczynku i aktywności sportowych". W pięć weekendów odbywać się tam będą festyny sportowe, naukowe i historyczne. Ale oprócz tego organizatorzy zapraszają codziennie na planszówki oraz "smakowite propozycje filmowe" w ramach letniego kina kulinarnego (więcej w dziale Varia).

To oczywiście nie jedyna propozycja na seans na leżakach. Bo plenerowe kino działać też będzie na wspomnianej Madalinie. Ponadto można także wziąć karimatę albo koc i punktualnie o 21.30 stawić się 15 lipca na terenie przystani (cypel Warty, przy moście B. Chrobrego, ul. Estkowskiego), gdzie stanie ogromny ekran. Na tegoroczny program Kina nad Wartą składa się pięć tytułów. Ale w lipcu wyświetlony zostanie tylko jeden z nich - "Królowie lata" w reżyserii Jordana Vogt-Robertsa, będący młodzieżową komedią o dorastaniu i pierwszych miłosnych rozczarowaniach. Wszystkie seanse w ramach cyklu są bezpłatne.

Lato w Zamku czy na Cytadeli?

Plenerowe kino to również jedna z propozycji CK Zamek. W ramach Włoskich wakacji wyświetlone zostaną w lipcu na Dziedzińcu Zamkowym dwa filmy: rewelacyjne Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie w reżyserii Paola Genovesego oraz Nienasyceni, którego reżyserem jest Luca Guadagnino. W ramach cyklu Secret Place Cinema (miejsce seansu widzowie poznają dopiero na chwilę przed projekcją) pokazane z kolei zostaną filmy: Janis w reżyserii Amy Berg oraz brytyjska produkcja The Rolling Stones Olé Olé Olé! w reżyserii Paula Dugdale'a, dokumentalny zapis trasy koncertowej legendarnego zespołu z 2016 roku.

Na Zamkowe Lato dla Dzieci składają się natomiast m.in. spektakle Baśnie 1001 nocy Teatru Qfer w Gdańsku, Chatka zajączka Teatru Władca Lalek w Słupsku oraz liczne warsztaty: clownady, fotograficzne i plastyczne. Ponadto maluchy mogą się wybrać również na spacer Dookoła zamku albo zwiedzić jego wnętrze.

Szereg propozycji dla najmłodszych poznaniaków przygotowało Centrum Sztuki Dziecka, które w tym roku zaprasza już po raz 18. na Letnie Pogotowie Sztuki. Warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży w wieku 5-14 lat odbywać się będą w dwóch miejscach: w Parku Cytadela (3-17.07) oraz w Parku Starego Browaru (17- 21.07). Każdy z nich będzie miał inny temat, dzięki czemu uczestnicy zajęć będą mogli zagłębić się w tajniki różnych sztuk, np. malarstwa, dizajnu albo teatru pudełkowego. W programie np.: Kra, kre, kro... kreowanie to jest to, Teatr mój widzę kuchenny czy Wakacyjna księga osobistych ogrodów.

Iluzjoniści i las zapomnianych rzeczy

Na spotkania z kulturą zaprasza dzieciaki także DK Stokrotka. Lipcowe zajęcia zorganizowane zostały w cyklu trzech pięciodniowych turnusów, podczas których mali uczestnicy wezmą udział m.in. w warsztatach artystycznych i kulinarnych. Oprócz tego zaplanowano również m.in. spotkanie z iluzjonistą oraz zajęcia z Teatrem Dudula.

Do różnych miejsc w Poznaniu - przede wszystkim tych oddalonych od centrum miasta, których mieszkańcy mają ograniczony dostęp do wydarzeń kulturalnych, dotrze z kolei Mobilne Centrum Kultury, które oferuje w tym roku m.in. poranki z kamishibai i trzy cykle warsztatów: Koło Fotografii, Sztukmistrzowie oraz Koło Gospodyń Miejskich, które przeznaczone są zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Od maja do lipca MCK funkcjonuje w systemie weekendowym, pojawi się w dziewięciu różnych miejscach. W sierpniu z kolei przyczepa zatrzyma się na kilka dni w czterech miejscach. Wydarzenia w ramach MCK są darmowe, a ich organizatorem jest Stowarzyszenie Zielona Grupa.

Wiele również będzie się działo w Bramie Poznania oraz jej okolicy. Oprócz zwiedzania stałej ekspozycji w programie jest m.in. spacer ekologiczny w pobliżu Ostrowa Tumskiego w poszukiwaniu materiałów do budowy Golema, który połączony jest z wykładem m.in. o recyklingu i upcyklingu. Ponadto zaplanowano także zajęcia edukacyjne, które odbywać się będą w Śluzie Katedralnej.

Klimat starego miasta odda także atelier fotograficzne Witolda Czarneckiego przy ul. Św. Marcin 75, gdzie obecnie znajduje się niezwykle urokliwe Atelier Stowarzyszenia Łazęga Poznańska. Wspominam o nim, bo w piątek 7 lipca o g. 18 odbędzie się tam wernisaż wystawy witraży Wojciecha Olejniczaka. Jego Las zapomnianych rzeczy powstał z odnalezionych na strychu potłuczonych i zniszczonych szklanych negatywów. Wystawę można oglądać do 30 lipca.

Kulturalny Stary Rynek

Stamtąd z kolei w kilka minut dojdziemy na Stary Rynek, gdzie na początku lipca stanie Scena na Quadro. W lipcu trzykrotnie wystąpi na niej Teatr Fuzja, prezentując spektakle familijne. W repertuarze kolejno: Odkrywcy, Szabadabada oraz Elmer - słoń w kratkę. Wśród muzyków, którzy na niej wystąpią, są z kolei m.in. Kagyuma oraz Patryk Rynkiewicz Electric, Dixie Company Project, Limboski i Jakub Kusior. To jedno z kilku przedsięwzięć, które realizowane jest w ramach projektu Kulturalny Stary Rynek. Bo ponadto czeka nas również spotkanie z kulturą Olędrów. W programie m.in. występy zespołu folklorystycznego oraz kapeli ludowej, opowieści o Olędrach z muzyką w tle i warsztaty: wyplatania wikliny, kowalskie, lepienia gliny, produkcji świec. - Na Starym Rynku stanie wioska miniatur, przypomnimy też zapomniane zawody - zapowiada Damian Michałek z Fundacji Olandia.

Poznaniacy będą mogli również wziąć udział w cyklu wydarzeń Fotograf w drodze, których zwieńczeniem mają być dwie wystawy: The Open Road oraz Szeroka droga. Ale wśród pomysłów Fundacji Fotspot są także spacery fotograficzne wokół Starego Rynku. - Wszyscy znamy tę przestrzeń i wszyscy ją fotografujemy. Postaramy się jednak spojrzeć na nią nieco inaczej, odkryć kontrasty, sięgnąć do egzotyki, zobaczyć ratusz z nieco innej perspektywy - opowiada o wydarzeniu Marek Zakrzewski.

Ciekawym i nowatorskim przedsięwzięciem jest również Autonomia Korporacji Teatralnej, która ma pełnić funkcję kongresu. - Chcemy zapytać mieszkańców o nowe formy wspólnoty, kształtowania przyszłej rzeczywistości w zmieniającym się świecie - wyjaśnia Andrzej Pakuła. - Chcemy, żeby ten projekt przybrał formę performance'u - mówi. W ramach Kongresu Autonomii zaplanowano wykłady, koncert i wystawę.

Muzyka nie tylko z naszego podwórka

Wśród wartych wspomnienia jest także 10 koncertów na 10. rocznicę mostu Jordana, które odbędą się kolejno 1, 8, 22 i 29 lipca. Wśród wykonawców są m.in. zespół MasterBrass, który zagra znane i lubiane arie operetkowe i najsłynniejsze melodie świata, TrąbQartet, specjalizujący się w muzyce jazzowej i filmowej, oraz Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele. Tradycyjnie nie zabraknie znanych poznaniakom akcji A w niedzielę po sumie na moście... (9 i 23.07), które organizowane są w ramach projektu Pośrodku Śródki 2017. W programie: koncert muzyki kameralnej, warsztaty malowania krzeseł dla dzieci i dorosłych, które później ozdobią przestrzeń śródecką, oraz animacje i warsztaty street artu.

Zwyczajowo dla mieszkańców Sołacza i w tym roku zorganizowano koncerty. Pierwszy z nich - Od Edith Piaf do opery już 2 lipca. Ponadto w programie: Kapela Średzioki z Muzyką z naszego podwórka, Pojedynek mistrzów, w którym wystąpią m.in. Dumitru Harea, Artur Banaszkiewicz i Andrij Melnyk, oraz koncert muzyki z Ameryki Południowej.

Tradycją cieszy się również Scena Letnia w Akademii Muzycznej. W tym roku na koncerty organizatorzy zapraszają do Auli im. Stefana Stuligrosza we wszystkie środy lipca i sierpnia. Ponadto kilka wydarzeń w okresie wakacyjnym odbędzie się na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania (szczegóły na www.poznan.pl/nawolnym).

Monika Nawrocka-Leśnik

*informacje na temat akcji Lato w mieście 2017 zebrane wspólnie z Katarzyną Bojarską z Wydziału Kultury i Dziedzictwa UMP