Kultura Poznań.pl

Kultura

Muzea w Poznaniu na planie Dodaj obiekt - Muzea w Poznaniu

Muzeum Sztuk Użytkowych - Zamek Przemysła

Opis

11.11 muzeum nieczynne

Wydarzenia :

◥ 18.11, g. 13 spotkanie z cyklu Wielka mi sztuka!, temat:
Od krzesła do berlińskiego metra - wizjonerskie projekty
Alfreda Grenandera, wstęp wolny
◥ 25.11, g. 13 zajęcia w ramach cyklu Ikony designu, temat:
Seks, kłamstwa i krzesło odwrotne, wstęp wolny

Muzeum Sztuk Użytkowych jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Położone jest na Wzgórzu Przemysła, w sercu Poznania. Z wysokiej, 43-metrowej, wieży zamkowej wznosi się wyjątkowy widok na miasto i okolice.

W połączonych budynkach Raczyńskiego oraz Zamku Przemysła, na powierzchni prawie 1500 m², prezentowana jest nowa stała ekspozycja poświęcona w całości sztuce użytkowej - jedyne takie miejsce w Polsce. W 18 przestrzeniach na 4 kondygnacjach zaprezentowano ok. 2.000 muzealiów - przedmiotów,  pośród których od średniowiecza do współczesności żył człowiek i które mu służyły w różnych okolicznościach. Kolekcję wyeksponowano w sposób, który ułatwia poznanie i zrozumienie ludzkich potrzeb, pragnień i zainteresowań, dając jednocześnie obraz życia materialnego, duchowego oraz intelektualnego minionych okresów. W pokazie przyjęto narrację chronologiczno - problemową. W każdej epoce wyznaczono wątki powiązane z  panującymi w tym czasie ideami, trendami, klimatem i  smakiem oraz osiągnięciami artystycznymi, a  prezentowane muzealia z różnych dziedzin sztuki użytkowej wybrano pod kątem ich  związku z człowiekiem - w aspekcie materialnym i duchowym, w sferze prywatnej i publicznej, na różnych etapach jego życia. Wystawa  muzealna staje się opowieścią o samym człowieku.

Zobacz: Wieża widokowa

A.05.2017

Atrakcje dla dzieci

Muzeum chce być nie tylko miejscem spotkania współczesnego człowieka z człowiekiem dawnych epok, ale też miejscem budowania relacji i platformą wymiany doświadczeń między ludźmi żyjącymi tu i teraz. W różnych miejscach wystawy zaproponowano działania interaktywne. Dla realizacji spotkań, warsztatów i lekcji muzealnych wyznaczono wygodne i funkcjonalne przestrzenie.

Godziny otwarcia

  • pn. - nieczynne
  • wt. - czw. 9:00 - 15:00 (11:00 - 17:00, od 16.06 do 15.09)
  • pt. 12:00 - 21:00
  • sb. - nd. 11:00 - 18:00

Ceny biletów

  • 12 zł - normalny
  • 8 zł - ulgowy
  • 1 zł - uczniowie i studenci w wieku od 7 do 26 lat
  • wstęp bezpłatny - wtorek

Kustosz/Kierownik

Magdalena Weber-Faulhaber

Wróć do listy
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.