Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

O życiu w mieście

Podczas trzeciej edycji Poznań Design Days przyjrzymy się różnym aspektom przestrzeni miejskiej. I zastanowimy, co zrobić, by te publiczne spełniały potrzeby jej wszystkich mieszkańców. Festiwal rozpocznie się 6 maja.

. - grafika artykułu
Simone De Iacobis, Małgorzata Kuciewicz (Centrala): Przyzba, fot. S. De Iacobis

Poznań Design Days to festiwal angażujący w organizację liczne instytucje kultury i sztuki, a także przestrzenie - w tym roku samo centrum Poznania. To platforma wymiany doświadczeń polskich i zagranicznych środowisk projektowych. Miejsce dyskusji, ale też możliwość prezentacji, zarówno znanych twórców, jak i początkujących artystów. 

Wyzwania vs. oczekiwania

- Podczas tegorocznej edycji festiwalu będziemy rozmawiać o życiu w mieście. Wraz z architektami, artystami, projektantami, przy współudziale mieszkańców, spróbujemy wyrazić oczekiwania wobec przestrzeni publicznej miasta, z naciskiem na centrum - plac Wolności i ulicę Święty Marcin. Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. architekt i badacz architektury Carlo Venegoni, który zaprezentuje oddolne praktyki rewitalizacji na przykładach wybranych miast europejskich - zapowiada Sylwia Czubała, rzecznik prasowa festiwalu. Carlo Venegoni jest współzałożycielem platformy New Generation. Oprócz niego wśród dyskutantów i wykładowców pojawią się jeszcze m.in. Simone De Iacobis oraz Małgorzata Kuciewicz z grupy projektowej Centrala, które wezmą udział w rozmowie o wyzwaniach w projektowaniu miast przyszłości. 

Przepływ ludzi, wymiana myśli

Podczas PDD 2016, którego wiodącym tematem będzie Przestrzeń Publiczna poruszone zostaną także takie kwestie jak m.in. mobilność miasta i przepływ ludzi, formy miejskiego aktywizmu oraz infrastruktura - projektowanie zieleni czy tzw. małej architektury: ławek, koszy i stojaków. Oprócz tego ważnym punktem programu są również Poznań Design Talks. To cykl spotkań, podczas których znani projektanci albo dydaktycy nie tylko prezentują swój dorobek wzorniczy, ale również dzielą się własnym doświadczeniem. Spotkania te mają inspirować młodych twórców, ale też być bodźcem motywującym dla tych, którzy dopiero szukają swojego miejsca na rynku pracy. Na wystawie towarzyszącej PDD zobaczymy projekty zwycięzców konkursu stypendialnego, zorganizowanego wraz z firmą YES. A w wolnych lokalach w mieście oraz w Centrum Kultury Zamek w ramach Centrum Designu zaprezentowane zostaną gotowe prace bądź też działania studentów i wykładowców uczelni projektowych. Festiwalowi towarzyszyć będzie również Forum Przestrzeni Publicznej.

Warsztaty, kino i poczytalnia

Na placu Wolności wzorem poprzedniego roku wydzielona zostanie strefa LABAdesign, która realizuje ideę laboratorium repair café - walczy się tam o życie tego, co zepsute, ale również oferuje warsztaty tematyczne oraz gry i zabawy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Tam także powstanie zupełnie nowa strefa - Poczytalnia, miejsce spotkań grupy ,,samoczytającej" oraz targów wymiany książek. O najmłodszych gości PDD tradycyjnie zatroszczą się animatorzy z Młodego Uniwersytetu Artystycznego. Dla dorosłych z kolei przygotowano warsztaty Work out zone oraz wieczorny pokaz filmu. W ramach Cinema Design zaprezentowany zostanie dokument Bogota Change w reżyserii Andreasa Dalsgaarda. Wokół placu Wolności oraz ul. Święty Marcin skupiony będzie także polsko-fiński projekt URBAN stories, w którego realizację zaangażowano mieszkańców Poznania.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Poznań Design Days: "Przestrzeń Publiczna"
  • 6-14.05
  • organizatorzy: Fundacja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu