Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Komu w drogę, temu czas... na festiwal

Pomysł na oba festiwale jest właściwie ten sam: umożliwić uczestnikom podróż na krańce świata, bez ruszania się z miasta... Na Szage i Śladami Marzeń wyruszamy w lutym z Poznania.

. - grafika artykułu
Festiwal Na Szage, fot. A. Kaczor

- Nasze wariactwo jest nieuleczalne - pisał przed laty Tadeusz Perkitny, jeden z pierwszych poznańskich podróżników, który wraz z Leonem Mroczkiewiczem 11 września 1926 roku wyruszył z Poznania w podróż dookoła świata. Ekwipunek na wyprawę stanowił słoik powideł, niewielki zapas kiszonych ogórków i stuzłotowy banknot w portfelu... Kto z nas choć raz nie marzył o takiej podróży? - Pięknie jest marzyć, ale jeszcze lepiej te marzenia realizować - twierdzą organizatorzy Festiwalu Podróżniczego Śladami Marzeń. - I tak oto już po raz piąty możemy zaprosić na wspaniałą podróż przez wszystkie kontynenty, pełną inspiracji i wspaniałych osobowości - mówi Jaśmina Labus, jedna z organizatorek Śladami Marzeń.

A to jeden z dwóch festiwali podróżniczych, które w lutym odbędą się w Poznaniu. Oba zabiorą widzów na wyprawę przez wszystkie kontynenty, do miejsc, o których istnieniu być może nigdy nie słyszeli. Z tą samą siłą będą zachęcać, by marzenia o podróżowaniu przekuć w czyn - podążając śladem innych podróżników, wsłuchując się w ich opowieści, podglądając trasy, naśladując sposoby podróżowania.

Maluch blisko świata  

Pierwszy z nich - festiwal Na Szage - wystartuje już 3 lutego w Auli AWF. Program tworzą przede wszystkim spotkania z wybitnymi podróżnikami, prezentacje, projekcje filmowe i konkurs dla tych, którzy potrafią w fascynujący sposób opowiadać o swoich ekspedycjach.

Wśród gości pojawią się w tym roku m.in. Arkady P. Fiedler - wnuk jednego z najsłynniejszych poznańskich podróżników - który fiatem 126p przejechał Europę i Afrykę. Dlaczego akurat tym modelem? - Ponieważ w maluchu jest się blisko świata - mówił w jednym z wywiadów. W innym miejscu tłumaczył: - Bo jazda maluchem sprawia mi frajdę. To też najbardziej polski z samochodów, wyprodukowano go tutaj w milionach sztuk. Wielu z nas ma przynajmniej jedno wspomnienie związane z fiatem 126p. Tego nie można powiedzieć o żadnym innym aucie - przekonywał.

Wychował się w podpoznańskim Puszczykowie, gdzie do dziś działa Muzeum-Pracownia imienia Arkadego Fiedlera, jego dziadka, pełna egzotycznych przedmiotów, pamiątek i zdjęć z dalekich wypraw. - To był mój plac zabaw. Eksponaty, na przykład maski afrykańskie, działały na wyobraźnię, a nawet budziły strach. Potem, po śmierci dziadka, tata czytał nam jego książki: Małego bizona, Wyspę Robinsona, Orinoko, Białego jaguara. Teraz wracam do jego reportaży. (...) Wiele książek dziadka jest aktualnych do dziś i myślę, że niejeden współczesny podróżnik mógłby z nich czerpać wiedzę o tym, jak obcować z przyrodą i ludźmi zamieszkującymi najdalsze zakątki świata - mówił w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" wnuk Fiedlera.

Ale nie tylko z nim podróżować będą uczestnicy festiwalu Na Szage. O Laponii opowie Kamila Kielar, zdecydowanie najczęściej podróżująca po terenach polarnych, podglądająca niedźwiedzie, tańcząca z szamanami. Do Afryki zabierze uczestników także Piotr Horzela, który spędził dwa lata w Sudanie Południowym. Wielki Szlak Himalajski przybliżą Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski, a o Omanie opowiedzą Marzena Badziak i Jan Piętek - ubiegłoroczni laureaci konkursu na najciekawszą opowieść.

Prelekcjom i warsztatom tematycznym towarzyszyć będzie m.in. wystawa fotografii Magdaleny Kwiatkiewicz, kolekcji biżuterii etnicznej, a także projekt Man In The Public Space prezentujący innowacyjne wykorzystanie przestrzeni publicznej.

Dzieciom i dorosłym dedykowane są warsztaty tematyczne, z których będzie można dowiedzieć się wielu praktycznych rzeczy o podróżowaniu, posłuchać bajek z różnych stron świata czy napić się dobrej herbaty z najodleglejszych zakątków.

Podróż za... uśmiech?

Konkurs na najlepszą relację z podróży (o "Złoty Ślad") ma także w programie drugi z lutowych festiwali, który towarzyszy targom turystycznym Tour Salon - Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń (od 17 do 19 lutego w pawilonie 15 MTP). Podczas trzech festiwalowych dni również będzie można posłuchać inspirujących prelekcji, wziąć udział w warsztatach i spotkaniach. - Podczas imprezy każdy znajdzie coś dla siebie, będą opowieści z końca świata, filmy, przygody: czasami mrożące krew w żyłach, czasami zabawne - mówi Jaśmina Labus.

Wśród gości specjalnych Śladami Marzeń pojawią się m.in. Dawid Dudek, który poprowadzi warsztaty i zdradzi jak można podróżować... za darmo; Małgorzata Szumska, autorka książek Zielona sukienka i Twarze tajfunu, oraz Jakub Rybicki i Paweł Wicher - prekursorzy zimowych podróży rowerowych. O swoich projektach opowiedzą także: Adam Banach - członek Fundacji Ernesta Malinowskiego, uczestnik letniej szkoły języka angielskiego w peruwiańskim Chivay oraz przedstawiciele Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego, którzy stanęli w tym roku na dnie najgłębszej jaskini świata. - Festiwal ma inspirować i porywać do działania - przekonuje Jaśmina Labus.

W tym roku po raz pierwszy część imprezy dedykowana będzie Polsce. - Dzięki utworzeniu kategorii konkursowej "Śladami Marzeń po Polsce" chcemy pokazać, że nie trzeba jechać daleko, aby przeżyć fantastyczną przygodę - przekonuje organizatorka festiwalu.

Sylwia Klimek

  • festiwal Na Szage
  • 3-5.02
  • Aula AWF (ul. Królowej Jadwigi 27/39)
  • Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń
  • 17-19.02
  • pawilon 15, sala G.1 na MTP