Decyzją z dnia 24 maja 2019 roku Kapituły Nagrody Naukowej Miasta Poznania, pod przewodnictwem prof. dr. hab. Witolda Jurka, Nagrodę Naukową Miasta Poznania w 2019 roku otrzymuje astronom
dr hab.Michał Jerzy Michałowski
z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, za znalezienie brakującego elementu wybuchających gwiazd za pomocą poznańskiego Teleskopu Spektroskopowego oraz za odkrycie dużej ilości gazu atomowego w pobliżu miejsca wybuchu supernowej.
Laureat Nagrody Naukowej jest astronomem w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doktorat skończył w Centrum Ciemnej Kosmologii na Uniwersytecie Kopenhaskim pod kierownictwem Jensa Hjortha i Darach Watsona. Pierwszy staż podoktorski odbył w Instytucie Astronomii na Uniwersytecie Edynburskim z Jamesem Dunlopem. Potem uzyskał grant Pegasus Marie Curie na Uniwersytecie w Gandawie z Maartenem Baesem. Po jego zakończeniu wrócił do Edynburga, skąd przyjechał do Poznania po uzyskaniu grantu POLONEZ Marie Skłodowska-Curie Narodowego Centrum Nauki (NCN).
Badania dr. hab. Michałowskiego koncentrują się na tak zwanej materii międzygwiazdowej w odległych galaktykach, czyli na gazie i pyle znajdującym się pomiędzy gwiazdami. Jest to ważny składnik galaktyk, ponieważ jest to paliwo do formowania nowych gwiazd. Z tego powodu ilość i własności materii międzygwiazdowej determinują w jaki sposób ewoluują galaktyki.