Kultura Poznań.pl

Aktualności

opublikowano:

Wacław Zimpel z Paszportem "Polityki"

Pochodzący z Poznania klarnecista otrzymał wyróżnienie w kategorii muzyka popularna. Laureatów tegorocznych Paszportów ogłoszono na wtorkowej gali w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.

.
Wacław Zimpel, fot. materiały prasowe

"Za przełamywanie granic w muzyce, za autorskie, poparte świetnymi umiejętnościami łączenie różnych tradycji i szukanie w nich tego, co wspólne i uniwersalne" - tak nominację Zimpla uzasadniali jurorzy.

Wacław Zimpel to uznany klarnecista, kompozytor, lider zespołów, m.in. Hery, Undivided, The Light Wacław Zimpel Quartet, Wacław Zimpel To Tu Orchestra. Urodził się w Poznaniu, jest absolwentem Akademii Muzycznej. Ma za sobą współpracę m.in. z Mikołajem Trzaską i Kenem Vandermarkiem. W ostatnich latach nagrywał i koncertował m.in. z Gabą Kulką, Olem Walickim, nagrał też płytę do wierszy Krystyny Miłobędzkiej. Grywa jazz i muzykę improwizowaną w międzynarodowych składach, muzykę żydowską w kwartecie Ircha, koncertuje z muzykami z Indii i Japonii. W 2016 roku wydał pierwszą w pełni solową płytę zatytułowaną "Lines". Gra na niej nie tylko na klarnetach, ale też na organach, pianinie i tradycyjnym dalekowschodnim instrumencie khaen. To właśnie za ten album otrzymał w tym roku nominację do Paszportów "Polityki".

ng

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.