Kultura Poznań.pl

Kultura

Muzea w Poznaniu na planie Dodaj obiekt - Muzea w Poznaniu

Muzeum Sztuk Użytkowych - Zamek Przemysła

Opis

Wydarzenia:

◥ 8.10, g. 12.15 spotkanie Pod niebem Italii, w ramach akcji Senioralni, wstęp wolny, zapisy tel. 61 856 81 36
◥ 18.10, g. 18 spotkanie Jasna i ciemna strona mocy, w cyklu Medytacje w muzeum, wstęp wolny
◥ 19.10, g. 13 spotkanie Alessi - włoska fabryka designu, w cyklu Ikony designu, wstęp wolny
◥ 25.10, g. 18 spotkanie Na drodze herbaty: kintsugi - blizna pokryta złotem, wstęp wolny
◥ 26.10, g. 13 spotkanie Plakat japoński - różnorodne oblicza, w cyklu Graphic concept, wstęp wolny
◥ 29.10, g. 12.15 oprowadzenie Miłosny wątek z osnową, w ramach akcji Senioralni, wstęp wolny, zapisy tel. 61 856 81 36

Muzeum Sztuk Uzytkowych jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Położone jest na Wzgórzu Przemysła, w sercu Poznania. Z wysokiej, 43-metrowej, wieży zamkowej wznosi się wyjątkowy widok na miasto i okolice.

W połączonych budynkach Raczyńskiego oraz Zamku Przemysła, na powierzchni prawie 1500 m², prezentowana jest nowa stała ekspozycja poświęcona w całości sztuce użytkowej - jedyne takie miejsce w Polsce. W 18 przestrzeniach na 4 kondygnacjach zaprezentowano ok. 2.000 muzealiów - przedmiotów,  pośród których od średniowiecza do współczesności żył człowiek i które mu służyły w różnych okolicznościach. Kolekcję wyeksponowano w sposób, który ułatwia poznanie i zrozumienie ludzkich potrzeb, pragnień i zainteresowań, dając jednocześnie obraz życia materialnego, duchowego oraz intelektualnego minionych okresów. W pokazie przyjęto narrację chronologiczno - problemową. W każdej epoce wyznaczono wątki powiązane z  panującymi w tym czasie ideami, trendami, klimatem i  smakiem oraz osiągnięciami artystycznymi, a  prezentowane muzealia z różnych dziedzin sztuki użytkowej wybrano pod kątem ich  związku z człowiekiem - w aspekcie materialnym i duchowym, w sferze prywatnej i publicznej, na różnych etapach jego życia. Wystawa  muzealna staje się opowieścią o samym człowieku.

Zobacz: Wieża widokowa

A.2018

Atrakcje dla dzieci

Muzeum chce być nie tylko miejscem spotkania współczesnego człowieka z człowiekiem dawnych epok, ale też miejscem budowania relacji i platformą wymiany doświadczeń między ludźmi żyjącymi tu i teraz. W różnych miejscach wystawy zaproponowano działania interaktywne. Dla realizacji spotkań, warsztatów i lekcji muzealnych wyznaczono wygodne i funkcjonalne przestrzenie.

Godziny otwarcia

 • Pn nieczynne
  Wt- Czw 10.00 - 16.30
  Pt 10.30 - 20.00
  Sb - Nd 10.30 - 17.00

Ceny biletów

 • 12 zł - normalny
 • 8 zł - ulgowy
 • 1 zł - uczniowie i studenci w wieku od 7 do 26 lat
 • wstęp bezpłatny - wtorek

Wystawa stała

Wystawa o królu Przemyśle II oraz znaku Orła Białego. Zwiedzający mogą też poznać historię zamku poznańskiego od XIII w. do 1945 r., a także koleje powojennych koncepcji odtworzenia dawnego zamku królewskiego. W dalszej części ekspozycji zobaczymy przedmioty, pośród których od średniowiecza do współczesności żył człowiek i które mu służyły w różnych okolicznościach. Po zwiedzeniu ekspozycji można wejść na zamkową wieżę z tarasem widokowym.

Kustosz/Kierownik

Magdalena Weber-Faulhaber

Wróć do listy