Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Anna Bikont laureatką Poznańskiej Nagrody Literackiej!

Znakomita reportażystka, dziennikarka i pisarka została laureatką tegorocznej Nagrody im. Adama Mickiewicza. Jury doceniło ją przede wszystkim za ostatnią książkę - portret Ireny Sendlerowej: "Sendlerowa. W ukryciu".

.
Anna Bikont, fot. ©Marcel Łoziński

- Bikont sportretowała Sendlerową wbrew jej własnej legendzie, przeciw mitologizacji, która coraz szczelniej oddzielała te wspaniałą powstać od prawdy historycznej. To biografia, nie hagiografia - uzasadniał werdykt w imieniu Kapituły prof. Piotr Śliwiński. - Wielka robota dokumentacyjna nie przeszkodziła jej jednak w napisaniu książki świetnie się czytającej, która zasysa czytelnika i nie pozwala się od siebie oderwać - mówił, ogłaszając werdykt. - Nie miałam wątpliwości, że należy rzetelnie opisać życie Sendlerowej i zamiast opowiadać o niej bajki, trzeba uczyć młodzież w szkołach jej imienia, że miała odwagę, by przeciwstawić się własnemu otoczeniu, że wraz z grupą wspaniałych kobiet robiła coś, co nie było aprobowane społecznie - mówiła w jednym z wywiadów Anna Bikont. - Nie uważam, że zniszczyłam mit Sendlerowej. Uważam, że postawiłam jej pomnik - dodała.

Z wykształcenia psycholożka. Pracowała w zespole "Tygodnika Mazowsze" - pisma podziemnej Solidarności, współtworzyła "Gazetę Wyborczą", z którą związana jest do dzisiaj. Jej pierwsza głośna książka - "My z Jedwabnego" otrzymała m.in. nagrodę historyczną "Polityki" oraz European Book Prize, a wydanie amerykańskie znalazło się na liście stu najważniejszych książek 2016 roku według "New York Timesa". Wraz z Joanną Szczęsną napisała także wyróżnioną Wielką Nagrodą Fundacji Kultury książkę "Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu".

Oprócz Nagrody im. A. Mickiewicza Kapituła Poznańskiej Nagrody Literackiej przyznaje także Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Nominacje w tym roku otrzymali: Szczepan Kopyt - jeden z najgłośniejszych i najwyżej cenionych poetów młodego pokolenia, autor kilku książek poetyckich i płyt muzycznych, poznaniak; Wiktor Marzec - socjolog, autor książki "Rebelia i reakcja. Rewolucja 1905 roku i plebejskie doświadczenie polityczne" oraz Ilona Witkowska, poetka, laureatka m.in. Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2013 w kategorii "debiut" za tom "Splendida realta". Teraz nominowana została za tom "Lucyfer zwycięża".

Laureata/laureatkę Stypendium poznamy 25 maja - podczas Festiwalu Fabuły. Wtedy też Nagrodę im. Adama Mickiewicz odbierze w Poznaniu Anna Bikont.

Poznańska Nagroda Literacka została ustanowiona po śmierci Stanisława Barańczaka wspólnie przez władze UAM i miasta. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł przyznawana jest za całokształt twórczości, Nagroda im. Stanisława Barańczaka (40 tys. zł) trafia do twórców, którzy nie ukończyli 35 roku życia.

Sylwia Klimek

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018