Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Nowy gmach na Ostrowie Tumskim

Muzeum Archidiecezjalne od roku 2007 ma swoją siedzibę w gruntownie odrestaurowanej Akademii Lubrańskiego, działka obok jest jednak pusta. Wkrótce to się zmieni, kiedy powstanie nowy budynek dla muzeum.

Odrestaurowana Akademia Lubrańskiego, siedziba Muzeum Archidiecezjalnego (fot. J. Gładysiak) - grafika artykułu
Odrestaurowana Akademia Lubrańskiego, siedziba Muzeum Archidiecezjalnego (fot. J. Gładysiak)

Budynek z czerwonej cegły przy ul. Jana Lubrańskiego powstał  na początku XVI wieku na potrzeby drugiej w Polsce szkoły wyższej - Akademii Lubrańskiego. Teraz pięknie odnowiony w latach 2006-2007 służy Muzeum Archidiecezjalnemu. Jednym z najcenniejszych eksponatów w jego zbiorach jest miecz św. Piotra z którym, wedle podań,  do Poznania miał przyjechać pierwszy biskup na ziemiach polskich - Jordan.

Jednak choć renesansowy budynek nie jest mały to muzeum powierzchni wciąż brakuje, głównie na magazyny i pracownie konserwatorskie. - W Muzeum Archidiecezjalnym mamy kilka tysięcy zbiorów, dlatego jest konieczność nie tylko ich ekspozycji  ale magazynowania w odpowiednich warunkach temperatury i wilgotności - tłumaczy dyrektor placówki ks. dr Wiesław Garczarek. - Dlatego myśleliśmy o tym już od wielu lat, aby przy obecnym gmachu Akademii Lubrańskiego powstał nowy - dodaje.

Teraz plany stają się rzeczywistością, przygotowania do budowy budynku są już bardzo zaawansowane.- Mamy już pozwolenie na budowę, jak tylko domkniemy finansowanie, ruszamy z inwestycją - cieszy się ks. Dyrektor. Obiekt stanie na działce między muzeum a seminarium Chrystusowców. To będzie gmach trzykondygnacyjny, dostosowany architektonicznie do bryły Akademii Lubrańskiego, nowy budynek będzie niezależny ale połączony z starym łącznikiem. Koszt jego budowy i wyposażenia planowany jest na 18-19 mln zł. Większą jego część zajmą właśnie bardzo potrzebne muzeum magazyny bezcennych eksponatów, a także nowoczesne pracownie konserwatorskie. Będzie także miejsce na dobrą kawę oraz sala do projekcji multimedialnych. - Wystawiamy zaledwie mały procent tego co mamy, ta inwestycja sprawi, że nasze zbiory będą w jednym obiekcie - dodaje ks. Garczarek.

Jan Gładysiak