Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Na filmowych ścieżkach pamięci

W niedzielę 22 października w Poznaniu rozpoczyna się siódma edycja Przeglądu Filmów o Tematyce Żydowskiej. W ciągu kilku dni zobaczymy krótkie i długie metraże produkcji polskiej, amerykańskiej, francuskiej, holenderskiej, niemieckiej i izraelskiej. Będzie też wykład i spotkanie z reżyserem.

Ciemy kadr, tajemnicze wnętrze. Przez środek biegnie czerwony pas z czarnym pęknięciem faktury. - grafika artykułu
Kadr z teledysku grupy Jude, fot. materiały prasowe

Jedną z idei organizowanego przez Stowarzyszenie Miasteczko Poznań Przeglądu Filmów o Tematyce Żydowskiej jest skonfrontowanie lokalnej społeczności z przeszłością wypartą, niechcianą i niewygodną. Dlatego tematyka prezentowanych filmów może być zaskakująca, a nawet szokująca dla widzów. Tak jest chociażby w przypadku filmu dokumentalnego Marshalla Curry'ego Noc w ogrodzie, który poświęcony jest działalności organizacji nazistowskich w Stanach Zjednoczonych przed wybuchem II wojny światowej.

Dla współczesnej publiczności niezrozumiały i szokujący jest fakt, że wielu niemieckich zbrodniarzy uniknęło po II wojnie światowej kary, a tylko nieliczni stanęli przed sądem. Ich procesy odbywały się nie w latach powojennych, ale dekady później. Nawet w latach 90! O tym opowiada frapujący film Murer: anatomia procesu, w którym na rozprawę Franza Murera, "Rzeźnika Wilna", przybywają z Izraela ocalali świadkowie. Po ponad pół wieku od tych wydarzeń reżyser Christian Frosch przywrócił głos żydowskim ofiarom. Także ten film znalazł się w programie przeglądu. Zobaczymy go we wtorek, 24.10 o g. 18.30 w Domu Tramwajarza.

Przegląd może być także okazją do poznania osób ważnych dla izraelskiej kultury. Do tego grona należy Tira Atar, bohaterka dokumentu Ptak w pokoju, który zobaczymy w środę 25.10 o godz. 19:30 w Domu Tramwajarza.

Otwarcie przeglądu  odbędzie się w niedzielę 22 października o godz. 18 w Atrium Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz przy Al. Marcinkowskiego 29. Zobaczymy pokaz krótkich metraży. W programie: Kim jest Jehudi?, Noc w ogrodzie, Widmo pamięci. Opowieść mamy, Tutaj i wtedy o zmierzchu. Ten ostatni, to film o poznańskim jeziorze Rusałka, który został zrealizowany latem 2022 roku przez duet artystów wizualnych - Antona Vargę i Adrianę Molendę. Ich dzieło było po raz pierwszy zaprezentowane w ramach wystawy Tutaj i wtedy o zmierzchu w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (styczeń-marzec 2023). Na pokazie zobaczymy także dwa teledyski noise-core'owego zespołu Jude z Łodzi.

W poniedziałek 23 października o godz. 17 w Atelier Wimar Stowarzyszenia Łazęga Poznańska przy ul. Św. Marcin 75 Marek S. Bochniarz wygłosi wykład o amerykańskiej pisarce pochodzenia żydowskiego - Andzi Jezierskiej. Urodzona na Podlasiu około 1880 roku, wyemigrowała z rodziną do Stanów Zjednoczonych pod koniec XIX wieku. Czerpiąc z własnych doświadczeń opisywała pełne trudów życie żydowskich i portorykańskich imigrantów w Lower East Side w Nowym Jorku. W Polsce Jezierska jest zupełnie nieznana. Wykład będzie rzadką okazją do zaprezentowania jej twórczości polskim odbiorcom.

Przegląd zakończy się w czwartek 26 października pokazem dwóch filmów: o godz. 17 #uploading_holocaust, a o godz. 18.40 Pamięć archiwów. Po pokazie odbędzie się spotkanie online z reżyserem filmu w j. francuskim, tłumaczone na j. polski. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

oprac. szym

  • VII Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej w Poznaniu
  • 22-26.10
  • różne lokalizacje
  • wstęp wolny
  • więcej na Facebooku