Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Masłowska, Tokarczuk, Grzebałkowska... Apostrof na start!

Trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof zbliża się wielkimi krokami. Przez tydzień - od 14 do 20 maja - Poznań będzie żył literaturą, a w Empiku na placu Wolności oraz w Pawilonie nad Wartą gościć będą m.in Olga Tokarczuk, Magdalena Grzebałkowska i Jakub Żulczyk.

. - grafika artykułu
Dorota Masłowska, fot. Karol Grygoruk

Co by nie napisać, Apostrof jest bardzo ambitnym przedsięwzięciem - siedem miast, dziesiątki spotkań i dyskusji z pisarzami oraz ludźmi pióra. Poznań znalazł się w gronie festiwalowych lokalizacji, obok Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Katowic i Szczecina. Apostrof jest również zakrojonym na szeroką skalę wydarzeniem wydawniczym, ponieważ specjalnie z okazji festiwalu kilkoro znanych autorów wyznaczyło premiery swoich nowych powieści.

Festiwal rozpocznie się w poniedziałek, a otworzy go spotkanie z ubiegłoroczną laureatką Paszportu Polityki, Natalią Fiedorczuk. Autorka ponownie uderzy w czuły punkt naszego poczucia komfortu, podejmując tym razem temat zazwyczaj zamknięty w czterech ścianach, często przemilczany, wstydliwy i niestety bagatelizowany - przemoc. Spotkanie będzie również oficjalną premierą jej najnowszej książki "Ulga", która ukaże się nakładem wydawnictwa Wielka Litera.

Wyjątkowym wydarzeniem drugiego dnia imprezy będzie spotkanie wokół wznowionej i ponownie zredagowanej książki "Zrób mi jakąś krzywdę" wydawnictwa Świat Książki. Literacki debiut Jakuba Żulczyka jest o tyle wyjątkowy, że redakcji tekstu na nowo dokonał sam autor.

W środę 16 maja odbędzie się kolejne premierowe spotkanie. Tym razem Wojciech Chmielarz opowie o inspiracjach i kulisach powstawania jego najnowszej powieści "Żmijowisko" wydanej nakładem wydawnictwa Marginesy.

Główną atrakcją czwartego dnia Apostrofu będzie spotkanie z Katarzyną Bondą. Jej nowa książka "Czerwony Pająk", która ukaże się w wydawnictwie Muza, będzie finałem cyklu "Cztery żywioły".

W piątek do Poznania przyjedzie Magdalena Grzebałkowska. Zaprezentuje swoją najnowszą książkę, na którą czekają zarówno fani literatury, jak i muzyki. "Komeda. Osobiste życie jazzu", która kilka dni temu ukazała się nakładem wydawnictwa Znak, jest poruszającym portretem pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą i często jedyną namiastką wolności. A wszystko przez pryzmat jednego z najbardziej rozpoznawalnych jazzmanów w historii, poznaniaka Krzysztofa "Komedy" Trzcińskiego, którego życiorys jest osią narracyjną biografii.

Ostatnim festiwalowym gościem Empiku przy placu Wolności, będzie Mariusz Czubaj. Pisarza i profesora Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, będzie okazja poznać podczas spotkania wokół jego nowej książki "Dziewczynka z zapalniczką" wydanej przez W.A.B.

Zamknięcie tegorocznej edycji Apostrofu odbędzie się w poznańskim Pawilonie, gdzie organizatorzy przygotowali dla widzów dwa wyjątkowe wydarzenia. Pierwszym będzie prawdziwy audio-wizualno-literacki spektakl Doroty Masłowskiej, która zaprezentuje czytelnikom swoje najnowsze dzieło. "Inni ludzie" (wyd. Wydawnictwo Literackie) to prawdziwa gatunkowa hybryda - pełnowymiarowa książka nagrana w formie muzycznego albumu.

Gwiazdą poznańskiej odsłony festiwalu będzie też Olga Tokarczuk, która przedstawi widzom "Opowiadania bizarne" (Wydawnictwo Literackie) - swoją najnowszą i wymykającą się wszelkim kategoriom książkę. Spotkanie z Tokarczuk poprowadzi prof. Przemysław Czapliński.

Tematyczną różnorodność Apostrof zawdzięcza Jackowi Dehnelowi, który jest kuratorem tegorocznej edycji. Natomiast o szatę graficzną zadbała Małgorzata Gurowska - wielokrotnie nagradzana artystka wizualna. Nie pozostaje nam - widzom, fanom i czytelnikom - nic innego, jak przygotować się na cały tydzień atrakcji i uczestniczyć w tej literackiej uczcie.

Damian Nowicki

  • Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
  • Empik (ul. Ratajczaka 44) oraz Pawilon (ul. Ewangelicka 1)
  • 14-20.05
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018