Festiwal Fantastyki Pyrkon
Pyrkon to coroczny, ogólnopolski zjazd miłośników fantastyki. Głównym celem wydarzenia jest propagowanie i promocja literatury, komiksów, filmów i gier o tematyce fantastycznej. W trakcie konwentu mają miejsce spotkania z autorami, panele dyskusyjne, prelekcje, spotkania z wydawcami, turnieje gier planszowych i RPG.
Data: 18 - 22.05.2018
Organizator: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Klub Fantastyki Druga Era
Więcej: www.pyrkon.pl/2018
XI Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi
Festiwal organizowany jest w Teatrze Polskim. Każdego roku ukazuje się w innej odsłonie tematycznej. W poprzednich latach Spotkania odbyły się pod następującymi hasłami: Blizny Historii, Wykluczeni, Święta Rodzina, Herosi i Heroiny, Przechodnie, Ojcowie, Kain i Abel, One, Historie Osobiste.
Data: maj 2018
Organizator: Teatr Polski
Więcej: www.teatr-polski.pl
Noc Muzeów
Jedyna noc w roku w trakcie której poznańskie muzea zapewniają darmowy dostęp do ekspozycji stałych i czasowych wystaw. Zwiedzaniu towarzyszy bogata oferta imprez kulturalnych, które na tę noc przygotowują muzea m. in. wykłady, oprowadzania, prelekcje, pokazy filmów. W poznaniu Noc Muzeów odbywa się co roku w weekend, w okolicy 18 maja - na ten dzień przypada bowiem Międzynarodowy Dzień Muzeów.
Data: maj 2018
Organizator: Estrada Poznańska
Więcej: www.nocmuzeow.poznan.pl
Festiwal Fabuły
Festiwal Fabuły (kurator: dr Marcin Jaworski, UAM) odbędzie się w 2018 roku po raz trzeci. Festiwal jest pokazem ważnych i reprezentatywnych zjawisk szeroko rozumianej prozy - nie tylko tej traktowanej zazwyczaj jako wysoko artystyczna, ale też eseju, biografii, reportażu, gatunków popularnych. Co dwa lata zapraszani do ZAMKU są autorzy najciekawszych i najważniejszych książek prozatorskich wydawanych w Polsce; przedstawicieli różnych poetyk, pokoleń oraz światopoglądów. Wspólnie będzie można posłuchać dobrze opowiedzianych historii, ale też zapytać co, dlaczego i jak sobie opowiadamy. Pytając o literaturę, zadane zostaną pytania również o politykę i przemiany społeczne, stare problemy filozoficzne i nowe idee. Ważne jest także zestawienie ze sobą różnych poetyk, pokoleń oraz światopoglądów, a więc rozmaitych sposobów widzenia współczesności i jej najważniejszych problemów, a przez to wzbogacenie i poszerzenie umiejętności świadomego odbioru nie tylko literatury, ale i dyskursu publicznego. Do udziału w festiwalu zostały zaproszone wyraziste osobowości artystyczne, autorów posługujących się rozmaitymi stylami i formami literackimi.
Data: 22 - 26.05.2018
Organizator: CK Zamek
Więcej: www.ckzamek.pl
Enter Enea Festival
Enter Enea Festival to dwa dni muzycznego spotkania na plenerowej scenie restauracji Oaza nad Jeziorem Strzeszyńskim. Wykonawców i repertuar - zwykle międzynarodowy - dobiera sam Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny Entera. Festiwal promuje indywidualne poszukiwania w muzyce i prezentuje panoramę muzycznej energii oscylującej wokół jazzowej stylistyki i sprawdzającej się w plenerowej formie. Festiwal odbywa się w pięknej scenerii Jeziora Strzeszyńskiego w sąsiedztwie ABC Gallery oraz Visual Parku, czyli niezwykłej kolekcji rzeźb i obiektów autorstwa uznanych artystów, m.in. Andrzeja Bednarczyka, Cyryla Zakrzewskiego, Sławomira Sobczaka, Filipa Wierzbickiego-Nowaka, Sławomira Brzoski czy Bartosza Kokosińskiego.
Data: 28 - 30.05.2018
Organizator: Fundacja Europejskie Forum Sztuki
Więcej: www.enterfestival.pl
Poznań Design Festiwal
Majowy Poznań Design Festiwal to następca odbywającego się od kilku lat cyklu Poznań Design Days - zmiana nazwy to okazja do zaakcentowania zmiany kierunku poszukiwań wyznaczonych przez twórców imprezy. Ich celem jest w największej mierze refleksja nad przestrzeniami publicznymi Poznania. Trzyletni projekt opracowany na lata 2017 - 2019 zakłada wykorzystanie festiwalu jako narzędzia do prezentowania rozwiązań prospołecznych w zakresie 3 żywiołów: Wody-Ziemi-Powietrza.
Data: 11 - 19.03.2018
Organizator: Fundacja Made in Art
Więcej: www.poznandesignfestiwal.pl
Festiwal Filmów nieCodziennych
Pomysłodawcą festiwalu jest Stowarzyszenie nieCodzienność, które zajmuje się działaniem na rzecz osób niepełnosprawnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, uczniów, studentów, amatorów i osób profesjonalnie zajmujących się działalnością filmową oraz innymi dziedzinami sztuki. Festiwal Filmów nieCodziennych to festiwal filmów, których twórcami lub bohaterami są osoby niepełnosprawne. Celem festiwalu jest pokazanie wrażliwości, niebanalności i naturalności osób z niepełnosprawnością.
Data: 11.05.2018
Organizator: Stowarzyszenie nieCodzienność, Nowe Kino Pałacowe
Więcej: www.ffnc.pl
Filharmonia Poznańska
- Nastroje Różnych Epok - 185. rocznica urodzin Johannesa Brahmsa, 11.05.2018, 19:00, Aula UAM
- Fantastyczni - Filharmonia Poznańska, 18.05.2017, 19:00, Aula UAM
- Ogień i Trójgraniasty Kapelusz - Filharmonia Poznańska, 26.05.2018, 18:00, Aula UAM
Więcej: www.filharmoniapoznanska.pl
Akademia Muzyczna
- VII Koncert muzyki Kameralnej, 6.05.2018, 12:00, Aula im. Stefana Stuligrosza
Koncerty Muzyki Kameralnej to efekt współpracy Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu i Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego, w realizację której włączają się młodzi artyści tworzący grupę porozumienia pomiędzy obiema instytucjami. Koncerty mają duży walor artystyczny i edukacyjny - artyści występują dla odbiorców reprezentujących różne pokolenia.
- Koncert Symfoniczny, 11.05.2018, 19:00, Aula Nova
- Pianiści u Paderewskiego, 12.05.2018, 19:00, Aula Nova
- Poranek muzyki akordeonowej, 13.05.2018, 12:00, Aula im. Stefana Stuligrosza
Poranki muzyki akordeonowej organizowane od lat w drugą niedzielę maja wpisały się na stałe w kalendarz imprez poznańskiej Akademii Muzycznej. Wykonawcami są studenci, doktoranci, absolwenci klasy akordeonu, a także zaproszeni soliści i zespoły z kraju i zagranicy.
- Koncert wokalistyki jazzowej, 13.05.2018, 19:00, Aula Nova
To jedno z najciekawszych wydarzeń artystycznych organizowanych przez Katedrę Jazzu. Jak co roku w części pierwszej prezentują się studenci klasy wokalnej, którym towarzyszą akompaniujące zespoły. Tradycją koncertów jest udział znanych postaci polskiej wokalistyki - do tej pory naszymi gośćmi byli: Krystyna Prońko, Hanna Banaszak, Iza Zając, Janusz Szrom, dla których aranżacje tworzyli studenci kierunku: jazz i muzyka estradowa.
- Poniedziałki w Akademii, 14.05.2018, 19:00, Aula Nova
- Czwartki z muzyką dawną, 17.05.2018, 18:00, Aula im. Stefana Stuligrosza
- Koncert z cyklu Rodzinne spotkania z poezją i muzyką -W krainie gitary, 20.05.2018, 17:00, Aula im. Stefana Stuligrosza
- W. A. Mozart - Czarodziejski flet, 20.05.2018, 18:00, Teatr Wielki
- Smyczki w Akademii, 21.05.2018, 19:00, Aula Nova
Więcej: www.amuz.edu.pl
Inne Koncerty
- Cykl Wieczory Akademickie w Willi wśród róż - koncerty z udziałem studentów i pedagogów AM w Poznaniu, wybrana środa miesiąca, Salon Muzyczny Feliksa Nowowiejskiego al. Wielkopolska 11
-Śródka na Jazzowo, Ostatni czwartek miesiąca, godz.19.00, środeckie restauracje: Hyćka, Wspólny Stół i DYNX
Śródka na jazzowo to cykl koncertów jazzowych w śródeckich restauracjach z udziałem młodych poznańskich muzyków i zespołów. Wstęp na koncert jest wolny.
- Kosmiczny Salon Muzyczny, wybrane piątki raz w miesiącu, aula Katedralnej Szkoły Muzycznej, ul. Filipińska
Kosmiczny Salon Muzyczny to cykl koncertów z udziałem zespołów poznańskich i wielkopolskich oraz artystów zapraszanych z innych ośrodków, reprezentujących różne style muzyczne. Wstęp na koncert jest wolny
- Koncerty w Szkole u Szeligowskiego, wybrane poniedziałki raz w miesiącu, aula Poznańskiej Szkoły Muzycznej I st. nr 2 im. Tadeusza Szeligowskiego
Koncerty w Szkole u Szeligowskiego to cykl różnorodnych gatunkowo koncertów z udziałem uczniów i pedagogów szkoły, absolwentów i uznanych artystów, których łączy miłość do muzyki.
- Koncerty Śródeckie w Kościele św. Małgorzaty, wybrane środy g. 18.30, Kościół Św. Małgorzaty na Śródce
Koncerty Śródeckie w Kościele św. Małgorzaty to cykl koncertów organowo-kameralnych w malowniczym i urokliwym kościele, posiadającym koncertowe organy. Walory instrumentu prezentują zaproszeni artyści, wybijający się studenci-organiści, laureaci wielu nagród. Towarzyszyć im będą zaproszeni śpiewacy i instrumentaliści, ale także uczniowie, zespoły i pedagodzy ze śródeckich i poznańskich szkół muzycznych. Wstęp wolny.
Wielki Fryderyk - premiera, reż. Jan Klata
Pierwszy spektakl Jana Klaty od czasu, kiedy przestał kierować krakowskim Starym Teatrem. - "Wielki Fryderyk" Adolfa Nowaczyńskiego to sztuka dość brutalna, krytyczna wobec polskich aspiracji. To gorzki test pokazujący polskie kompleksy - mówi Maciej Nowak. Główną rolę w spektaklu zagra Jan Peszek. Będzie to jego swoisty powrót - Peszek należał do obsady Teatru Polskiego w Poznaniu przez jeden sezon - 1981/82.
Data: 4.05.2018
Miejsce: Teatr Polski
Więcej: www.teatr-polski.pl
Troja - premiera
Choreografia Viktora Davydiuka została stworzona do nowej kompozycji Gabriela Kaczmarka. Troja to próba wyrażenia poprzez taniec bezwzględności i okrucieństwa walki, a także bólu i rozpaczy po zmarłych, którzy nie chcą odejść. Twórcy, opowiadając jedną z najbardziej znanych historii o długoletnim konflikcie, mierzą się z problemami obecnymi w naszej rzeczywistości. Muzyka została skomponowana specjalnie na potrzeby spektaklu.
Data: 12.05.2018, 19:00
Miejsce: Teatr Wielki
Więcej: www.opera.poznan.pl
Spektakle gościnne
- Pikantni- WojArt, 20.05.2018, 17:00 i 19:30, Kino Apollo
- Pikantni - WojArt, 21.05.2018, 18:00 i 20:30, Kino Apollo
- Jak się kochają w niższych sferach - WojArt, 25.05.2018, 17:00 i 20:00, Kino Apollo
- Ludzie Inteligentni - WojArt, 25.03.2018, 18:00 i 21:00, Kino Apollo
Gołuchów. Wystawa z okazji 125 rocznicy założenia Ordynacji Gołuchowskiej
Kuratorzy: Inga Głuszek, Paulina Vogt-Wawrzyniak
Duża wystawa poświęcona niezwykłemu zjawisku w polskiej historii muzealnictwa, kolekcjonerstwa i kultury - siedzibie Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej w zamku gołuchowskim przekształconym przez nią na publicznie dostępne muzeum. Wystawa poznańska ma "wskrzesić" pamięć gołuchowskiego muzeum poprzez odtworzenie charakteru dwóch sal zamku i eksponowanych w niech na przełomie XIX i XX wieku zabytków. Wystawa ma ukazywać profil zgromadzonej (a dziś rozproszonej i częściowo utraconej) kolekcji - tak starożytnych waz czarno- i czerwonofigurowch jak i kolekcji rzemiosła w tym emalii średniowiecznych, rzeźby późnogotyckiej, grafiki tego okresu i artystów nowożytnych, jak i szeregu innych zainteresowań kolekcjonerskich twórczyni muzeum gołuchowskiego. Wystawa ma też być okazją do przypomnienia szczególnego znaczenia architektury zamku gołuchowskiego przekształconego w XIX wieku wedle koncepcji Izabeli Działyńskiej.
Data: 27.05 - 19.08.2018
Miejsce: Muzeum Narodowe
Wystawa "Pod znakiem Orła Białego..." Wielkopolska, Śląsk, Pomorze - drogi do niepodległości
Kuratorzy: Jarosław Łuczak, Alina Sokołowska, Anna Szukalska-Kuś
Wystawa ma przypominać wybitny wkład Wielkopolan na rzecz odzyskanie Niepodległości przez Polskę w 1918 roku. W ramach wystawy przypomniane zostanie tylko te epizody jak zrywy do walki zbrojnej, ale także aspekt pracy organicznej. Celem wystawy jest też ukazani jednostki - człowieka uwikłanego w ramy skomplikowanego procesu dziejowego.
Data: 15.04 - 11.11.18
Miejsce: Wielkopolskie Muzeum Wojskowe
Ikonografia katedry poznańskiej. Wystawa z okazji jubileuszu 1050-lecia wzmianki o pierwszym polskim biskupie Jordanie
Kurator: Waldemar Karolczak
W ramach wystawy zaprezentowany będzie szeroki wybór wizerunków katedry poznańskiej, od najstarszego zachowanego - ryciny z dzieła F. Hogenberga i G. Brauna z 1618 roku, aż po zdjęcia dokumentujące zniszczenia II wojny światowej i odbudowy i regotyzacji katedry.
Data: 10.03 - 20.05.2018
Miejsce: Muzeum Historii Miasta Poznania
Wystawa Trykotowa wiosna
Wystawa zaaranżowana przez Fundację Promocji Dziewiarstwa i Tkactwa - Adnil - ekspozycja będzie pokazywać nowatorskie podejście do dzianiny. Galerię wypełni rozkwitająca łąka zamieszkana przez różne stworzenia. Ekspozycja ta pokaże, że druty, szydełko i maszyna dziewiarska to nie tylko zimowe swetry, lecz również przedmioty użytkowe lub dekoracyjne, a także doskonała aktywność dająca możliwość samorozwoju i kreacji przez cały rok.
Data: maj 2018
Miejsce: Galeria JAK (ul. św. Marcin 37)
Wystawa - Rektorzy Almae Matris Posnaniensis Cz. II 1941-1981
Wystawa zorganizowana w ramach Dekady Jubileuszowej UAM 2009-2019. Cz. II przedstawia sylwetki Rektorów sprawujących swoje funkcje w latach 1941-1981.
Data: maj - czerwiec 2018
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka
Kto był królem, kto nie był królem....- Monarchia w starożytnej Mezopotamii - wystawa
Data: 15.04 - 30.09.2018
Miejsce: Muzeum Archeologiczne
Wystawa Aesthetics & Bias
Data: 6.04 - 6.05.2018
Miejsce: Galeria Miejska Arsenał
Wystawa Hybryda Magda Starska
Data: 13.04 - 6.05.2018
Miejsce: Galeria Miejska Arsenał
Wystawa Biodiversity / Bioróżnorodność
Data: 11.05 - 3.06.2018
Miejsce: Galeria Miejska Arsenał
Wystawa Warsztaty z Rewolucji
Data: 11.05 - 10.06.2018
Miejsce: Galeria Miejska Arsenał
Different Facets of the Belle Époque - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Henri de Toulouse-Lautreca
Data: 02.01 - 18.08.2018
Miejsce: Dalineum
Flora Dalinae - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Salvadora Dali
Data: 3.01 - 2.07.2018
Miejsce: Dalineum
Design Works - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Salvadora Dali
Data: 5.01 - 4.07.2018
Miejsce: Dalineum
Religious Themes - wystawa Prywatnej Kolekcji Kesauri oryginalnych prac Salvadora Dali
Data: 3.07 - 31.12.2018
Miejsce: Dalineum
3 maja "Witaj jutrzenko" - śpiew pieśni patriotycznych
Data: 3.05.2018
Miejsce: Stary Rynek - przed Odwachem
Najświętsza Maria Panna w refleksji teologów średniowiecza - cykl wykładów Archeologia Myśli. Blask Christianitatis
Data: maj 2018, 18:00
Miejsce: Rezerwat Archeologiczny Genius Loci
Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
Data: 8 - 15.05.2018
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka
Dzień Darmowego Komiksu
Data: 12.05.2018
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka
Muzyczne zabawy u Mistrza Feliksa
Cykl warsztatów artystycznych, którego celem jest wprowadzenie dzieci w świat muzyki w sposób dla nich zrozumiały i naturalny. Korzystając z własnych spostrzeżeń, pomysłów, odkryć i eksperyment podążać będą w głąb świata muzyki, poznać prawa rządzące dźwiękami.
Data: 5.05.2018, 11.00
Miejsce: Salon Muzyczny Feliksa Nowowiejskiego, al. Wielkopolska 11
Więcej informacji nt. bieżących wydarzeń w kalendarium kulturalnym w portalu kulturapoznan.pl