Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Poeta po godzinach

Jest wychowawcą w katowickim Areszcie Śledczym, więc osiem godzin dziennie spędza za kratami. Po pracy pisze wiersze i śpiewa. Wojciech Brzoska będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu literuFKA. 

.
fot. materiały prasowe

Kiedy Wojciech Brzoska 15 lat temu rozpoczynał pracę w służbie więziennej uważał, że obnoszenie się z tym, że jest artystą, może być traktowane jako przejaw słabości. Nie od razu przyznał się do tego, że pisze wiersze. - Wiesz, stereotypy dotyczące poetów są do dziś bardzo mocno obecne w społeczeństwie, zwłaszcza polskim. I niekoniecznie pozytywne. Pomyślałem, że niekoniecznie chcę się z tym wychylać, że będę po prostu realizował swoją pasję po pracy - wyjaśniał w rozmowie z Sebastianem Pypłaczem.

Brzoska jest autorem kilku tomów: "Blisko coraz dalej" z 2000 roku, "Niebo nad Sosnowcem", którego tytuł nawiązuje do filmu "Niebo nad Berlinem" w reżyserii Wima Wendersa, "Wiersze podejrzane", "Sacro casco", "Przez judasza", "Drugi koniec wszystkiego" czy "W każdym momencie, na przyjście i odejście", który ukazał się dwa lata temu nakładem WBPiCAK w Poznaniu. - Poezja jest dla mnie sposobem na wypowiedzenie tego, co trudno ująć inaczej. Jest emocją zaklętą w języku, tajemnicą. Sygnałem, który wysyłam do siebie i nieznanego mi adresata - mówi twórca. Autor pisze o rzeczach zwykłych i codziennych. Jego wiersze cechują przede wszystkim realizm oraz ironia. Ale lubi też zabawę słowem. W nosie ma poprawność religijną.

Jako wychowawca do spraw kulturalno-oświatowych Brzoska zaprosił osadzonych na szereg spotkań ze znanymi pisarzami i poetami (m.in. z Martą Podgórnik, Maciejem Malickim, Jerzym Suchankiem i Adamem Wiedemannem), od blisko 10 lat organizuje też Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Jeana Geneta. Żeby jednak jego podopiecznym łatwiej było odnaleźć się w tym nowym dla nich świecie, rozpoczął spotkania z kulturą od muzyki. Pierwszy koncert dla osadzonych zorganizował w 2005 roku. Zagrał wtedy zespół Pogodno. Potem wystąpili jeszcze m.in. Czesław Mozil, Tymon Tymański, Konjo Konnak i Rykarda Parasol.

Nie od razu, ale jednak, na tej samej scenie więziennej pojawił się również sam Brzoska, który od kilku lat wraz z muzykiem Dominikiem Gawrońskim współtworzy muzyczny duet. Panowie wykonujący "elektropoezję" zadebiutowali w 2012 roku krążkiem "Nunatak", po czym w ręce fanów trafiło wydawnictwo "Słońce, lupa i mrówki" (dołączone do ostatniego tomu poety), na którym gościnnie pojawili się m.in. Mikołaj Trzaska i Wojtek Kucharczyk. Tytuł ten zdaniem krytyków stanowi nową jakość na polskiej scenie muzycznej.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Z cyklu literuFKA: spotkanie z Wojciechem Brzoską + slam poetycki
  • klub Dragon (ul. Zamkowa 3)
  • 2.03, g. 20
  • wstęp wolny
  • prowadzenie: Romek Franczyk i Mateusz Dworek
  • organizatorzy: Fundacja Kultury Akademickiej, Klub Dragon, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu  
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.