Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Idę na bal (folk)

- Ten festiwal to owoc pielęgnowanej od lat miłości do muzyki i tańca, którą chcielibyśmy dzielić się z innymi. Dedykowany jest wszystkim, którzy chcieliby rozpocząć swój romans z tańcem balfolkowym lub od jakiegoś czasu pielęgnują swój związek z nim - mówi Marta Tomczak ze Stowarzyszenia Bal Folk Poznań. W najbliższy piątek startuje Lovembal - pierwszy balfolkowy festiwal w Poznaniu.

.
fot. Darius Floryszczak/Fotografia z duszą

- Uczestnicy będą mogli odkryć świat bal folku, przetańczyć całą noc do inspirującej muzyki, poszukiwać nowych tanecznych możliwości podczas warsztatów i spotkać z przyjaznymi ludźmi - zapowiada Marta Tomczak. Czym jest "bal folk"? - To rodzaj zabawy tanecznej do muzyki ludowej z tańcami wywodzącymi się z tradycji różnych europejskich kultur - wyjaśnia organizatorka. - Z czasem zaczęto tak określać ruch zainicjowany w latach 70. XX wieku we Francji, dziś popularny w wielu krajach europejskich, m.in. w Belgii, Holandii, Portugalii, Niemczech - dodaje.

Podobno tańce balfolkowe rozkręcą każdą imprezę. Bo po pierwsze: bawią się przy nich osoby w każdym wieku. Po drugie - są wyjątkowo dostępne, m.in. poprzez proste układy wywodzące się tradycyjnych tańców. - To zarówno tańce korowodowe, jak i parowe oraz zabawy taneczne. Pozbawione są funkcji prezentującej dany folklor: pomijają strój ludowy, rozbudowane choreografie i sceniczne wyrafinowanie na rzecz swobodnej zabawy opartej na prostej tanecznej bazie - tłumaczy Tomczak.

Pierwszy poznański Lovembal rozpocznie się w najbliższy piątek w klubie Rondo potańcówką z udziałem muzyków-ochotników z różnych stron Polski oraz z muzyką mechaniczną. W sobotę i w niedzielę odbędą się warsztaty, które poprowadzą m.in. Patrice Gesbert (Monsieur Fruits), który jest nie tylko doświadczonym tancerzem oraz nauczycielem, ale też gitarzystą i piosenkarzem, Mikuláš Bryan z Czech, który opowie o tworzeniu przestrzeni dla ruchu oraz Magda Kowalczyk, która przybliży chętnym podstawy tańca w parze.

Głównym punktem programu jest całonocna impreza w TROPS-ie , która odbędzie się po sobotnich warsztatach. Podczas potańcówki wystąpią lokalni artyści, czyli Balonique, ale także twórcy z Czech (ba.fnu) oraz z Francji (No&Mi i wspomniany Monsieur Fruit). Na koniec festiwalu organizatorzy zapraszają do ścisłej integracji taneczno-muzycznej. Będzie to, jak zapowiadają "muzyczna sesja folkowa uwzględniająca potrzeby tanecznej publiczności oraz to, co muzykom w duszach gra".

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Lovembal 2017
  • klub Rondo (ul. Przybyszewskiego 56), TROPS Akademickie Centrum Kultury (ul. Św. Rocha 9) oraz pub Nowa Czytelnia (Św. Marcin 69)
  • 17-19.02
  • bilety wyprzedane! (do wzięcia udziału w sesji muzyczno-tanecznej, która odbędzie się w pubie Nowa Czytelnia nie jest niezbędny bilet wstępu, ale organizatorzy zastrzegają, że w przypadku dużego zainteresowania, mogą odmówić możliwości wejścia na wydarzenie)
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.