Kultura Poznań.pl

Aktualności

opublikowano:

Maciej Fortuna laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Poznania

- Za wyjątkowe międzynarodowe osiągnięcia w obszarze współczesnej muzyki jazzowej potwierdzone uznaniem krytyków polskich i zagranicznych - odczytywał uzasadnienie przewodniczący Kapituły prof. Roman Kubicki podczas oficjalnego ogłoszenia laureatów w Urzędzie Miasta.

Maciej Fortuna - laureat tegorocznej Nagrody Artystycznej Miasta Poznania
Maciej Fortuna - laureat tegorocznej Nagrody Artystycznej Miasta Poznania

W niedługim czasie wdarł się do grona najciekawszych dziś i najlepiej rokujących muzyków na polskiej scenie jazzowej. Znakomity trębacz i kompozytor - potrafi równie dobrze poprowadzić własne zespoły, jak i grać gościnnie z innymi muzykami. Na rynku ukazały się niedawno jego dwie ważne płyty Live duetu An On Bast/Maciej Fortuna oraz At Home formacji Maciej Fortuna Trio.

Z An On Bast (także poznańską artystką) współpracuje już od pewnego czasu. Nagrali płytę 1, na której grają muzykę określaną przez siebie jako "processingbop", czyli - skrótowo mówiąc - pogranicze elektroniki i jazzu sięgającego chętnie do estetyki post-bopu. 

Z kolei At Home to trzecia już płyta jazzowego tria Fortuny, którego skład współtworzą: Piotr Lemańczyk - kontrabas oraz Krzysztof Gradziuk - perkusja. Dla porządku dodajmy, że - poza dwoma przed chwilą wspomnianymi - pozostałe projekty, z którymi trębacz koncertuje to: Fortuna Acoustic Quartet, Fortuna Ethno Quartet, Fortuna - Lemańczyk - Hornby Trio, Maciej Fortuna - Muzyka na Trąbkę i Organy, Maciej Fortuna Solo, duet Maciej Fortuna/Krzysztof Dys, a jeszcze do tego Mack Goldsbury Band oraz European Jazz Ensemble, w składzie których artysta pojawia się gościnnie.

W wywiadzie dla portalu jazzarium.pl Fortuna mówił o swojej wizji muzykowania: - Sztuka ma sens tylko wtedy, gdy mamy przez nią coś do przekazania. Przekaz jest niezależny od użytych środków, takich jak instrumentarium, kompozycja, aranże etc. bowiem za tymi wszystkimi nazwijmy to narzędziami kryje się człowiek - twórca. Uważam, że jeśli jesteśmy w stanie poruszyć samych siebie, wejść w trans, wzruszyć się grając i przeżywać - tworząc, to powstałe w ten sposób dzieło będzie oddziaływać na innych".

Maciej Fortuna pochodzi z Leszna. Jest doktorem sztuki, ale także magistrem nauk prawnych. Sam produkuje i wydaje swoje płyty. Pracuje jako wykładowca w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest jedną z największych nadziei polskiego jazzu.

Laureatów Nagrody Artystycznej i stypendiów wyłoniła Kapituła w składzie: Roman Kubicki (przewodniczący), Izabella Gustowska, Ewa Obrębowska-Piasecka, Grzegorz Ganowicz, Sławomir Kamiński, Jarosław Kozłowski, Przemysław Czapliński, Marek Raczak, Jacek Sójka, Ewa Wycichowska - Laureatka Nagrody Artystycznej za rok 2013.

Stypendia artystyczne w kwocie 7 tys. zł otrzymali:

  • Szymon Adamczak (Teatr)
  • Anna Maria Brandys (Edukacja Artystyczna)
  • Marta Jagniewska (Animacja kulturalna)
  • Agata Jankowiak (Rzeźba, muzyka)
  • Hugon Kowalski (Architektura i urbanistyka)
  • Jakub Sajkowski (Literatura)
  • Hanna Tarchała (Muzyka)
  • Marek Zakrzewski (Fotografia)

Tomasz Janas, mat

Załączniki