Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Będzie nowa Masztalarska

Miasto ogłasza konkurs architektoniczny i urbanistyczny na kompleksową przebudowę siedziby Estrady Poznańskiej przy ul. Masztalarskiej 8. Do nowych wnętrz chce zaprosić poznaniaków w ciągu najbliższych pięciu lat.

.
fot. www.nowamasztalarska.poznan.pl

- Chcemy jeszcze w tej kadencji zaprosić widzów do wnętrz na miarę XXI wieku, a gwarancję tego daje otwarty, międzynarodowy konkurs architektoniczny - podczas konferencji prasowej zapowiadającej przebudowę Masztalarskiej mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Ta modernizacja to nasze "być albo nie być" - dodała Jadwiga Troczyńska, wiceszefowa Estrady. - Kolejne drobne ingerencje w tę przestrzeń już się nie sprawdzają. Masztalarska potrzebuje gruntownej przebudowy. Chcielibyśmy zamienić Scenę na Piętrze w nowoczesną, multifunkcyjną salę, podobnie jak Galerię Oko/Ucho. Bardzo potrzebujemy też nowych przestrzeni magazynowych i warsztatowych, by współpracujące z Estradą liczne organizacje pozarządowe, grupy nieformalne zyskały przestrzeń do działania - wyliczała.

Kolejnym niezwykle ważnym elementem modernizacji Masztalarskiej jest dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. A także zagospodarowanie dziedzińca. Zmiany mają dosięgnąć także skwer przed siedzibą Estrady. - Czekamy na pomysły jak tę przestrzeń zmienić, by wykorzystać cały jej potencjał - zaznacza Troczyńska. - Mimo mocnych ram konserwatorskich mamy nadzieję, że uda nam się wprowadzić nowoczesność na Masztalarską - mówił z kolei Bartosz Dawid Jarosz, architekt, przedstawiciel sądu konkursowego, na którego czele stanął nagradzany poznański architekt Krzysztof Frąckowiak. - To obszar w ścisłym centrum miasta, przy Starym Rynku, na pewno będzie dużym wyzwaniem dla architektów - dodał.

Konkurs będzie przebiegał w dwóch etapach. Szczegółowy harmonogram i regulamin można znaleźć na specjalnie uruchomionej stronie: www.nowamasztalarska.poznan.pl. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na 15 kwietnia 2019 r. Główna nagroda to 30 tys. zł. Planowany koszt całej modernizacji to 40 mln zł.

Estrada Poznańska działa przy Masztalarskiej od ponad 60 lat. Została utworzona 30 grudnia 1954 roku. To właśnie tam działał kultowy poznański kabaret Tey, a swoją karierę rozpoczynał m.in. Zbigniew Górny. Obecnie Estrada jest organizatorem wielu różnorodnych wydarzeń kulturalnych w centrum i w dzielnicach - festiwali (m.in. Animator, Nic Się Tu Nie Dzieje), wystaw, koncertów, spektakli, imprez plenerowych (m.in. Sylwester Miejski), spotkań kabaretowych. Pod skrzydłami Estrady działa też kino Muza i Dom Tramwajarza.

Sylwia Klimek