Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wystawa w ramach V Biennale Fotografii - Patrick Taberna

2007-05-11 ( piątek ) – 2007-06-07 ( czwartek )
Galerii MM, ul. Piekary 13B, Poznań

Patrick Taberna jest laureatem prestiżowych nagród: w 2000 roku został wyróżniony na konkursie FNAC za "Nord magnetique" a w 2001 r. wygrał FNAC Paris za "Nos Italies". Otrzymał również nagrodę Fundacji CCF w 2004 roku za osiągnięcia w dziedzinie fotografii.

Patrick Taberna urodził się w lipcu 1964 roku. Zaczął fotografować w wyniku swoich licznych podróży po Europie, Azji, Bliskim Wschodzie oraz Stanach Zjednoczonych.

Historia narodzin jego zamiłowania do fotografii jest łudząco podobna do historii narodzin tej pasji u Nicolasa Bouviera - zmarłego przed kilkoma laty szwajcarskiego obieżyświata, który również zaczął sięgać po aparat właśnie w trakcie swoich wypraw. To podobieństwo nie jest przypadkowe - wierną towarzyszką eskapad Taberny była książka Bouviera L'Usage du monde (co polski tłumacz przełożył jako "Oswajanie świata"). Od lat sześćdziesiątych stała się ona świętą księgą podróżników.

Bouvier sposobu na owo "oswajanie świata" upatrywał jednak przede wszystkim w literaturze - swoje wrażenia z podróży w pierwszej kolejności spisywał, fotografię zaś traktował jako swoiste dopełnienie relacji literackiej, jako sposób na oddanie tego, czego literatura nie była w stanie wyrazić: ulotnych chwil zachwytu i twarzy ludzi, z którymi zaprzyjaźnił się w drodze oraz pejzaży i życia codziennego mieszkańców odwiedzanych państw. Toteż książka Bouviera została opublikowana już w 1963 r. i szybko weszła do kanonu literatury francuskojęzycznej. Natomiast zdjęcia zostały włożone przezeń do metalowego pudełka i przeleżały w nim... czterdzieści lat.Dopiero po tym czasie poproszono goo zorganizowanie wystawy Oswajanie świata, która zobrazować miała jego niesamowite podróże i to, jak za pomocą obrazu wyrażał swoje emocje w stosunku do poznawanej rzeczywistości. Wówczas postanowił wywołać negatywy włożone niemal pół wieku wcześniej do metalowego pudełka z ryżem. Wystawę Oswajanie świata można było oglądać w Polsce w 2002 r. - cztery lata po śmierci Nicolasa Bouviera.

Patrick Taberna miał więcej szczęścia i okazji do prezentowania swych zdjęć. Może stało się tak dlatego, że nie traktuje fotografii jako dopełnienia literatury, lecz jako sztukę samą w sobie. Po przybyciu do Paryża w 1987, zaczął regularnie uczęszczać na spotkania Clubu des 30/40, prowadzonego przez Jeana Luca Lemaitre, a później przez Francisa Richarda. Już w 1992 miał pierwszą indywidualną wystawę w paryskim Odéon Photo. Potem regularnie odbywały się kolejne wystawy jego prac - nie tylko we Francji, ale też w Belgii (FNAC Liege, 2003 r.), Hiszpanii (FNAC triangle Barcelone i VII Biennale Internationale de Tenerife - Iles Canaries, 2003 r.), Szwajcarii (FNAC Geneve, 2004 r.), Anglii (Michael Hoppen Gallery, Londyn,2005r.), Rosji (Mois de la photographie, 2006) i Stanach Zjednoczonych (Galerie BMG - Woodstock, Nowy Jork, 2006 r.).

Brał również udział w licznych wystawach zbiorowych - ostatnio w Réinventer le visible - collections de la MEP Kunsthalle (Erfurt, Niemcy, 2006) i Il secolo delle vacanze - FotoGrafia - Festival internazionale di Roma (Włochy, 2006), wcześniej: Sélection photographique de la FNAC (Bordeaux, Francja, 2005) i Alguien nos mira - MuVIM (Valencia, Hiszpania, 2005), Mois de la Photo - La Conciergerie (Collection FNAC - Paryż, Francja, 2004) Collection photographique de la FNAC commissaire Martin Parr - Rencontres d'Arles (Francja, 2004).

Jego prace znajdują się w znanych zbiorach: w Kolekcji FNAC (Francja), Centro de Fotografia (Teneryfa, Hiszpania), Kolekcji François Pinault, Kolekcji Agnés B, Maison Européenne de la Photographie (Paryż) oraz w kolekcjach prywatnych.

Niebawem fotografie Particka Taberny będzie można po raz pierwszy zobaczyć w Polsce - od 11 maja do 7 czerwca 2007 w ramach 5. Biennale Fotografii zaprezentuje je Galeria MM w Poznaniu.