Nagroda Artystyczna Miasta Poznania dla MAŁGORZATY MUSIEROWICZ za twórczość prozatorską wyrażającą pragnienie sprawiedliwości i życzliwości wobec ludzi i świata.
MAŁGORZATA MUSIEROWICZ Autorka 34 książek dla dzieci i młodzieży, artysta plastyk.
Urodziła się 9 stycznia 1945 r. w Poznaniu. W 1968 ukończyła Wydział Grafiki w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Jej specjalnością zawodową jest grafika użytkowa. Posiada spory dorobek w dziedzinie ilustracji książkowej, ale najbardziej znana jest jako pisarka. W latach 1978-1983 należała do dawnego Związku Literatów Polskich. Od 1989 należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest także członkiem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.
Debiutowała w 1975 powieścią Małomówny i rodzina, rozpoczynając cykl 14 książek obrazujących życie współczesnej młodzieży w atmosferze rodzinnego domu. Seria ta nazwana została "Jeżycjadą" - od miejsca akcji powieści, tj.poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Kolejne to m.in.: Szósta klepka, Kwiat kalafiora, Ida sierpniowa, Opium w rosole, Pulpecja oraz najnowsza Kalamburka (2001).
Powieści te, pisane z przymrużeniem oka, w konwencji ironiczno-żartobliwej, ukazują uroki życia rodzinnego i problemy powszedniego dnia współczesnych nastolatków. Autorka dba nie tylko o atrakcyjność fabuły, ale i o wychowawcze treści. Zachęca młodych czytelników do kierowania się w życiu ludzką życzliwością, pogodą ducha i wytrwałością.
Jako prozaik, poza powieściami dla młodzieży i książkami dla dzieci starszych, uprawia także formy noweletkowe, przeznaczone dla najmłodszych, ukazujące się w wydawanej przez Instytut Wydawniczy "Nasza Księgarnia" serii "Poczytaj mi, mamo". Do nich należą m.in.: Bijacz, Boję się, Co mam, Hichopter, Kredki, Kurczak, Rybka, wydane w latach 1980-1987 i później. Większość swoich książek Małgorzata Musierowicz ilustruje sama. Od lat pisuje również felietony do "Tygodnika Powszechnego". Przeznaczone dla dzieci i młodzieży ukazały się w dwóch zbiorach książkowych (Frywolitki).
Jej twórczość, poza wznowieniami krajowymi, jest przekładana na języki obce, m.in.: bułgarski, czeski, rosyjski, serbochorwacki, słoweński, niemiecki, szwedzki, węgierski, a nawet japoński. W 1975 Musierowicz zdobyła III nagrodę ("Brązowe Koziołki") na II Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu za projekt zabawek. Większość wyróżnień przyznano jej jednak za działalność literacką. W 1979 otrzymała I nagrodę ("Złote Koziołki") na IV Biennale Sztuki dla Dziecka za Szóstą klepkę. W tym konkursie była jeszcze nagradzana w latach następnych. W 1981 młodzi czytelnicy przyznali jej Harcerską Nagrodę Literacką. Rok później jury IBBY przy UNESCO wpisało autorkę na Międzynarodową Listę Honorową im. Hansa Christiana Andersena. Powieść Noelka została z kolei uznana przez jury polskiej sekcji IBBY za książkę roku 1992.