Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Plebiscyt - Człowiek Kultury i Wydarzenie Sezonu [ZAGŁOSUJ!]

Przed nami kolejne wydanie Plebiscytu - już po raz jedenasty wybierzemy wspólnie najważniejsze Wydarzenie kulturalne oraz Człowieka Kultury minionego sezonu. Nominowanych w naszym konkursie wskazali poznańscy dziennikarze na co dzień zajmujący się kulturą.

. - grafika artykułu
Zagłosuj na Człowieka Kultury i Wydarzenie Sezonu!, fot. materiały prasowe

NOMINOWANI W KATEGORII: Człowiek Kultury

  • Eliza Piotrowska, autorka książek dla dzieci

Za Ciocię Jadzię w ośmiu odsłonach (powstaje dziewiąta!), która jest literackim fenomenem jednoczącym pokolenia i która miała w tym roku swój pierwszy festiwal. Za propagowanie idei wolności i radości wśród czytelników w każdym wieku. - Ciocia Jadzia pokazuje, że można być dzieckiem i dorosłym, wygłupiać się, mieć szalone pomysły i jednocześnie być osobą odpowiedzialną, która daje poczucie bezpieczeństwa. To jest niewątpliwie odlotowa ciotka, ale nigdy nie wystrzela w kosmos bez odpowiedniego uziemienia. - Zależało mi na tym, żeby stworzyć postać, która jest silna i odważna. Dlatego Ciocia Jadzia potrafi naprawić autobus i uszyć sukienkę, prowadzić kombajn i upiec ciasto. Nie daje się zaszufladkować - mówi autorka.

  • Zuzanna Maria Głowacka, animatorka kultury, dyrektorka programowa OFF Opery

Za festiwal sztuk społecznych - organizację koncetów, spektakli, wystaw i warsztatów współtworzonych przez publiczność. Za prowadzenie, wspólnie ze Stowarzyszeniem Młodych Animatorów Kultury (SMAK), przestrzeni kultury, sztuki, edykacji i integracji sąsiedzkiej Fyrtel Główna. W jego ramach działa Archiwum Dzielnicy, Biblioteka Sąsiedzka, Społeczne Centrum Kultury i Centrum Inicjatyw Lokalnych, gdzie każdy ma możliwość działać. Za zaprogramowanie ponad 2 tysięcy wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Za dbanie o to, by kultura niosła za sobą wartościowy przekaz, a jednocześnie byładostępna dla wszystkich.

  • Mike Urbaniak, dziennikarz kulturalny i queerowy aktywista

Za połączenie aktywizmu z naukową wiedzą, rzetelnym dziennikarstwem i artystycznym polotem. Za dotykanie tematów trudnych i bolesnych, społeczne zaangażowanie i wrażliwość. Za stawanie w obronie mniejszości. Za zaangażowane społecznie felietony i promowanie polskiego teatru. Za najnowszą książkę Inny Poznań. Rozmowy z osobami LGBT+, która opowiada o społeczno-obyczajowej metamorfozie miasta przez pryzmat indywidualnych, ludzkich historii, pozwalając każdemu w Innym zobaczyć swoje lustrzane odbicie.

  • Sasza Denisowa, reżyserka spektaklu Haga w Teatrze Polskim

Za reżyserię i dramaturgię w spektaklu Haga, którego premiera odbyła się w Teatrze Polskim w Poznaniu w dniu symbolicznym, 24 lutego 2023, w rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę. Za stworzenie przewrotnej i dramatycznej kroniki wydarzeń ostatnich miesięcy, ale też oddanie głosu tysiącom osób, których życie skończyło się lub diametralnie zmieniło w wyniku wojny. Za próbę znalezienia sprawiedliwości, która w takiej formie może nigdy nie nadejść w rzeczywistości, a której wiele osób chciałoby doczekać. Za poszerzenie kontekstu i wyraźny przekaz. Za teatralny wyraz solidarności z narodem ukraińskim i wszelkimi ofiarami reżimu na całym świecie. - Chcę wyśmiać rosyjską władzę, a także pokazać sąd, na który wszyscy czekamy. Kiedy go sobie wyobrażam, czuję ulgę i sprawiedliwość - mówi.

  • Zespół Wydawnictwa WBPiCAK, nominacja zbiorowa

Za wydawanie wymagającej, niebanalnej, intymnej, dającej do myślenia, nietuzinkowej poezji w świecie, który nie czyta nawet prozy. Za odnoszenie się zarówno do problemów globalnych, jak i polskiej rzeczywistości oraz nieustanne badanie ludzkich dylematów i kondycji. Za wyciąganie z cienia poetek i poetów młodego pokolenia, którym trudniej debiutować literacko niż ich poprzednikom z poprzednich pokoleń. Za niestrudzone promowanie wrażliwości na słowo, drugiego człowieka i otaczający świat. Wreszcie - za robienie tego dobrze, czego dowodem są liczne nominacje do nagród w ogólnopolskich, ważnych konkursach literackich, a przede wszystkim to, co najważniejsze - uznanie Czytelników.

NOMINOWANI W KATEGORII: Wydarzenie Kulturalne

  • Teatrzyk Zielona Gęś w Teatrze Animacji

Za finezyjność w opowiadaniu o absurdach dla dorosłych w sposób rozrywkowy, barwny, kolorowy, bardzo dla aktorów wymagający. Za szczery śmiech i gorzką refleksję o Polsce i polskości. Za aktorstwo lalkowe, które zasługuje na większą nobilitację. "Zielona Gęś niezmiennie uczy i bawi. Niesamowita energia aktorów, którzy ani na chwilę nie opadają z sił, sprawia, że scena tętni życiem, staranna maszyneria teatralnych środków wodzi zaś widza za nos dokładnie tak, jak się pewnie wymarzyło Gałczyńskiemu" - pisaliśmy o tym spektaklu na swoich łamach.

  • Festiwal OFF Opera

Za koncerty, projekcje filmowe, spektakle tańca, a także działania wpisujące się w nurt sztuk wizualnych. Za interwencje artystyczne, nowe interpretacje tradycyjnych dzieł kultury, sięganie po tematy nośne i ważne. Za ostatnią opowieść o bliskości człowieka z naturą, sile sprawczej jednostki i potędze wyobraźni. Bycie tak potrzebnym dziś polem dla wypowiedzi i prezentacji prac artystek i artystów, a jednocześnie  podsumowaniem kilkumiesięcznych procesów warsztatowych, które są otwarte na wszystkie grupy społeczne i wiekowe.

  • NextFest Showcase & Conference

Za ważną i udaną reaktywację idei festiwalu showcase'owego. Za otwartość i wielką energię. Za szansę na spotkanie z gwiazdami polskiej sceny muzycznej, ale przede wszystkim odkrywanie nowych, inspirujących brzmień. Za sprawienie, że mimo remontowych utrudnień, miasto stało się muzyką. "Spadkobierca" Spring Breaka wszedł w wielkim stylu w rozkopany Poznań i tchnął ducha w zaspane miasto. Wiele miejsc, wiele koncertów, niezliczone dyskusje, mieszanka gatunków i platforma do wymiany doświadczeń. Wielcy artyści i ci, którzy dopiero pojawią się na naszych playlistach. Z całą pewnością już wkrótce showcase'owy towar eksportowy Poznania.

  • Ćwiczenia z dyplomacji Teatru Usta Usta i artystek z Ukrainy

Za najbardziej poruszającą poznańską teatralną reakcję na rosyjską agresję, opowieść o doświadczaniu wojny i uchodźstwa. Za projekt, w który zaangażował się cały zespół Teatru Usta Usta i artystki z Ukrainy, które przyjechały do Poznania w ubiegłym roku, po rosyjskiej napaści na naszych wschodnich sąsiadów. Wspólnie stworzyli partnerski i wielogłosowy projekt o charakterze site-specific, angażujący publiczność od przekroczenia progu Republiki Sztuki Tłusta Langusta i wykorzystujący całą jej przestrzeń. "Trudno o bardziej uniwersalny przekaz" - pisaliśmy w recenzji tuż po premierze.

  • Księgarnia Stonewall

Za bycie pierwszą queerową księgarnią w Polsce, w której można przejrzeć i kupić książki skoncentrowane na tematyce LGBTQ+, pisane dla osób i przez osoby, które doświadczają w Polsce krzyżowej dyskryminacji. Za znalezienie miejsca w samym centrum Poznania i miejsce na półkach dla adwokatów swojej sprawy. Za gromadzenie książek z całego świata, takich, które prezentują rzetelną wiedzę oraz dają wytchnienie i estetyczną przyjemność. Za danie przestrzeni na spotkanie i rozmowę, refleksję i dobrą lekturę.

nominacje: Jury Plebiscytu w składzie: Alicja Dec (Radio Emaus), Michalina Janas (Radio Afera), Lucyna Marzec i Maciej Duda ("Czas Kultury"), Anna Jaworska (Radio Poznań), Agnieszka Nawrocka i Anna Solak (IKS i Kulturapoznan.pl)

Jak głosować?

Wystarczy wypełnić karty do głosowania, dostępne od 28 sierpnia do 30 września w Centrum Informacji Kulturalnej przy ul. Ratajczaka 44, lub oddać głos za pośrednictwem naszej strony (w specjalnej ankiecie aktywnej od 28 sierpnia do 30 września). Zwycięzców poznamy w listopadzie.

>>GŁOSUJ<<

oprac. Anna Solak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023