Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Seryjni poeci: Czycz i Ficowski

W najbliższy poniedziałek w CK Zamek odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Seryjni poeci. Tym razem wokół "Wierszy wybranych" Stanisława Czycza oraz książki Jerzego Ficowskiego "Lewe strony widoków".

. - grafika artykułu
.

Pod koniec października nakładem WBPiCAK w Poznaniu ukazały się "Wiersze wybrane" Stanisława Czycza (1929-1996), który uważany jest za jednego z najbardziej oryginalnych polskich pisarzy XX wieku. - Być może atrakcyjność dzieła Czycza bierze się stąd, że podstawy jego poezji są zarówno cielesne, jak i techniczne. Największym sekretem tej poezji jest fakt, że nie tylko nie potrafimy powiedzieć, gdzie w jej ramach przebiegają granice między tym, co literackie, i tym, co techniczne (...), ale przede wszystkim nie potrafimy powiedzieć, które z aspektów twórczości Czycza są nowatorskie i awangardowe, a które tradycyjne, choć zdajemy sobie sprawę, że jego tradycyjność jest zdecydowanie bardziej eksperymentatorska, niż można by sądzić - pisze o jego "Wierszach wybranych" Anna Kałuża, krytyk literacki. Znawczyni poezji Czycza pojawi się na poniedziałkowym spotkaniu i wraz z pracującą na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL-u Dorotą Niedziałkowską, opowie o fenomenie artysty. Praca magisterska Niedziałkowskiej, która dotyczyła twórczości Czycza, została wyróżniona w VII edycji Konkursu o Nagrodę im. Czesława Zgorzelskiego.

Druga część poniedziałkowego spotkania dedykowana będzie twórczości Jerzego Ficowskiego (1924-2006), a dokładniej jego książce "Lewe strony widoków". Gośćmi będą Piotr Sommer, autor "Wcieleń Jerzego Ficowskiego" i Jerzy Kandziora, który napisał rozprawę poświęconą artyście -  "Poeta wolny, niekonieczny".

Ficowski nie był wyłącznie poetą, ale też prozaikiem, krytykiem literackim i tłumaczem. W swojej twórczości inspirował się poezją Juliana Tuwima i awangardy międzywojennej, ale też polskim i cygańskim folklorem. W ubiegłym roku zyskał popularność za sprawą głośnego filmu "Papusza" w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego. Obraz ten opowiada o losach cygańskiej poetki - Bronisławy Wajs, której utwory na język polski tłumaczył Ficowski. - Jerzy Ficowski jako pierwszy wprowadził tematykę romską na szersze pole i w swych książkach przybliżał społeczeństwu wiedzę na temat naszej społeczności. To dzięki niemu Polacy dowiedzieli się o historii, kulturze, tradycji i języku romskim - powiedział po śmierci poety, lider Stowarzyszenia Romów w Polsce, Roman Kwiatkowski.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Spotkanie z cyklu "Seryjni poeci" wokół książek: Jerzego Ficowskiego "Lewe strony widoków" oraz Stanisława Czycza "Wiersze wybrane"
  • Scena Nowa CK Zamek
  • 8.12, g. 18
  • wstęp wolny