Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Uruchom wszystkie zmysły

"5 zmysłów. Ekspresja" to już czwarta odsłona wydarzeń, które za cel stawiają sobie pokazanie, że uczestnictwo w kulturze powinno być dostępne dla wszystkich, bez względu na ograniczenia. Tym razem projekt wejdzie w mariaż z teatrem.

. - grafika artykułu
Fot. materiały organizatorów

Warsztaty, spektakle, pokazy, wykłady i dyskusje - łącznie ponad 400 wydarzeń kulturalno-edukacyjnych będzie efektem tego nietypowego połączenia. Projekt wystartował już w poniedziałek, 22 września i potrwa do końca listopada.

- W tym roku postawiliśmy na teatr, jako kolejną dziedzinę sztuki mało dostępną osobom niepełnosprawnym - mówi Paweł Gogołek, pomysłodawca i producent projektu. - O tym, że to dobry pomysł, może świadczyć fakt, że już po raz czwarty udało nam się zdobyć ministerialny grant w dziedzinie kultury na realizację tego przedsięwzięcia - dodaje.

Przez blisko dwa miesiące, aż do końca listopada, w Poznaniu i regionie odbędzie się wiele różnorodnych wydarzeń dedykowanych samym uczestnikom projektu, ale także ich terapeutom oraz mieszkańcom: wystawy twórczości osób niepełnosprawnych, spotkania i cykle filmowe, a nawet dyskoteka dla osób słabo- i niesłyszących. - Poza głównym nurtem wydarzeń, które odbywać się będą w Poznaniu, część zagości w 30 mniejszych miejscowościach Wielkopolski - zdradza Maria Marcinkiewicz-Górna, koordynatorka wydarzeń. Dość powiedzieć, że sam spektakl finałowy zostanie pokazany nie w Poznaniu, a w Gnieźnie, w Teatrze im. A. Fredry, a po swojej premierze na stałe wejdzie do repertuaru.

- To wydarzenie idealnie wpisze się w projekt rezydencji artystycznej, jaką chcemy wprowadzić w naszym teatrze - mówi Joanna Nowak, dyrektor gnieźnieńskiej sceny. - Chodzi o to, by zapraszać do współpracy artystów z całego świata, po to, by wspólnie z naszymi aktorami stworzyli dzieło teatralne - wyjaśnia. Podczas tegorocznych "5 zmysłów..." w pracach, oprócz osób niepełnosprawnych, udział wezmą artyści z Ukrainy. Spektakl, jaki powstanie pod kierunkiem reżysera Rafała Urbackiego, będzie wypadkową wspólnych pomysłów i doświadczeń. Właśnie dlatego nie ma jeszcze tytułu, znamy tylko datę premiery: 28 i 29 listopada.

Udział we wszystkich wydarzeniach spod szyldu "5 zmysłów..." jest bezpłatny. Swój początek cykl miał już w 2011 roku. To właśnie wtedy, jako pierwsze, powstało "5 zmysłów. Audiodeskrypcja", pozwalające osobom niewidomym odbierać sztuki wizualne w przestrzeniach Muzeum Narodowego. Podczas kolejnej edycji - "Pauza" - osoby niesłyszące miały okazję wystąpić podczas koncertu muzyki klasycznej w towarzystwie Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, a w ramach "eMotion" - współtworzyć spektakl Polskiego Teatru Tańca.

- Poprzednie edycje udały się znakomicie, dlatego postanowiliśmy kontynuować nasz pomysł, który w tej edycji pobije kolejne rekordy - mówi Paweł Gogołek. Przyznaje, że  sytuacją idealną byłoby nie musieć w ogóle organizować wydarzeń zapobiegających społecznemu wykluczeniu niepełnosprawnych, jednak dopóki istnieje taka konieczność, warto i trzeba to robić.

Anna Solak