Kultura Poznań.pl

Kultura

Muzea w Poznaniu na planie Dodaj obiekt - Muzea w Poznaniu

Muzeum Sztuk Użytkowych - Zamek Przemysła

Opis

Wydarzenia:

◥ 15.01, g. 12.15 w ramach akcji Ferie w muzeum spotkanie Labirynt wyobraźni, cz. I, wstęp: 8 zł
◥ 22.01, g. 12.15 w ramach akcji Ferie w muzeum spotkanie Labirynt wyobraźni, cz. II, wstęp: 8 zł

ch jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Położone jest na Wzgórzu Przemysła, w sercu Poznania. Z wysokiej, 43-metrowej, wieży zamkowej wznosi się wyjątkowy widok na miasto i okolice.

W połączonych budynkach Raczyńskiego oraz Zamku Przemysła, na powierzchni prawie 1500 m², prezentowana jest nowa stała ekspozycja poświęcona w całości sztuce użytkowej - jedyne takie miejsce w Polsce. W 18 przestrzeniach na 4 kondygnacjach zaprezentowano ok. 2.000 muzealiów - przedmiotów,  pośród których od średniowiecza do współczesności żył człowiek i które mu służyły w różnych okolicznościach. Kolekcję wyeksponowano w sposób, który ułatwia poznanie i zrozumienie ludzkich potrzeb, pragnień i zainteresowań, dając jednocześnie obraz życia materialnego, duchowego oraz intelektualnego minionych okresów. W pokazie przyjęto narrację chronologiczno - problemową. W każdej epoce wyznaczono wątki powiązane z  panującymi w tym czasie ideami, trendami, klimatem i  smakiem oraz osiągnięciami artystycznymi, a  prezentowane muzealia z różnych dziedzin sztuki użytkowej wybrano pod kątem ich  związku z człowiekiem - w aspekcie materialnym i duchowym, w sferze prywatnej i publicznej, na różnych etapach jego życia. Wystawa  muzealna staje się opowieścią o samym człowieku.

Zobacz: Wieża widokowa

A.2018

Atrakcje dla dzieci

Muzeum chce być nie tylko miejscem spotkania współczesnego człowieka z człowiekiem dawnych epok, ale też miejscem budowania relacji i platformą wymiany doświadczeń między ludźmi żyjącymi tu i teraz. W różnych miejscach wystawy zaproponowano działania interaktywne. Dla realizacji spotkań, warsztatów i lekcji muzealnych wyznaczono wygodne i funkcjonalne przestrzenie.

Godziny otwarcia

  • pn. - nieczynne
  • wt. - czw. 9:00 - 15:00 (11:00 - 17:00, od 16.06 do 15.09)
  • pt. 12:00 - 21:00
  • sb. - nd. 11:00 - 18:00

Ceny biletów

  • 12 zł - normalny
  • 8 zł - ulgowy
  • 1 zł - uczniowie i studenci w wieku od 7 do 26 lat
  • wstęp bezpłatny - wtorek

Wystawa czasowa

◥ Mamy już 50 lat! Prezentacja plakatów z okazji 50-lecia Galerii Plakatu i Designu MNP; czynna do 3.02.2019

Kustosz/Kierownik

Magdalena Weber-Faulhaber

Wróć do listy