Międzynarodowy Dzień Bez Oleju Palmowego

sala A Collegium Maximum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (Poznań, ul. Wojska Polskiego 28)

Świadomość konsumentów, że olej palmowy jest niepożądanym składnikiem kupowanych produktów z roku na rok jest coraz większa. Coraz więcej producentów decyduje się na oznaczanie produktów nie zawierających tego składnika. Niektóre kraje europejskie rozważają nawet wprowadzenie ograniczeń w jego stosowaniu, także do polskich parlamentarzystów trafiła interpelacja w tej sprawie. Jednak, pojawiają się też głosy, że ograniczanie oleju palmowego nie ma sensu, a jedynie słusznym rozwiązaniem jest stosowanie tego składnika pochodzącego ze źródeł certyfikowanych. Więc jak to jest z tym olejem palmowym?

1 lutego po raz kolejny obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Bez Oleju Palmowego, z tej okazji 31 stycznia Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu zaprasza na cykl imprez. Odbędą się wykłady na temat: tropikalnych lasów deszczowych Borneo i Sumatry, dowiedzieć się będzie można więcej na temat oleju palmowego i jego wpływu na nasze zdrowie. Tuż po wykładach będzie można wziąć także udział w specjalnym pokazie "live cooking", na którym zostaną zaprezentowane inspiracje kulinarne oczywiście bez użycia oleju palmowego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa "Nie jem palmowego - chronię orangutany".

Wykłady odbędą się w 31 stycznia 2020 r. (piątek) w sali A Collegium Maximum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (Poznań, ul. Wojska Polskiego 28) w godz.: 11:00-12:30. Wstęp bezpłatny, po uprzednim zgłoszeniu na adres e-mail: jwegiel@up.poznan.pl lub tel.: 695-744-932. Liczba miejsc jest ograniczona.

DesignTOK z Nikodemem Szpunarem

Al. Marcinkowskiego 29

Studenckie koło naukowe TOK zaprasza na wykład i Q&A z Nikodemem Szpunarem, projektantem mebli, absolwentem Designu na ASP w Warszawie i National College of Art and Design w Dublinie. Projektuje meble i wyposażenie wnętrz zarówno do produkcji przemysłowej, jak i krótkich serii. Poza markami, współpracuje z agencjami kreatywnymi oraz instytucjami kulturowymi w projektach wystawienniczych.

Przegląd portfolio 10-14. Wykład odbędzie się 07.01.2020r o godzinie 17:30 w Atrium Budynek B.

Pokaz filmu dokumentalnego "Wojna gwiazd"

Wydział Historii UAM

15 stycznia 2020 r. o godzinie 18:00 na Wydziale Historii UAM w Auli im. Prof. Gerarda Labudy odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego na temat działalności miłośników filmu "Gwiezdne wojny" w okresie PRL-u. Opowieść o podejmowanych przez entuzjastów fantastyki aktywnościach stanowi pretekst do refleksji nad mechanizmami kultury popularnej, a także pozwala przyjrzeć się typowym dla omawianego okresu zjawiskom społecznym. Po seansie odbędzie się rozmowa z autorami obrazu.

"Wojna Gwiazd" to film dokumentalny na temat polskiej wersji zafascynowania widzów światem wykreowanym przez George'a Lucasa i przedstawionym w zrealizowanej w latach 1977-1983 kinowej trylogii "Star Wars". Twórcy dokumentu zabierają widza w podróż do czasów PRL-u, kiedy to najciekawsze zjawiska z dziedziny kultury objawiały się poza jej głównym nurtem, a liczni uczestnicy życia społeczno-kulturalnego szukali inspiracji w kulturze zachodniej.

Bronisław Piłsudski, Ajnowie i Japonia - wykład

ul. Uniwersytetu Poznańskiego 2

6 grudnia 2019 roku w Collegium Phisicum UAM odbędzie się wykład prof. Shinichiro Sakikawa z japońskiego Kochi University of Technology pt. "Bronisław Piłsudski, Ainu and Japan".

Wykład w języku angielskim rozpocznie się o godzinie 11:00 w sali 16 Collegium Physicum na Kampusie Morasko (ul. Uniwersytetu Poznańskiego 2).

Wstęp wolny. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Bronisław Piotr Piłsudski herbu Piłsudski urodzony w 1866 był bratem Józefa Piłsudskiego, etnografem zajmującym się ludami i kulturami Dalekiego Wschodu, głównie ludem Ajnów, który obserwował na Sachalinie, a później na wyspie Hokkaido. Prof. Shinichiro Sakikawa, autor książki pt.,,Rokan-no uta. Aru Karafuto ryukeisha-no ashiato'' (,,Pieśni z woskowych wałków - śladami sachalińskiego zesłańca''), opowie o działalności tego polskiego uczonego.

Republika Korei - Polska, 30 lat stosunków dyplomatycznych - konferencja

Uniwersytetu Poznańskiego 5

28 listopada 2019 roku odbędzie się konferencja Republika Korei - Polska 1989-2019. 30 lat stosunków dyplomatycznych: polityka, gospodarka, kultura.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła m.in. Ambasada Republiki Korei w Warszawie.

W programie konferencji przewidziano:

wystąpienia naukowców z UAM, UJ, UW, IPN,

wystąpienie Marszałka Województwa Wielkopolskiego i innych gości,

taniec K-Pop w wykonaniu studentów Filologii Koreańskiej UAM,

taniec z wachlarzami w wykonaniu studentów Filologii Koreańskiej UAM

Organizatorami są:

Polskie Towarzystwo Koreanistyczne (z siedzibą w Poznaniu, UAM) i Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa

Miejsce konferencji:

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM

Kampus Morasko

ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5

Ekstraliga Futsalu Kobiet

ul. Zagajnikowa 9

KU AZS UAM Poznań, SWFiS UAM oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zapraszają na mecz Ekstraligi Futsalu Kobiet.

KU AZS UAM Poznań - Włókniarz Białystok

Sobota 30.11.2019 godzina 18.00 hala UAM ul. Zagajnikowa 9 (Kampus Morasko)

Wykład prof. dr hab. Anny Wolff-Powęskiej pt."Tak umierają demokracje"

ul. Wieniawskiego 1

Prof. zw. dr hab. Kazimierz Przyszczypkowski z Zakładem Polityki Oświatowej i Edukacji Obywatelskiej WSE UAM zaprasza na spotkanie z cyklu Wykładów Nestorów Nauki w Sali Lubrańskiego.

Wydarzenie odbędzie się dnia 20 listopada 2019 r. (środa) o godz. 17.00 w Sali Lubrańskiego (ul. Wieniawskiego 1).

Wykład pt. "Tak umierają demokracje" wygłosi pani prof. dr hab. Anna Wolff-Powęska.

Ekstraliga Futsalu Kobiet - inauguracja sezon 2019/2020

ul. Zagajnikowa 9

KU AZS UAM Poznań, SWFiS UAM oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zapraszają na inaugurację Ekstraligi futsalu kobiet w sezonie 2019/2020!!!

KU AZS UAM Poznań - AZS Uniwersytet Warszawski

Sobota 9.11.2019 godzina 17.00 hala UAM ul. Zagajnikowa 9 (Kampus Morasko)

Wstęp wolny

Prawa człowieka pracy w Polsce: szanse, konieczności, zagrożenia - debata

ul. Wieniawskiego 1

13 listopada 2019 w Auli Lubrańskiego, Collegium Minus UAM ul. Wieniawskiego 1, o godzinie 18:00 odbędzie się debata "Prawa człowieka pracy w Polsce: szanse, konieczności, zagrożenia" organizowana przez Centrum Humanistyki Otwartej UAM.

Goście:

prof. Ryszard Bugaj, autor książki "Plusy dodatnie i ujemne, czyli polski kapitalizm bez solidarności"

prof. Arkadiusz Sobczyk, autor książki "Podmiotowość pracy i towarowość usług"

Prowadzenie:

prof. UAM Anna Musiała,

prof. Przemysław Czapliński

Chętnych do uczestnictwa prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 11 listopada 2019 r. na adres: ach@amu.edu.pl

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Mecze Reprezentacji Polski kobiet w futsalu w Poznaniu

ul. Zagajnikowa 9

KU AZS UAM Poznań zaprasza serdecznie na mecze Reprezentacji Polski kobiet w futsalu, które już w najbliższy weekend odbędą się w Poznaniu oraz Gnieźnie.

Polska - Holandia niedziela 3.11.2019 godzina 17.00 hala UAM ul. Zagajnikowa 9.

Warto podkreślić, że selekcjonerem Reprezentacji Polski jest trener KU AZS UAM Poznań Wojciech Weiss, a w składzie Reprezentacji będziemy mogli oglądać 4 zawodniczki KU AZS UAM Poznań oraz studentki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Alicję Zając, Sandrę Lichtenstein, Dominikę Dewicką oraz Patrycję Falborską.

Dr Andrzej Byrt "Jak Widzi - My i Świat"

ul. Towarowa 55

Uniwersytet Ekonomiczny zaprasza na spotkanie z dr Andrzejem Byrtem. Spotkanie odbędzie się 24 października 2019 (godz. 17.00) w CEUE UEP ul. owarowa 55.

dr Andrzej Byrt- doctor honoris causa, Ambasador RP w Niemczech (1995-2001, 2002-2006) i Francji (2015-2016), wiceminister w resortach współpracy gospodarczej z zagranicą (1991-1995) oraz spraw zagranicznych (2001-2002), były prezes zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Moderator: dr Krzysztof Gołata

Konkurs dla kół naukowych wielkopolskich uczelni wyższych

Urząd Marszałkowski

Zarząd Województwa Wielkopolskiego Uchwałą nr 1342/2019 z dnia 11 października 2019 r. zatwierdził Regulamin Konkursu dla kół naukowych uczelni wyższych Województwa Wielkopolskiego pod nazwą "HydroGen - Wodorowe Pokolenie - Wielkopolska 2050", promujący idę budowania społeczeństwa wodorowego.

Konkurs stanowi wyzwanie dla interdyscyplinarnych zespołów studentów szkół wyższych, działających w kołach naukowych. Prace konkursowe powstałe w wyniku kreatywnego myślenia i umiejętności akademickich w obszarach projektowania, grafiki, inżynierii, ekonomii, ochrony środowiska, biznesu i marketingu, mają znaleźć zastosowanie w rozwijającym się przemyśle wodorowym oraz całym łańcuchu dostaw z nim związanym. Konkurs przyczyni się do promowania idei budowania społeczeństwa wodorowego i tym samym do budowy społeczeństwa świadomego wyzwań z uwagi na zmiany klimatyczne i związane z nimi zmiany społeczno-gospodarcze świata.

Symultana szachowa na UAM z Arcymistrzem

Wydział Matematyki i Informatyki UAM

25 października 2019, o godz. 13:00 na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM odbędzie się symultana szachowa czyli jednoczesna gra Arcymistrza z wieloma rywalami! Wyzwanie przedstawicieli rektora oraz wydziałów Uniwersytetu podejmie legenda polskich szachów, Włodzimierz Schmidt - 89-krotony medalista Mistrzostw Polski w szachach! To będzie emocjonujący pojedynek! Zapraszamy do kibicowania.

W spotkaniu z Arcymistrzem, będą też uczestniczyli dawni lub obecni pracownicy Wydziału Matematyki i Informatyki UAM: Bogdan Sołtys, Ignacy Nowak, czy Małgorzata Bednarska-Bzdęga, wszyscy są znanymi szachistami. Warto wspomnieć także Janusza Wodę: gracza i działacza szachowego, prezesa Polskiego Związku Szachowego w latach 2004-2008, który był absolwentem matematyki na WMiI UAM. Dodajmy, że sędzią symultany będzie Paweł Staniszewski (absolwent fizyki) - kolejny gracz drużyny Mistrza Polski z 1985 roku (m.in. właśnie z B. Sołtysem i I. Nowakiem).

Doświadczenia polsko-niemieckie - konferencja

ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5

Instytut Zachodni i Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zapraszają do udziału w konferencji pt. Doświadczenia polsko-niemieckie i przezwyciężanie konfliktów na obszarze Bałkanów Zachodnich (22.-23.10.2019, Poznań).

Konferencja została zorganizowana w ramach specjalnego programu wspieranego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w związku ze sprawowaniem przez Polskę w 2019 r. przewodnictwa w tzw. Procesie Berlińskim, poświęconym udzieleniu pomocy państwom Bałkanów Zachodnich w ich staraniach o przystąpienie do Unii Europejskiej.

Celem konferencji jest krytyczne przedyskutowanie problemu pojednania w relacjach między państwami, społeczeństwami i narodami. Nurtującą kwestią jest m.in. to, czy porozumienie polsko-niemieckie może stanowić inspirację dla innych narodów. Na konferencji zostaną także zaprezentowane doświadczenia państw i narodów zachodnio-bałkańskich. Rozwiązanie problemów wynikających z przeszłości jest konieczne ze względu na deklarowaną przez nie chęć przystąpienia do Unii Europejskiej.

Konferencja składa się z dwóch paneli. W panelu I pt. "Czy istnieje uniwersalna kultura pojednania?", jego uczestnicy - znani badacze i praktycy pojednania - będą się zastanawiać, czy dotychczasowe formy, instytucje i rytuały pojednania obecne w procesach pojednania między historycznie skonfliktowanymi narodami po II wojnie światowej mają wymiar ponadczasowy i mogą być inspiracją dla poszukiwania porozumienia w innych przypadkach?

Panel II pt. "Dialog i pojednanie: doświadczenia społeczeństw na Bałkanach Zachodnich" - z udziałem uznanych ekspertów z państw regionu - będzie poświęcony krytycznej refleksji nad stanem porozumienia między państwami, społeczeństwami i narodami bałkańskimi oraz perspektywami ich współpracy.

Zwiedzanie Kampusu Piotrowo

ul. Piotrowo/Kórnicka

Zapraszamy na spacer i zwiedzanie Kampusu Piotrowo Politechniki Poznańskiej, który poprowadzą przewodnicy z Koła Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego w Poznaniu. Spacer odbędzie się 13 października 2019 (początek godzina 11 przy skrzyżowaniu ulic: Kórnickiej i Piotrowo).

Planowana trasa:

Godz. 11.00. Spotkanie u zbiegu ul. Piotrowo i ul. Kórnickiej przy tablicy Politechnika Poznańska (od strony Warty - od strony Hali Sportowej).

Przejście przed budynek Wydziału Budownictwa Lądowego i Inżynierii Środowiska PP.

Przejście przed budynek Wydziału Budowy Maszyn i Zarządzania (WBMiZ).

Przejście łącznikiem przez budynek WBMiZ do budynku Wydziału Elektrycznego (WE).

Wyjście przez WE pod samolot myśliwsko-bombowy SU-22M4.

Przejście przez Centrum Wykładowe PP.

Przejście do budynku Biblioteki Technicznej.

Przejście pod Halę Sportową.

Przejście pod Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii. Zakończenie spaceru.

Wstęp wolny!

Dobre i złe transformacje - wykład prof. Leszka Balcerowicza

ul. Towarowa 55

Uniwersytet Ekonomiczny zaprasza na wykład Prof. Leszka Balcerowicza - Dobre i złe transformacje, nawiązujący do 30-lecia reform politycznych i gospodarczych w Polsce.

Wstęp wolny.

Data: 9 października 2019

Godz.: 11:30-13:00

Miejsce: sala audytoryjna B, budynek CEUE, ul. Towarowa 55

Prof. Leszek Balcerowicz - Wiceprezes Rady Ministrów i minister finansów w rządach Tadeusza Mazowieckiego (1989-1991), Jana Krzysztofa Bieleckiego (1991) i Jerzego Buzka (1997-2000), poseł na Sejm III kadencji (1997-2000), prezes Narodowego Banku Polskiego (2001-2007). Drugi przewodniczący Unii Wolności (1995-2000). Założyciel i przewodniczący rady think tanku Forum Obywatelskiego Rozwoju. Kawaler Orderu Orła Białego.

V Dni Fotografii na Politechnice Poznańskiej

ul. Piotrowo

Koło Naukowe EduArt, zaprasza do wzięcia udziału w piątej edycji DNI FOTOGRAFII.

Ideą towarzyszącą wydarzeniu jest wprowadzenie użytkownika w świat fotografii, zarówno cyfrowej, jak i tradycyjnej - analogowej, dzięki praktycznym warsztatom oraz spotkaniom ze znakomitymi fotografami. Dni Fotografii są corocznym miejscem spotkań amatorów, pasjonatów i zawodowych artystów fotografików.

Harmonogram

Piątek, 25.10

17:00-21:00

Warsztaty "Podstawy fotografii tradycyjnej i pracy w ciemni" - Koło Naukowe EduArt

fomularz do zapisów: https://forms.gle/kqwBbBHcmdRg6uYKA

liczba miejsc: 20

Sobota, 26.10

9:00-13:00

Warsztaty "Camera obscura - zbuduj swój własny aparat" - Hubert De Jakusz-Gostomski

fomularz do zapisów: https://forms.gle/KmxYhn7mx4HoJjrG6

liczba miejsc: 20

13:00-15:00

MOMF - Małe Objazdowe Muzeum Fotograficzne - spotkanie z Karolem Wilczyńskim

15:00-16:00

Przerwa obiadowa

16:00-17:30

Warsztaty "Fotografia bez aparatu - luksografia" - Koło Nakowe EduArt

fomularz do zapisów: https://forms.gle/92MejDtMGVwprCxk7

liczba miejsc: 20

17:30-19:00

"Kreacja a granice fotografii' - spotkanie w formie dyskusji z Krzysztofem Ślachciakiem

___________________________________________________

☛GDZIE ?

Łącznik między Wydziałem Budowy Maszyn a Wydziałem Elektrycznym, sala A.

Jakiej przedsiębiorczości potrzebuje gospodarka? - debata

al. Niepodległości 10

Debata z udziałem Jadwigi Emilewicz - minister przedsiębiorczości i technologii - pt. "Jakiej przedsiębiorczości potrzebuje gospodarka?".

Termin: 3 października 2019 r., godz. 10:00.

Miejsce: aula w gmachu głównym Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, al. Niepodległości 10.

Paneliści:

- Jadwiga Emilewicz - minister przedsiębiorczości i technologii,

- dr hab. Killion Munyama, poseł na Sejm RP,

- prof. Wojciech Drożdż, wiceprezes Enea Operator ds. innowacji i logistyki,

- prof. dr hab. Tadeusz Kowalski, Katedra Konkurencyjności Międzynarodowej UEP.

Eksperci i politycy będą rozmawiać o tym, jakie warunki trzeba zapewnić do rozwoju całej gospodarki.

Moderator: dr Krzysztof Gołata, Katedra Publicystyki i PR UEP.

Stacja Sensacja w ramach Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda

ul. Towarowa 55

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu zaprasza na Stację Sensację w ramach Poznański Festiwal Kryminału Granda.

Spotkanie "Sens a suspens" - o tym jak mózg łaknie sensu i cieszy się z suspensu z udziałem dr Marty Guzowskiej - archeolożki, pisarki, autorki kryminałów dla dzieci oraz prof. Macieja Błaszaka - filozofa i kognitywisty poprowadzi dr Karolina Nowak - filozof z UEP.

Kiedy: 19.09.2019, godz 19,

Gdzie: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu Centrum Edukacyjne Usług Elektronicznych, ul. Towarowa 55, sala 4.1.

Wykład w Obserwatorium Astronomicznym UAM

ul. Słoneczna 36

Instytut Obserwatorium Astronomiczne UAM zaprasza na cykl wykładów popularno-naukowych w roku 2019. Pracownicy naukowi obserwatorium przybliżą wszystkim chętnym ciekawe zagadnienia z astronomii.

Wykłady odbywać się będą raz w miesiącu, dwa razy danego dnia. Wstęp na wykłady jest bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rezerwacja miejsca.

Po każdej prelekcji, dla słuchaczy, przewidziane jest zwiedzanie Obserwatorium, pokaz teleskopów oraz w przypadku sprzyjającej pogody - obserwacje nieba. Całość trwać będzie ok. 1,5-2 godzin (45-60 minut wykład, 45-60 minut oglądanie teleskopów/pokaz nieba).

Rejestracja na wykłady dostępna jest na stronie obserwatorium i włączana jest dokładnie 6 dni przed datą prelekcji, o północy.

Najbliższy wykład pt. Czy śmieci kosmiczne zagrażają naszej cywilizacji? wygłosi 4 października 2019 r. prof. dr hab. Edwin Wnuk.

Kolejne wykłady przewidziane w tym roku to:

8.11.2019 - Co słychać na czerwonej planecie? - dr hab. Wojciech Dimitrow

6.12.2019 - Czy loty w kosmos są zagrożone? - dr Krzysztof Kamiński

Adres Obserwatorium:

ul. Słoneczna 36, 60-286 Poznań

tel: 61 829 2770