Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Spektrum musicalu

Co można opowiedzieć musicalem? Transformację ustrojową, biografie artystów i artystek, doświadczenia wojenne i różnice pokoleniowe. Wszystkie te przykłady znajdziemy w programie drugiej odsłony festiwalu Czas na Teatr, która odbędzie się między 28 września a 9 października w Poznaniu.

Plansza reklamująca festiwal. Niebieskie tło z kolorowymi kształtami. Czarne napisy. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

Przed nami druga edycja festiwalu czas na Teatr. Na przełomie września i października będzie można zobaczyć najgłośniejsze polskie spektakle muzyczne ostatnich miesięcy, a także projekty naszych wschodnich i zachodnich sąsiadów. Cały festiwal upłynie pod znakiem współpracy polsko-ukraińsko-niemieckiej. Spektaklom będą towarzyszyły między innymi: panele dyskusyjne, koncerty, konferencja musicalowa Mit - literatura - polityka. Źródła tematów musicali, pokazy filmowe w Kinie Pałacowym, spektakle poznańskich teatrów i wystawa O dzieleniu. Sztuka na granicy.

Festiwal rozpocznie się w klubie Blue Note koncertem ARS LATRANS Orchestra, podczas którego usłyszymy utwory z wydanej w zeszłym roku płyty Y2K i przeniesiemy się do początków XXI wieku. Następnego dnia zaprezentowany zostanie spektakl Chciałem być Teatru Powszechnego w Łodzi. Już sam tytuł wskazuje, kogo twórczość będzie przybliżać. - To świeża produkcja, a sam artysta wybitny, choć ma przyklejonych szereg łatek i sam z siebie pewnie zrobił kogoś innego, niż chciał. A myślę, że mógł być gwiazdą światową ­- mówił o Krzysztofie Krawczyku Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego, w rozmowie z Agnieszką Nawrocką. Życie i twórczość innej artystki, Marlene Dietrich, będzie prezentował monodram Gudrun Schade Marlene und die Dietrich.

Innym spektaklem, który przyjedzie do Poznania będzie 1989 Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w reżyserii Katarzyny Szyngiery. To przedstawiona w formie hip-hopowego musicalu historia upadku komunizmu, nazywana polskim Hamiltonem. W programie znajdziemy także m.in. Sztafetę pokoleń Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, czyli komedię muzyczną rozpisaną na dwóch aktorów reprezentujących różne pokolenia oraz Wyspę Teatru Kameralnego w Bydgoszczy, przeznaczoną dla nastoletniej publiczności. Nasi wschodni sąsiedzi będą reprezentowani w spektaklu 5:00 UA, który powstał jako koprodukcja Teatru Śląskiego w Katowicach, Teatru Miejskiego w Gliwicach i Teatru Małego w Tychach. To projekt autorstwa kilkunastu artystek z Ukrainy, które dzielą się w nim swoimi przeżyciami i doświadczeniami z pierwszych dni inwazji Rosji na Ukrainę.

Festiwal zakończy gala musicalowa z udziałem artystów i artystek scen musicalowych z całego kraju. W repertuarze znajdą się między innymi utwory z musicali SIX, Piloci, West Side Story, Something Rotten, Deszczowa piosenka, Pretty Woman, Miss Saigon czy Złap mnie, jeśli potrafisz. Wydarzenie uświetni rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Plebiscytu Musicalowych Premier Sezonu 2022/2023 i wręczenie nagród laureatom.

oprac. mc

  • Czas na Teatr
  • 28.09-9.10
  • Teatr Muzyczny, Polski Teatr Tańca, Aula Artis i inne lokalizacje

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023