Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu kobiet

ul. Zagajnikowa 9

KU AZS UAM Poznań, KU AZS Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zapraszają na turniej półfinałowy Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu kobiet, który odbędzie się w dniach 18-20.01.2019 roku na hali UAM ul. Zagajnikowa 9 oraz hali PP ul. Piotrowo 4. W turnieju wystąpi 20 uczelni wyższych.

W drugim półfinale, który odbywa się w dniach 25-27.01.2019 roku w Krakowie wystąpi 19 uczelni wyższych.

Do finału AMP z poznańskiego półfinału zakwalifikuje się 8 najlepszych drużyn.

Kolekcja komiksów Biblioteki Uniwersyteckiej - wykład otwarty

Biblioteka Uniwersytecka

Z okazji 100-lecia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, zapraszamy Państwa na cykl otwartych wykładów, których tematem przewodnim jest wielokierunkowa działalność Biblioteki Uniwersyteckiej w różnych okresach jej istnienia.

Tematem kolejnego wykładu będzie Kolekcja komiksów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu

a wygłosi go dr Michał Traczyk, kierownik Pracowni Komiksu BU

Wykład odbędzie się 9 stycznia 2019, o godz.17.30 do NOVA - Czytelni Komiksów i Gazet

Ekstraliga Futsalu Kobiet

ul. Zagajnikowa 9

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, KU AZS UAM Poznań oraz SWFiS UAM serdecznie zapraszają na ostatni w tym roku mecz Ekstraligi futsalu kobiet pomiędzy:

KU AZS UAM Poznań - AZS AWF Warszawa

Sobota 29.12.2018 godzina 16.00

Hala UAM ul. Zagajnikowa 9 (Campus Morasko)

Wstęp wolny

Homo Sapiens w Europie, czyli historia biologiczna mieszkańców "starego kontynentu" - wykład

Ośrodek Nauki PAN

Zapraszamy do wzięcia udziału w części otwartej 93. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Oddziału PAN w Poznaniu, która odbędzie się w środę, 12 grudnia 2018 o godzinie 12.00, w Auli Ośrodka Nauki PAN przy ul. H. Wieniawskiego 17/19. Wykład pt. Homo Sapiens w Europie, czyli historia biologiczna mieszkańców "starego kontynentu" wygłosi prof. dr hab. Marek Figlerowicz, dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.

Prof. dr hab. Marek Figlerowicz, inżynier chemik i biolog, profesor nauk biologicznych. Specjalizuje się w biologii molekularnej (m.in. biologii RNA). Profesor zwyczajny i dyrektor (od roku 2011) Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, gdzie kieruje także Zakładem Biologii Molekularnej i Systemowej. Ponadto jest profesorem zwyczajnym w Instytutcie Informatyki Wydziału Informatyki Politechniki Poznańskiej. Jest członkiem Komitetu Biotechnologii oraz Komitetu Biochemii i Biofizyki PAN. Od 2014 kieruje interdyscyplinarnym projektem badawczym finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki pt. Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych. Artykuły publikował w takich czasopismach jak "FASEB Journal", "Journal of Hepatology", "Journal of Experimental Botany", "Medicinal Research Reviews", "Nucleic Acids Research", "PLOSE ONE", "Human Mutation".

Wstęp wolny

Kosmiczna książka kucharska: jak powstają gwiazdy

ul. Słoneczna 36

Obserwatorium Astronomiczne UAM zaprasza na wykład otwarty pt. "Kosmiczna książka kucharska: jak powstają gwiazdy". Wydarzenie będzie miało miejsce 14 grudnia 2018 o godzinie 18:00 i 19:30 w Instytucie Obserwatorium Astronomiczne przy ul. Słonecznej 36 w Poznaniu.

Na wykład obowiązuje rejestracja, która rozpoczyna się 8 grudnia 2018 roku.

Zasady i rejestracja dostępne są na stronie Obserwatorium.

Wydarzenie jest bezpłatne.

Uniwersyteckie Wykłady na Zamku

CK Zamek

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM oraz Centrum Kultury "Zamek" zapraszają na kolejne spotkanie w ramach "Uniwersyteckich Wykładów na Zamku", poświęconych w tym roku problemowi wiedzy.

W jubileuszowym roku powstania Uniwersytetu Poznańskiego, wykłady wygłoszą również naukowcy, związani z uczelniami mającymi wspólne korzenie.

Najbliższa prelekcja odbędzie się we wtorek 11 grudnia 2018 o godzinie 18:00 w Sali Prób Centrum Kultury "Zamek", a wygłosi ją prof. dr hab. dr h.c. Jan Gawęcki z Uniwersytetu Przyrodniczego. Tytuł wykładu to: "Instrumenty upowszechniania wiedzy o żywieniu i ich wiarygodność".

Uniwersyteckie Wykłady na Zamku

CK Zamek

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM oraz Centrum Kultury "Zamek" zapraszają na drugie spotkanie w kolejnym cyklu "Uniwersyteckich Wykładów na Zamku", poświęconym w tym roku problemowi wiedzy. Prelekcja odbędzie się we wtorek 20 listopada 2018 o godzinie 18:00 w Sali Prób Centrum Kultury "Zamek". Wykład wygłosi prof. dr hab. Paweł Wiliński z Wydziału Prawa i Administracji UAM, jego tytuł brzmi: Cena wiedzy, czyli pierwszy paradoks prawa.

Ekstraliga Futsalu Kobiet

KU AZS UAM Poznań

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz KU AZS UAM Poznań serdecznie zapraszają na mecze Ekstraligi Futsalu kobiet w sezonie 2018/2019!!!

Terminarz meczów domowych KU AZS UAM Poznań:

- 17.11 (sobota) mecz 18.00 KU AZS UAM Poznań - AZS Uniwersytet Warszawski

- 24.11 (sobota) mecz 18.00 KU AZS UAM Poznań - AZS UG Gdańsk

- 15.12 (sobota) mecz 19.00 KU AZS UAM Poznań - AZS AWF Warszawa

- 20.1 (niedziela) mecz 18.00 KU AZS UAM Poznań - Gwiazda Toruń

- 2.2 (sobota) mecz 18.00 KU AZS UAM Poznań - SGGW Warszawa

Umysł uwolniony - o relacjach ciała i umysłu

ul. Ratajczaka 44

Czy umysł jest odizolowany od ciała? Czy to ciało wpływa na nasze myśli, czy też myśli na ciało? Czy ułożenie naszego ciała może zmieniać nasze sądy i postawy? Na te pytania, podczas kolejnego spotkania w ramach cyklu "Uniwersytet SWPS w Empiku", odpowie dr Aleksandra Szymków-Sudziarska - autorka książki "Umysł uwolniony. O poznaniu zakorzenionym w ciele i świecie społecznym". W swojej publikacji udowadnia, że istnieje nierozerwalna więź między ciałem i umysłem, a na funkcjonowanie umysłu wpływa wiele czynników, takich jak m.in. środowisko, w którym przebywamy czy nasze relacje społeczne. Umysł uwolniony - o relacjach ciała i umysłu. 27 listopada 2018 (godz. 16.30-18.00 Empik przy Placu Wolności, ul. Ratajczaka 44).

O pułapkach moralności. Spotkanie z prof. Wojciszke

ul. Kutrzeby 10

Tegoroczny listopad to doskonały moment na mówienie o wolności - osobistej, słowa, obyczajowej, politycznej. Szeroko rozumiana wolność myślenia i dokonywania ocen stanie się w kolejnej odsłonie Strefy Psyche pretekstem do debaty o pułapkach moralności. Prof. Bogdan Wojciszke, psycholog i wykładowca Uniwersytetu SWPS, opowie o tym, jak psychologia pomaga rozumieć coraz bardziej złożony świat i stawiać czoła jego wyzwaniom. Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Smak Słowa, wydawca "Homo nie całkiem sapiens", książki będącej zapisem rozmowy dziennikarza Marcina Rotkiewicza z prof. Wojciszke. O pułapkach moralności. Spotkanie z prof. Wojciszke. 13 listopada 2018 godz. 17 (SWPS, ul. Kutrzeby 10)

Wykład prof. dr. hab. Marka Hendrykowskiego

ul. Wieniawskiego 1

Prof. zw. dr hab. Kazimierz Przyszczypkowski z Zakładem Polityki Oświatowej i Edukacji Obywatelskiej WSE UAM zaprasza na spotkanie z cyklu Wykładów Nestorów Nauki w Sali Lubrańskiego.

Wydarzenie odbędzie się dnia 6 listopada 2018 r. o godz. 17.00 w Sali Lubrańskiego (ul. Wieniawskiego 1).

Wykład pt. "Skarby filmoteki" wygłosi prof. dr hab. Marek Hendrykowski.

Wykład o dyplomacji

Uniwersytet Ekonomiczny

Katedra Europeistyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu wraz z SKN EUrope oraz Europejska Akademia Dyplomacji serdecznie zapraszają na wykład pt. "Rozstrzyganie międzynarodowych konfliktów polityczno-gospodarczyc: siła dyplomacji czy dyplomacja siły ?", który odbędzie się 29 października 2018 o godz. 15:00 w aud. C w CEUE na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Wykład wygłosi dr Andrzej Byrt - polski ekonomista, urzędnik państwowy oraz dyplomata. W latach 1995 - 2001 Andrzej Byrt był ambasadorem RP w Niemczech. Następnie od 2002 do 2006 r. pełnił funkcję ambasadora RP w Francji i Monako, a w latach 2009 - 2014 prezesa zarządu MTP.

Pamięć turbodoładowana. O technikach uczenia się - wykład

ul. Kutrzeby 10

Hiperpamięć bez magicznej pigułki - czy to możliwe? Jak w sposób sprawdzony naukowo zwiększać efektywność zapamiętywania i uczenia się? Jak zapamiętywać trwale i bezpiecznie? I dlaczego stare szkolne metody często nie działają? Porozmawiamy o tym już podczas spotkania otwierającego nowy sezon cyklu Strefa Psyche. Wykład Pamięć turbodoładowana. O technikach uczenia się poprowadzi psycholog dr Anna Ziółkowska. Wstęp wolny. 22 października 2018 o godz. 17 (Uniwersytet SWPS, Wydział Zamiejscowy w Poznaniu, ul. T. Kutrzeby 10).

Wykład prof. Leszka Balcerowicza na UEP

al. Niepodległości 10

"Systemy instytucjonalne a warunki życia w kraju" - to tytuł wykładu otwartego, który wygłosi prof. Leszek Balcerowicz. Wykład odbędzie się 25 października 2018 w budynku głównym Uniwersytetu Ekonomicznego (al. Niepodległości 10). Początek wykładu godz. 11.30.

Akademia Metropolitalna - spotkanie z prezydentem Wrocławia

ul. Bogumiła Krygowskiego 10

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych oraz Centrum Badań Metropolitalnych UAM zapraszają studentów, pracowników i wszystkich zainteresowanych na spotkanie z prezydentem Wrocławia

dr. Rafałem Dutkiewiczem, 23 października 2018 o godzinie 12:00. Spotkanie pt. "Blaski i cienie zarządzania miastem" odbędzie się w Collegium Geographicum (ul. Bogumiła Krygowskiego 10), w sali 21.

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych na UEP

gmach główny Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

Zapraszamy na wykład prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie p. Marka Dietla, który przyjedzie na Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu z okazji jubileuszowej konferencji 25-lecia Katedry Controllingu, Analizy Finansowej i Wyceny.

Katedra Controllingu, Analizy Finansowej i Wyceny kontynuuje tradycję poznańskiej szkoły analizy ekonomicznej. Jej korzenie wywodzą się z utworzonej w 1931 r. Katedry Rachunkowości i Analizy Bilansów, kierowanej przez prof. Witolda Skalskiego, który w 1938 r. został pierwszym w Polsce profesorem zwyczajnym z dziedziny rachunkowości. W latach 1950-1969 prace badawcze w zakresie analizy ekonomicznej podmiotów gospodarczych prowadzone były w Katedrze Rachunkowości oraz Katedrze Ekonomiki Przemysłu, a od 1969 r. również w Zakładzie Analizy Ekonomicznej Przedsiębiorstw. Wskutek zachodzących procesów konsolidacyjnych w 1991 r. powołano Katedrę Ekonomiki, Analizy i Rachunkowości Przedsiębiorstw, której kierownikiem został prof. dr. hab. Edmund Kurtys. Z katedry tej wydzielono w 1993 r. Katedrę Inwestycji i Rynków Kapitałowych, Katedrę Rachunkowości oraz Katedrę Analizy Finansowej i Strategicznej, którą przez wiele lat kierował dr hab. Mirosław Hamrol, prof. nadzw. UEP, a która obecnie funkcjonuje pod nazwą Katedry Controllingu, Analizy Finansowej i Wyceny.

Termin: 10.10.2018 (środa)

Miejsce: gmach główny Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, sala 111

Program ramowy:

godz. 12.00 rejestracja uczestników,

godz. 13.00 Jubileusz Katedry Controllingu, Analizy Finansowej i Wyceny. 25 lat w 87-letniej tradycji

godz. 13.45 referaty naukowe,

godz. 14.45 panel dyskusyjny,

godz. 16.00 wykład otwarty Prezesa Zarządu GPW w Warszawie.

Wernisaż wystawy "Pejzaż Politechniczny"

ul. Piotrowo 2

Zapraszamy na uroczyste wręczenie nagród Laureatom Konkursu Fotograficznego pt. "Pejzaż Politechniczny" oraz wernisaż wystawy pokonkursowej.

Otwarcie wystawy:

Centrum Wykładowo-Konferencyjne Politechniki Poznańskiej (ul. Piotrowo 2, Poznań)

9 października 2018 r.

godz. 17.00

oraz wernisaż wystawy pokonkursowej

Studenckie Radio Afera zaprasza

ul. Św. Rocha 11a

Studia to nie tylko nauka ;)

Zapraszamy 13 października 2018 na św. Rocha 11a.

Przyjdź na nabór - zostań radiowcem!

Uniwersyteckie wykłady na Zamku

CK Zamek

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja UAM oraz Centrum Kultury "Zamek" rozpoczynają kolejną edycję cyklu "Uniwersyteckie Wykłady na Zamku". Podczas pierwszego spotkania wykład wygłosi prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Podobnie jak w minionych latach wykładowcami będą naukowcy o uznanej renomie z różnych wydziałów Uniwersytetu. Wykłady obywać się będą w drugie wtorki każdego miesiąca i są otwarte dla całej społeczności Miasta Poznania.

Pierwsza prelekcja w tym cyklu odbędzie się 9 października 2018 r. o godzinie 18.00 w Sali Prób Centrum Kultury "Zamek". Wykład wygłosi prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, a jego tytuł brzmi: "Filolog na tropach zwyczajów konwencji i norm".

100-lecie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu

ul. Ratajczaka 38/40

Z okazji 100-lecia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, zapraszamy Państwa na cykl otwartych wykładów, których tematem przewodnim będzie wielokierunkowa działalność Biblioteki Uniwersyteckiej w różnych okresach jej istnienia. Opowiadać będą pracownicy Biblioteki i osoby z nią związane, przedstawiając dalszą i bliższą przeszłość książnicy oraz jej współczesne oblicze. Obok interesującej historii zaprezentujemy naszą ofertę kierowaną do Państwa, w szczególności cenne i oryginalne kolekcje biblioteczne, udostępniane zarówno tradycyjnie, jak i elektronicznie.

Pierwszy wykład odbędzie się już 10 października 2018 (godz. 17.30). Dr hab. Artur Jazdon przedstawi wykład: "Karty z historii Biblioteki Uniwersyteckiej".