Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego - trójka kandydatów

Zakończył się pierwszy etap ponownego konkursu na stanowisko dyrektora lub dyrektorki Teatru Polskiego. Do finału zakwalifikowała się trójka kandydatów - w tym Marcin Kowalski, który kandyduje ponownie w duecie z Maciejem Nowakiem.

. - grafika artykułu
Teatr Polski w Poznaniu, fot. Poznan Film Commission

Komisja zakończyła pierwszy etap konkursu decyzją, że wszystkie trzy zgłoszone kandydatury spełniają wymogi formalne. O funkcję nowego dyrektora lub dyrektorki Teatru Polskiego powalczą Marcin Kowalski, Ewa Dymek-Dudzińska oraz Ewa Pytka. Rozstrzygniecie drugiego etapu konkursu nastąpi 31 stycznia 2024 r. Nowy dyrektor lub dyrektorką obejmie stanowisko w sezonie 2024/2025.

Kim są wszyscy kandydaci? Ewa Dymek-Dudzińska to założycielka fundacji Cechownia Artystyczna i organizatorka festiwalu "Ale Wiocha" na Dolnym Śląsku. Ewa Pytka to pochodząca z Poznania producentka filmowa, a także scenarzystka spektakli i seriali telewizyjnych. Marcin Kowalski, pełniący obowiązki dyrektora Teatru Polskiego do września 2024 roku, przez 9 lat współprowadził teatr wraz z Maciejem Nowakiem, a po ich początkowym rozłamie zgłosił się do konkursu w duecie z Piotrem Ratajczakiem. Teraz, podczas ponownego konkursu, znów walczy o stanowisko wraz z Maciejem Nowakiem, rekomendując go na swojego zastępcę-dyrektora artystycznego.

Spośród trójki kandydatów dwoje zdecydowało się na upublicznienie swoich koncepcji programowych - Ewa Dymek-Dudzińska oraz Marcin Kowalski. Z programu Dymek-Dudzińskiej wynika m.in. gotowość do organizacji Festiwalu Teatru Polskiego, a także poszerzenia możliwej wymiany teatralnej. Kandydatka pragnie także stworzyć nobilitującą i upoważniającą do zniżek kartę "I love Teatr Polski w Poznaniu" oraz zorganizować otwarte koncerty jam sessions i przestrzeń biblioteczną w teatrze. Marcin Kowalski proponuje festiwal/biennale QueerFest, utworzenie Klubu PTT (jako miejsca współpracy środowiskowej) czy nowe i kontynuowane cykle spotkań ("Helenki" dla seniorów, spotkania młodzieżowe, cykl Nasze obce prowadzony przez prof. Przemysława Czaplińskiego). Proponuje także współpracę artystyczną z takimi twórcami jak: Jakub Skrzywanek (Śmierć Jana Pawła II), Maja Kleczewska (Hamlet, Ulisses), młodymi twórcami Mirą Mańką czy Filipem Pawlikiem oraz z debiutantami. Jako pomysł na świętowanie jubileuszu uwzględnia m.in. instalację-cykl Albo ma się teatr, albo ma się spokój - w barwny sposób opowiadający historię teatru.

Przypominamy, że poprzedni konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego nie przyniósł ostatecznego rozstrzygnięcia - żaden z kandydatów nie zdobył wymaganej większości głosów. Dlatego Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak zadecydował o ogłoszeniu ponownego konkursu. Tym razem dziewięcioosobowa komisja konkursowa ma czas na podjęcie decyzji do 31 stycznia 2024 r.

oprac. red.