Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Jesienna ofensywa wydawnicza WBPiCAK

Twórcy poznańscy i nie tylko, klasycy i twórcy wciąż relatywnie młodzi: Iłłakowiczówna, Ficowski, Czycz, Foks, Sośnicki, Kaczanowski. W Poznaniu ukazały się właśnie zbiory ich twórczości.

. - grafika artykułu
fot. M. Ciesielski

Tegoroczne jesienne zapowiedzi wydawnicze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (WBPiCAK) brzmiały imponująco. Świetnie się składa, że w czas przedświąteczny są one już dostępne na rynku.

Niezwykle ważny jest, omawiany już na naszych łamach, tom listów Kazimiery Iłłakowiczówny do siostry Barbary Czerwijowskiej z lat 1946-1959. Bardzo atrakcyjnie wydany, piękny edytorsko tom jest ważnym świadectwem tych kilkunastu powojennych lat Iłłakowiczówny, spędzanych najpierw w Rumunii, a potem w Poznaniu.

Czytelników zapewne bardzo cieszą też szerokie wybory twórczości Jerzego Ficowskiego i Stanisława Czycza. Ficowski, pamiętany głównie jako miłośnik i tłumacz literatury romskiej, wciąż pozostaje dla wielu czytelników poetą "do odkrycia". Wspaniałym pretekstem do tego może być ten piękny tom, przygotowany i opracowany przez Piotra Sommera. Wielbiciele bardzo oczekiwali też na wydanie wierszy wybranych Stanisława Czycza. Dla wielu odbiorców może to być również odkrywcza lektura. Poezji, która - jak pisze Anna Kałuża - jest jednocześnie "nowatorska, awangardowa i tradycyjna", której podstawy są "zarówno cielesne, jak i techniczne".

Ukazały się wreszcie dwa ważne zbiory poznańskich poetów: Dariusza Sośnickiego i Adama Kaczanowskiego. W przypadku Sośnickiego mamy do czynienia z wyborem, podsumowanym bardzo interesującym posłowiem Pawła Kaczmarskiego. Próbując interpretować twórczość autora Marlewa, Kaczmarski podsuwa interesujące tropy i skojarzenia, oddając jednak czytelnikowi prawo do własnych odczytań. Mamy tu utwory wybrane ze wszystkich tomów autora, aż po kilka z najnowszego Spóźnionego owocu radiofonizacji. Tom Adama Kaczanowskiego zawiera wszystkie wydane dotąd książki poetyckie tego niebanalnego twórcy, a nawet więcej. Całość wieńczą bowiem dwa dodatki. Pierwszy to dramat Kości pod pieczeń Baby Boom, napisany wraz z Andrzejem Szpindlerem. Dodatek drugi to płyta DVD zawierająca kilka poetyckich wystąpień/happeningów Kaczanowskiego. Na pewno jest ona niezbędnym elementem całości, ukazując pełnię tej lekko anarchicznej twórczości.

Pakiet jesiennych nowości z WBPiCAK kończy jeszcze jedna szalenie ważna książka. Debordaż to imponujący wybór twórczości Darka Foksa, jednego z najważniejszych twórców swego pokolenia. Gruby tom, zwieńczony interesującymi uwagami Joanny Orskiej, zawiera najważniejsze dokonania prozatorskie od Orcia przez Pizzę weselną po Kebab Meister (rozdziały rozproszone) i poetyckie od Wierszy o fryzjerach poprzez Ustalenia z Maastricht po tom Liceum.

Tomasz Janas

  • Kazimiera Iłłakowiczówna, Listy do siostry Barbary Czerwijowskiej
  • Jerzy Ficowski, Lewe strony widoków
  • Stanislaw Czycz, Wiersze wybrane
  • Dariusz Sośnicki, Wysokie ogniska
  • Adam Kaczanowski, Happy end
  • Darek Foks, Debordaż