Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Fotografowanie jest cool

Tomasz Tomaszewski będzie gościem festiwalu Fotocooltura, który rozpocznie się 30 maja w Obornikach. Poznańskich akcentów nie zabraknie.

Festiwal Fotografii Fotocooltura w Obornikach 30.05-1.06 - grafika artykułu
Festiwal Fotografii Fotocooltura w Obornikach 30.05-1.06

Klub Fotograficzny Obiektyw działa w Obornikach od trzech lat. Organizuje spotkania dotyczące fotografii, zaprasza znanych fotografików, jeździ na plenery. W listopadzie zeszłego roku pojawił się pomysł na zorganizowanie festiwalu. Po co? - Chcieliśmy zintegrować lokalne środowisko. A poza tym po prostu porozmawiać o fotografii i nauczyć kultury fotografowania. Rola fotografa nie kończy się przecież na przyciśnięciu spustu migawki. Powstanie zdjęcia musi poprzedzić refleksja - mówi Kosma Walkowiak, organizator Fotocooltury. Na pierwszą edycję zaprasza do Obornik na trzy dni, od 30 maja do 1 czerwca.

Fotocooltura jest dla tych, którzy już zdążyli postawić pierwsze fotograficzne kroki i wyjść poza zwyczajowe zdjęcia telefonem komórkowym na imprezach (choć i te potrafią być sztuką). Ich zainteresują spotkania z zaproszonymi fotografami, którzy nie tylko zaprezentują swoje zdjęcia, ale też będą dzielić się doświadczeniami. Do Obornik przyjedzie Tomasz Tomaszewski - znany fotografik, od ponad dwudziestu lat pracujący dla National Geographic. Mimo że należy do pierwszej ligi polskich fotografików, podobno chętnie przyjął zaproszenie. Tomaszewski jest m.in. autorem reportażu "Rzut beretem", w którym na czarno-białych zdjęciach portretuje życie polskiej wsi kilkanaście lat po upadku PRL.

W Fotocoolturze wezmą też udział poznańscy fotograficy, m.in. Mariusz Forecki. Jego najbardziej znaną pracą jest album "I love Poland" ze zdjęciami wykonanymi między 1989 a 2009 rokiem, które przedstawiają zachodzące w naszym kraju zmiany społeczne. "Polska na moich fotografiach nie jawi się jako kraina wspaniałości i szczęścia. Nie jest też obszarem beznadziei i marazmu. Polska, jaką opisuję, mimo że pełna słabości i niedoskonałości, kipi od pasji, ciepła i specyficznego humoru" - pisał we wstępie do albumu. W 2010 roku Forecki otrzymał Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania. Kapituła uznała fotografa za "wielką i niekwestionowaną osobowość reportażu subiektywnego i eseju społecznego". Podczas Fotocooltury zaprezentuje m.in. zdjęcia, które wykonał w 1995 roku w Czeczenii.

O tym, że fotografia nie jest tylko dla i o mężczyznach podczas festiwalu będzie przekonywać Anna Kędziora z poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Trochę wbrew programowi (jest w nim jedyną kobietą) wygłosi wykład "Fotografia jest rodzaju żeńskiego". - Faktycznie, w tej edycji większość zaproszonych gości to mężczyźni. To przypadek i wynik naszych wcześniejszych kontaktów - usprawiedliwia się Kosma Walkowiak. O tym, że kobiet w fotografii prasowej nie brakuje, świadczą dwie nagrody w tegorocznym konkursie World Press Photo przyznane Polkom: Annie Bedyńskiej i Ilonie Szwarc.

Fotocooltura to festiwal również dla amatorów. Dla tych, którzy dopiero zaczynają zabawę z fotografią, przygotowano warsztaty i akcje plenerowe. Jedną z nich będzie instalacja Camera Obscura, która stanie na obornickim rynku. Camera obscura zwana aparatem otworkowym to prototyp aparatu fotograficznego. Instalację będzie można zwiedzić od środka. Pomoże to zrozumieć, jak powstaje obraz fotograficzny.

Natalia Grudzień

  • Festiwal Fotografii Fotocooltura w Obornikach
  • Obornicki Ośrodek Kultury, ul. Armii Poznań 18
  • 30.05-1.06
  • wstęp wolny

Załączniki