Kapituła uhonorowała
Nagrodą Naukową Miasta Poznania 2015
prof. zw. dr hab. Marka Hendrykowskiego
za wybitny dorobek naukowy w dziedzinie filmoznawstwa, stworzenie w Poznaniu prężnego ośrodka studiów i dydaktyki w zakresie "Filmu, Telewizji i Nowych Mediów" (na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM) oraz poznańskie wątki w badaniach dziejów filmu i kina.
Laureat jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej cenionych polskich filmoznawców, historyków oraz teoretyków filmu i kina, medioznawców i krytyków filmowych. Jego dorobek tworzy ponad 30 książek i kilkaset artykułów obecnych w polskim i międzynarodowym obiegu naukowym np. monografia "Steven Spielberg. Zarys twórczości" (Poznań 1994), "Semiotyka ruchomych obrazów" (Poznań 2014) i "Współczesna adaptacja filmowa" (Poznań 2014). Jego dziełem jest też opracowanie rozdziału dotyczącego kina Europy Środkowo-Wschodniej w wielotomowej monografii historii kina światowego ("The Oxford History of World Cinema" 1996). Jest też recenzentem doktoratów honoris causa m.in. Jerzego Kawalerowicza, Stevena Spielberga i Martina Scorsese.
Profesor Hendrykowski był przez trzy kadencje członkiem Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk, a obecnie należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich (od 1980) i International Association to Promote the Study of Early Cinema DOMITOR (od 1991). Do jego osiągnięć należą ponadto organizacja obrad sekcji filmowej Międzynarodowego Kongresu "Kultura Czasu Przełomu" w Poznaniu (1994) oraz udział w powstaniu filmów dokumentalnych "Komeda, Komeda" i "Oczami dziecka-Felicja z Poznania" (2000).