Można się pokusić o nazwanie Grand Prix Polskiej Chóralistyki "muzyczną Ligą Mistrzów". Poznański konkurs wyłania swojego zwycięzcę spośród grona triumfatorów prestiżowych krajowych konkursów. Dla uczestników to również okazja do nauki, potrzebnej nawet najlepszym. Dla słuchaczy szansa na spotkanie z chórami najwyższej klasy.

Poznań jest silnym ośrodkiem muzycznych poszukiwań, jednak mimo licznych inicjatyw związanych z muzyką eksperymentalną i elektroniczną, przez długi czas nie mógł pochwalić się festiwalem, który byłby jej poświęcony. Tę lukę wypełnia Hiatus Festival, którego czwarta edycja odbędzie się między 17 a 18 listopada w Centrum Kultury Zamek. O programie tegorocznej edycji festiwalu i planach na jego rozwój opowiedzieli Dawid Dąbrowski i Hubert Karmiński.

Jak co roku Poznań świętuje 11 listopada po swojemu - to festiwal rogala oraz Imieniny Ulicy Święty Marcin! Z tej okazji odbędzie się wiele niezapomianych koncertów, spotkań, spacerów tematycznych. Weekend zapowiada się fantastycznie, sprawdźcien sami!

Imieniny Ulicy wracają - i to w jakim stylu! 11 listopada poznaniacy nie tylko obejrzą widowiskowy korowód, ale także wezmą udział w warsztatach i koncertach z udziałem nietuzinkowych artystów, w tym Majki Jeżowskiej. A to wszystko w towarzystwie legendarnych rogali świętomarcińskich!

Przemówienie Ignacego Jana Paderewskiego z 26 grudnia 1918 roku, będące iskrą do wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego, do dziś wspomina się w Poznaniu. Ten fakt i listopadowa rocznica urodzin wybitnego pianisty, kompozytora i polityka sprawia, że termin II festiwalu Paderewskiego nie powinien dziwić. Jego ważna część przypada w samo Narodowe Święto Niepodległości.

Era Jazzu świętuje ćwierćwiecze. Ukoronowaniem tego jubileuszu będzie listopadowy galowy koncert, którego gwiazdą będzie brytyjska, choć pochodząca z Afryki, wokalistka Malia. Wystąpi też poznański artysta Damian Kostka.

Ostatni gasi światło, pokaz który oglądać możemy w Galerii Rozruch i którego kuratorami są Krzysztof Ślachciak i Tomasz Jędrzejewski, to kolejne zaproszenie do refleksji nad przemijaniem. Jak piszą organizatorzy tej prezentacji, w której uczestniczy dwudziestu ośmiu artystów, wystawa "będzie koncepcyjnie eksplorować ślad, jaki po sobie zostawiamy zarówno jako jednostki, grupy czy gatunek". Czy rzeczywiście możemy tu mówić o eksploracji? I - jeśli tak - co właściwie eksplorujemy?

Czy baśnie dziś nadal mogą chwytać za serce? Ich ponadczasowe walory na papierze - i w ustnym opowiadaniu - nie słabną. Adaptacje podtrzymują żywotność, próbując nie zgubić ich ducha. Królowa Śniegu Zycha i Bondary przekłada słowną opowieść na ruch.

Znamy nominowanych do pierwszej edycji Poznańskiej Nagrody Fotograficznej 2023! Spośród 164 nadesłanych prac jury pod przewodnictwem reportera i fotografa Filipa Springera nominowało w sumie 6 prac do nagród i wyróżnień w obu kategoriach konkursowych: poznańskiej i ogólnopolskiej. Nazwiska zwycięzców poznamy wiosną 2024 roku.

Liczba wyników na stronie
10