Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Zmarł Lech Konopiński

W wieku 92 lat odszedł Lech Konopiński - autor licznych książek i wierszy oraz tekstów piosenek dla czołowych polskich wokalistów, ale także naukowiec. W tym roku decyzją Rady Miasta Poznania otrzymał tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania.

. - grafika artykułu
Lech Konopiński, fot. materiały Klubu Osiedlowego "Krąg"

Urodził się 16 marca 1931 r. w Poznaniu. Po wybuchu II wojny światowej został wraz z rodzicami i bratem wysiedlony do Warszawy, gdzie przebywał i uczył się na tajnych kompletach do 1944 r. W trakcie Powstania Warszawskiego (w którym stracił ojca), wywieziono go z matką i bratem na roboty przymusowe do Niemiec. Po zakończeniu wojny powrócił do Poznania. W 1950 r. zdał maturę, a następnie studiował na Wydziale Handlowym Wyższej Szkoły Ekonomicznej. Debiutował w 1954 roku na łamach tygodnika "Szpilki" jako satyryk. Pierwszy tom wierszy Akcje i reakcje wydał w 1960 r. z ilustracjami Jacka Fedorowicza. W latach 1957-1960 był redaktorem tygodnika satyrycznego "Kaktus", a w okresie 1960-1965 redaktorem "Gazety Poznańskiej".

W latach 1965-1973 był pracownikiem naukowym Instytutu Przemysłu Włókien Łykowych w Poznaniu. Ogłosił ponad 20 prac naukowych. Równocześnie zajmował się działalnością literacką. Ogółem wydał ponad 70 książek również dla dzieci w ogólnym nakładzie 5 milionów egzemplarzy. Napisał ok. 600 tekstów piosenek dla czołowych polskich wokalistów, między innymi dla: Anny Jantar, Krzysztofa Krawczyka, Eleni, Piotra Kuźniaka, Jerzego Grunwalda, piosenek, które śpiewała i śpiewa cała Polska, np.: Co ja w tobie widziałam, Najtrudniejszy pierwszy krok, Za każdy uśmiech twój, Za wszystkie noce, Poniesie nas wiatr, To, co dał nam świat, Szła noc, Miłość jak wino. Jest także twórcą ponad 50 piosenek dla regionalnych kapel: Zza Winkla, Plewiszczoki, Junki z Buku i Mechaniczna Pyra.

Lech Konopiński współpracował z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uczestniczył w międzynarodowych konferencjach naukowych Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Od 1964 r. był aktywnym członkiem Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR oraz Związku Literatów Polskich.

Książki Lecha Konopińskiego przekładane były na języki obce, w tym na niemiecki, rosyjski, japoński i wietnamski. Sam przełożył na język polski książki niemieckich autorów klasycznych bajek dziecięcych - Wilhelma Buscha i Heinricha Hoffmanna. Napisał kilka sztuk teatralnych, głównie dla dzieci, między innymi: Figliki w takt muzyki, Tajemnicze znaki, Lisek urwisek.

W czerwcu 2023 roku Rada Miasta Poznania - "Wyrażając uznanie za całokształt twórczości literackiej, w szczególności za wkład w literaturę dla dzieci i teksty piosenek, które znała i śpiewała cała Polska" - nadała Lechowi Konopińskiemu tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania.

oprac. red.