Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Na plaży z Björk

Co łączy sztukę, modę i sztuczną inteligencję? Odbywające się w październiku w Starym Browarze Art & Fashion Forum odpowiada jednoznacznie - kreatywność.

.
fot. materiały organizatorów

Tegoroczna jedenasta edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem AI - Cyber Creative. Przedstawiciele świata mody, sztuki i nowych technologii rozmawiać będą o możliwościach, zagrożeniach i korzyściach płynących z wykorzystania sztucznej inteligencji w dziedzinie, w której są ekspertami.

Art & Fashion Forum 3 października otworzy wystawa Björk Digital: from the vision of Björk and James Merry. Projekt artystki (Björk już dawno przestała być tylko wokalistką) łączy muzykę, technologię, sztukę, wideo i... emocje. Oparta na wirtualnej rzeczywistości i dająca możliwość całkowitego zanurzenia się w cyfrowej przestrzeni wystawa nie stanowi jedynie technologicznej wydmuszki. Jak podkreśla sama artystka: - Wirtualna rzeczywistość nie stanowi jedynie przedłużenia teledysku, ale posiada także intymny potencjał teatralny, idealny w przypadku emocjonalnej podróży.

"Intymny potencjał", o którym mówi Björk, realizować się będzie w przypadku utworu Stonemilker: towarzyszące piosence wideo buduje wrażenie uczestniczenia w prywatnym koncercie, w którym wykonawczyni i widz spotykają się twarzą w twarz na jednej z dzikich islandzkich plaż. Wirtualna rzeczywistość, w której widzowie mają szansę spotkać się z Björk, nie zatraca swojego ludzkiego wymiaru: być może dzieje się tak dzięki wykorzystaniu na wystawie piosenek artystki z płyty Vulnicura - osobistego albumu, na którego ostateczny kształt znaczny wpływ miało rozstanie z długoletnim partnerem artystki - artystą wizualnym, reżyserem i performerem Matthew Barrneyem.

Forum daje możliwość spotkania się nie tylko w przestrzeni wirtualnej, ale także realnej. W Starym Browarze w ramach Art & Fashion Open University oraz Art & Fashion Workshops odbywać się będą spotkania z ekspertami z zakresu sztuki, designu, ilustracji. Uczestnicy warsztatów będą mieli szansę spotkać się z tym, który o modzie pisze: Piotrem Zacharą (publikuje w "InStyle", "Elle", "Twoim Stylu" czy "Harper's Bazaar"); z tymi, którzy wspierają promocję mody: Olką Osadzińską (ilustratorką, która wystawiała swoje prace m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie oraz na międzynarodowych wystawach Design for Freedom - Freedom for Design, Design in Poland, Ilustracja PL), fotografem modowym Adamem Plucińskim i kreatorką wizerunków modowych Martą Wajszczyk oraz tymi, którzy modę tworzą: projektantem Mariuszem Przybylskim i projektantką biżuterii Anną Orską. Platforma inspiracji i edukacji, jak o tej części festiwalu mówią organizatorzy, zakończy się 21 października.

Aleksandra Skowrońska

  • Art & Fashion Forum:
  • Bjork Digital Exhibition - 3-31.10
  • Art & Fashion Workshops - 9-20.10
  • Art & Fashion Open University - 21.10
  • Art & Fashion Closing Gala - 21.10