Kultura Poznań.pl

Kultura

Muzea w Poznaniu na planie Dodaj obiekt - Muzea w Poznaniu

Muzeum Sztuk Użytkowych - Zamek Przemysła

Opis

1 i 3.05 czynne w g. 10-16, 31.05 nieczynne

Wydarzenia :

12.05, g. 13 spotkanie Piękne i użyteczne - majolikowe
naczynia doby renesansu, z cyklu Wielka mi sztuka!, wstęp:
12 zł
◥ 13.05, g. 12 zajęcia dla dzieci Powrót do przeszłości,
z cyklu Wehikuł czasu, obowiązują zapisy: a.podzorska@
mnp.art.pl, wstęp: 1 zł
◥ 19.05, od g. 17 wydarzenia w ramach Nocy Muzeów
◥ 25.05, g. 18 spotkanie W kręgu staropolszczyzny.
Spotkanie trzecie z cyklu "1918-2018. Wolność kocham
i rozumiem". Niepodległa w muzeum, Michał Grudziński
przeczyta Pamiątki Soplicy Henryka Rzewuskiego - gawędę Tadeusz Rejtan, a Marianna Czerwińska zaprezentuje pas kontuszowy z manufaktury radziwiłłowskiej w Słucku, 2. poł. XVIII w., wstęp: 12 zł.

◥ 26.05, g. 13 spotkanie Pop-art. Pop-graphics, z cyklu Graphic concept, wstęp: 12 zł

Muzeum Sztuk Użytkowych jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Położone jest na Wzgórzu Przemysła, w sercu Poznania. Z wysokiej, 43-metrowej, wieży zamkowej wznosi się wyjątkowy widok na miasto i okolice.

W połączonych budynkach Raczyńskiego oraz Zamku Przemysła, na powierzchni prawie 1500 m², prezentowana jest nowa stała ekspozycja poświęcona w całości sztuce użytkowej - jedyne takie miejsce w Polsce. W 18 przestrzeniach na 4 kondygnacjach zaprezentowano ok. 2.000 muzealiów - przedmiotów,  pośród których od średniowiecza do współczesności żył człowiek i które mu służyły w różnych okolicznościach. Kolekcję wyeksponowano w sposób, który ułatwia poznanie i zrozumienie ludzkich potrzeb, pragnień i zainteresowań, dając jednocześnie obraz życia materialnego, duchowego oraz intelektualnego minionych okresów. W pokazie przyjęto narrację chronologiczno - problemową. W każdej epoce wyznaczono wątki powiązane z  panującymi w tym czasie ideami, trendami, klimatem i  smakiem oraz osiągnięciami artystycznymi, a  prezentowane muzealia z różnych dziedzin sztuki użytkowej wybrano pod kątem ich  związku z człowiekiem - w aspekcie materialnym i duchowym, w sferze prywatnej i publicznej, na różnych etapach jego życia. Wystawa  muzealna staje się opowieścią o samym człowieku.

Zobacz: Wieża widokowa

A.05.2017

Atrakcje dla dzieci

Muzeum chce być nie tylko miejscem spotkania współczesnego człowieka z człowiekiem dawnych epok, ale też miejscem budowania relacji i platformą wymiany doświadczeń między ludźmi żyjącymi tu i teraz. W różnych miejscach wystawy zaproponowano działania interaktywne. Dla realizacji spotkań, warsztatów i lekcji muzealnych wyznaczono wygodne i funkcjonalne przestrzenie.

Godziny otwarcia

  • pn. - nieczynne
  • wt. - czw. 9:00 - 15:00 (11:00 - 17:00, od 16.06 do 15.09)
  • pt. 12:00 - 21:00
  • sb. - nd. 11:00 - 18:00

Ceny biletów

  • 12 zł - normalny
  • 8 zł - ulgowy
  • 1 zł - uczniowie i studenci w wieku od 7 do 26 lat
  • wstęp bezpłatny - wtorek

Kustosz/Kierownik

Magdalena Weber-Faulhaber

Wróć do listy
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.