Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Résumé czy narcystyczna autopromocja?

Jaki naprawdę jest Jacek Dehnel? Czy wyszedł poza kreację współczesnego dandysa, którego do tej pory zgrywał? Czy jego "Dziennik roku chrystusowego" dołączy do pamiętnikarskich pereł polskiej literatury czy pamięć o nim zaginie?

. - grafika artykułu
"Dziennik roku chrystusowego", wyd. WAB (2015)

Odpowiedzi na powyższe pytania będzie można uzyskać już w najbliższą środę w Bibliotece Raczyńskich, gdzie odbędzie się spotkanie z pisarzem, poetą i tłumaczem Jackiem Dehnelem. Poprowadzi je Piotr Śliwiński, krytyk literacki i wykładowca na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM-u.

Jacek Dehnel debiutował tomikiem poetyckim "Równoległe żywota", który ukazał się ze wstępem Czesława Miłosza. Dzięki pierwszemu wydawnictwu trwale zaznaczył swoją obecność na polskim rynku wydawniczym. Wśród książek docenionych przez czytelników można wymienić chociażby "Lalę", "Matkę Makrynę" lub "Saturna". Jego twórczość została wyróżniona m.in. nominacją do nagrody Nike i Nagrodą Kościelskich. Oprócz pisania książek Dehnel zajmuje się publicystyką. Jest stałym współpracownikiem "Przeglądu Powszechnego" i "Polityki". Ponadto działa w przestrzeni wirtualnej, administrując portalem Nieszuflada.pl, na którym komentuje wiersze i daje wskazówki młodym twórcom.

Jego wydany rok temu "Dziennik roku chrystusowego" spotkał się z licznymi odezwami ze strony krytyki. Jedni doceniali sposób narracji i autorskie mikronowele starannie wplecione w tok bieżących wydarzeń, inni patrzyli na książkę z dystansem i powątpiewaniem. "Jacek Dehnel i Szczepan Twardoch odpoczywają po dużych i ambitnych przedsięwzięciach powieściowych. Pierwszy wydał »Matkę Makrynę«, drugi - »Dracha«. Ich właśnie opublikowane dzienniki potwierdzają, że żyjemy w czasach upadku diarystyki. Przenoszenie do książek narcystycznej autopromocji rodem z Facebooka musi niepokoić" - pisał Dariusz Nowacki w recenzji dla "Gazety Wyborczej".

Spotkanie w Bibliotece Raczyńskich ma ambicję odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących współczesnego pamiętnikarstwa w oparciu o konkretny przykład dziennika Dehnela. Autopromocja czy szczere wyznanie? Swoiste résumé czy blaga facebookowych statusów - te zagadnienia z pewnością nie zostaną pominięte.

Marta Maciejewska

  • Spotkanie z Jackiem Dehnelem, prowadzenie Piotr Śliwiński
  • Biblioteka Raczyńskich, plac Wolności 19, sala 1
  • 15.06, g. 18
  • wstęp wolny