Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Rekordowe CWP

Do tegorocznej edycji konkursu Centrum Warte Poznania zgłoszono najwięcej projektów w dotychczasowej historii tego programu. Przyznano też najwięcej dotacji, a wśród nagrodzonych pomysłów znalazła się nawet oferta... za złotówkę.

W ramach CWP 2015 powstanie m.in. mural na Śródce - grafika artykułu
W ramach CWP 2015 powstanie m.in. mural na Śródce

Idea rewitalizacji centrum miasta poprzez atrakcyjne i dostępne dla mieszkańców działania kulturalne, edukacyjne i społeczne, została zapoczątkowana w 2012 roku przez Komisję Rewitalizacji Rady Miasta.

- Tegoroczna, czwarta odsłona konkursu udowodniła, że pomysł coraz mocniej inspiruje społeczników i ludzi kultury. Zgłosili oni aż 91 koncepcji, z których dofinansowanych zostanie 19. Dla porównania, w ubiegłym roku spośród 74 pomysłów wybrano 11, przy czym pula była dokładnie taka sama: 350 tysięcy złotych - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania, odpowiedzialny m.in. za działania rewitalizacyjne. W 2012 r. to właśnie on, jeszcze jako radny, kierował Komisją Rewitalizacji.

Najwyższą ocenę komisji uzyskały ex aequo dwa podmioty.

  • Fundacja Puenta, w ramach projektu "W środku Śródki" zrealizuje niezwykle barwny mural poświęcony dzielnicy.
  • Poznańscy fotograficy Mariusz Forecki, Adrian Wykrota i Andrzej Dobosz wykonają projekt "Tak dla fotografii w Poznaniu" - zakładający otwarte, darmowe warsztaty i wiele innych działań popularyzujących wiedzę o uwiecznianiu codziennego życia w galerii PIX.HOUSE na Łazarzu.

Swoją obecność w CWP poprzez oryginalne i atrakcyjne projekty zaznaczyły poznańskie samorządy pomocnicze.

  • Osiedle Święty Łazarz można uznać za największego zwycięzcę tegorocznej edycji konkursu. Będzie ono głównym obszarem realizacji takich pomysłów jak kino plenerowe i warsztaty zumby (oba w Parku Kasprowicza), doczekamy się też kolejnych dwóch poetyckich murali (dwa następne pojawią się na Starym Mieście) oraz poświęconego historii i specyfice... kulinarnej dzielnicy projektu "Wirtualny Łazarz".
  • Jeżyce cieszyć się będą z inspirującego cyklu wydarzeń w Centrum Amarant, czyli Domu Tramwajarza, w którym od lutego działają wspólnie Fundacja Amarant i teatr MplusM. To nie jedyne otwarte miejsce w tej dzielnicy objęte wsparciem z funduszu konkursowego - jeżyczanie zawitać też mogą do "Zakładu" przy ul. Wawrzyniaka (gdzie Fundacja Animatornia zorganizuje cykle warsztatów m.in. dla majsterkowiczów) oraz na Ogródek Sztuki Jeżyckiego Centrum Kultury przy ul. Jackowskiego, gdzie planowane są koncerty i wystawy przy wybudowanym w ubiegłym roku "balkonie Julii". 
  • Sporo wydarzy się też na Wildzie. Targowisko przy Dolnej Wildzie zyska nowe oblicze dzięki stoiskom dla młodych plastyków, którzy wystawią swe prace w ramach projektu Jakuba Kaprala "Sztuka na Bema". Wsparte zostaną też działania w Schronie Kultury "Europa" przy ul. Rolnej i świetlicy w pracowni "GODny" na Wierzbięcicach, ale prawdziwym hitem może stać się "Królowa Wilda i duchy Wildy" - wielkoformatowy kolaż złożony z archiwalnych zdjęć dzielnicy, który zobaczymy przy ul. Fabrycznej.
  • Staremu Miastu nowego blasku chcą nadać pomysłodawcy "Akcji pstryk", dzięki którym w Starym Korycie Warty na pewno zrobi się nie tylko jaśniej, ale i... przytulniej. Niebanalne działania artystyczne i społeczne kontynuować będą na Wzgórzu Świętego Wojciecha młodzi społecznicy z Kolektywu 1a, w ramach projektu "natura:miasto:pamięć". Nieopodal na Śródce stworzony zostanie nie tylko wspomniany wyżej mural, ale także... miejskie winnice.

Wśród nagrodzonych koncepcji znalazły się też pomysły wspólne dla całego terenu akcji konkursowej.

  • Fundacja Cukier Puder ubarwi cyklem performensów podróże poznańskimi tramwajami
  • Ewa Wycichowska porwie mieszkańców i turystów do tańca specjalnym projektem w ramach festiwalu "Dancing Poznań".

- Na koniec ciekawostka: Jan Nowak i Iris Munos, znani dotąd organizatorzy Festiwalu Teatrów Francuskojęzycznych, zaproponowali komisji konkursowej pomysł Teatru Piosenki Francuskiej. Była to oferta nie do odrzucenia - kwota, o jaką wnioskowała para pasjonatów frankofonii, to... 1 złoty - dodaje Marcin Kostaszuk, p.o. dyrektora Wydziału Kultury.

Wyboru dokonała komisja, którą stworzyli radni miejscy i osiedlowi oraz eksperci łączący wiedzę o rewitalizacji, edukacji i działaniach artystycznych, zaproszeni przez operatora konkursu - Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznania.

oprac. mat