Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Seryjne poetki

We wtorek 8 maja osoby zgromadzone na kolejnym spotkaniu z cyklu "Seryjni poeci" znowu udowodnią, że o poezji warto dyskutować. Tym razem gośćmi wydarzenia będą Hanna Janczak i Małgorzata Lebda.

.
Małgorzata Lebda, fot. J. Ociepa

Doskonałą okazję do spotkania stanowi premiera nowych zbiorów poetyckich obu autorek - jeszcze ciszej Janczak oraz Snów uckermärkerów Lebdy. Rozmowę z artystkami poprowadzi Piotr Śliwiński, krytyk, który czytać poezję i mówić o niej potrafi jak nikt inny.

Wsłuchać się w głos przyrody
Hanna Janczak przez kilka lat stawała w szranki z innymi twórcami w ogólnopolskich konkursach literackich. W 2013 roku zajęła drugie miejsce w konkursie "Koniec świata" organizowanym przez wydawnictwo Koobe, w roku następnym została wyróżniona w XXI Konkursie Poetyckim im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Za zbiór wierszy Lekki chłód nominowana była w 2015 roku do Nagrody Literackiej Gdynia.  Wielokrotnie brała udział w wydarzeniach łączących poezję z muzyką. Swoje teksty chętnie odczytuje przy akompaniamencie instrumentów muzycznych. Utwory poetyckie i prozatorskie publikowała między innymi w "Chimerze", "Arteriach",, "Cegle", "Magazynie lost and found" oraz na stronach dwutygodnika.com.

W tomiku jeszcze ciszej Janczak stara się językiem poezji opisać relacje między człowiekiem i naturą. Chociaż w swoim zbiorze porusza szeroki zakres ważkich tematów, włączając w niego refleksje dotyczące stosunków międzyludzkich oraz spraw społeczno-politycznych, żadnego z tych aspektów - jak zauważa Patryk Szaj, redaktor WBPiCAK - nie sposób oddzielić od "świadomości ekologicznej" autorki. "Tytuł tomu można więc rozumieć - choć nie jest to jedyna możliwa interpretacja - jako opowiedzenie się przeciw zgiełkowi cywilizacji, pokorny gest powściągnięcia antropocentrycznych przesądów, zamilknięcia i wsłuchania się w głos przyrody"- czytamy w opisie zbioru.

Zminiaturyzowane metaforyczne błyski
Urodzona w 1985 roku w Nowym Sączu Małgorzata Lebda zawita w CK ZAMEK ze swoim szóstym już zbiorem wierszy. W roku 2016 jurorzy Konkursu Literackiego im. K. I. Gałczyńskiego "Orfeusz" przyznali jej nagrodę za najlepszy tom poetycki roku (za książkę poetycką Matecznik). Rok później Lebda otrzymała Nagrodę im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej. Poetka posiada tytuł doktora nauk humanistycznych, zajmuje się także fotografią.

"Sny uckermӓrkerów, jej nowa książka poetycka, to zminiaturyzowane metaforyczne błyski, w których za pomocą zmysłowych przybliżeń - smaku, dotyku, wzroku - wydarzają się wyjątkowo konkretne historie umieszczone w detalicznie opisanej wiejskiej czasoprzestrzeni" - pisze poeta i wydawca WBPiCAK, Mariusz Grzebalski. "[...] to zaledwie trzydzieści pięć, w większości krótkich wierszy, od których nie można się uwolnić długo po ich lekturze" - dodaje.

Jacek Adamiec

  • 54. spotkanie z cyklu "Seryjni poeci"
  • 8.05, g. 18
  • Scena Nowa, CK ZAMEK
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018