Kultura w Poznaniu

Varia

Koncerty, dyskusje, warsztaty, wystawy, konkursy, kiermasz - to tylko niektóre z wydarzeń, które odbędą się w ramach trzeciej edycji festiwalu Od Czytania Do Działania, interdyscyplinarnej, stuprocentowo off-owej imprezy organizowanej przez poznański Rozbrat. Miłośników literatury z pewnością ucieszy obecność takich postaci jak Wojciech Szot, Olga Gitkiewicz czy Jarosław Urbański, a fanów muzyki niezależnej - występy projektów Martyrmachine, Ostatnia Klatka oraz Królówczana Smuga.

Czytaj artykuł

Od pięciu lat Mateusz Nowacki, Joanna Pańczak i Marta Wiśniewska prowadzą na naramowickim osiedlu Lotaryńską 6: Mikro Dom Kultury i Centrum Inicjatyw Lokalnych. Przez ten czas oddolnie tworzona inicjatywa na stałe wpisała się w społeczność dzielnicy, skupiając osoby, którym bliskie są wspólnotowe działania twórcze, osiedlowe mikrohistorie i ekologia. Joanna Pańczak i Mateusz Nowacki opowiadają o drodze do zmian i planach na dalsze uwspólnianie Lotaryńskiej.

Czytaj artykuł

Ponad 90 miejsc i około 200 wydarzeń znajdziemy w programie tegorocznej Nocy Muzeów w Poznaniu. To wyjątkowa okazja, żeby spędzić niezapomniany wieczór z kulturą, podziwiając cenne eksponaty i oglądając nowe i stałe wystawy.

Czytaj artykuł

Dlaczego czerwcowy Pyrkon zapowiadamy na początku maja? Najprostsza odpowiedź brzmi: w fantastyce czas jest pojęciem względnym, nie stanowi przeszkody i da się nad nim zapanować. To oczywiście nie jedyne wyjaśnienie.

Czytaj artykuł

Brama Poznania zaprasza na Majówkę z okazji swoich 10. urodzin. W czasie przedłużonego majowego weekendu odbędzie się wiele wydarzeń specjalnych, m. in. spacery po Ostrowie Tumskim i Śródce, warsztaty przyrodnicze, animacje dla dzieci. Pogoda obiecała że dopisze!

Czytaj artykuł

Niegdyś znak wyjętych spod prawa i buntowników, dziś wyraz ekspresji. Pełnił funkcję rozpoznawczego symbolu wojowników, marynarzy i skazanych, był manifestacją oporu i niezależności, a obecnie jest często prawdziwym dziełem sztuki na skórze. Tatuaże opowiadają różne historie. Warto odkryć ich fenomen. Nie ma do tego lepszej okazji niż marcowy Poznań Tattoo Konwent 2024.

Czytaj artykuł

- Uważam, że podstawą sukcesów jest to, że rozmawiamy ze sobą i w większości chyba mamy poczucie, że tworzymy Poznań i jego kulturę wspólnie - mówi Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Czytaj artykuł

Najcenniejszy zabytek poznańskiej architektury będzie znowu dostępny dla zwiedzających. Po długim, trwającym ponad cztery lata, remoncie do życia wraca ratusz poznański. Jego najstarsza część, gotyckie piwnice, była niedostępna od 27 lat! Weekend otwarcia odbędzie się 1-3 marca.

Czytaj artykuł

Wydajemy książki i czasopisma, prowadzimy portale internetowe (w tym Kulturapoznan.pl), udzielamy kulturalnych informacji, utrwalamy i popularyzujemy historię Poznania w formie opowieści, cyfrowych fotografii i prezentacji w Fotoplastykonie, edukujemy, projektujemy grafiki, organizujemy promocje, spotkania i konkursy. Wydawnictwo Miejskie Posnania działa od 30 lat.

Czytaj artykuł

Jakie historie skrywają miejsca w centrum miasta, które mijamy na co dzień? Jeśli jesteście ciekawi, sprawdźcie aplikację Łapp Poznań, która zabierze Was na dźwiękowy spacer po mieście. O charakterze aplikacji słuchowiskowej i planach jej rozwoju opowiedzieli Patryk Lichota i Hubert Wińczyk, współtworzący Fundację Fonorama.

Czytaj artykuł

- Chciałabym zaznaczyć, że Poznań jest wyjątkowym miejscem na mapie Polski, a styczeń ma szansę być miesiącem aktywnym, w którym odbywają się wydarzenia - mówi Ewa Kaczmarek w rozmowie z Danielem Stachułą i Agnieszką Nawrocką o sytuacji i perspektywach organizacji pozarządowych, działających w obszarze kultury.

Czytaj artykuł

It's the most wonderful time of the year śpiewa Andy Williams w jednej z najbardziej znanych i lubianych bożonarodzeniowych piosenek. Ten wyjątkowy czas już za kilka chwil i spieszymy donieść, że tegoroczny grudzień aż iskrzył będzie od świątecznych wydarzeń, na które warto się wybrać.

Czytaj artykuł

O swoich planach pisarskich, początkach w Poznaniu i relacji z miastem opowiada Mike Urbaniak, dziennikarz, aktywista, autor książki Inny Poznań. Rozmowy z osobami LGBT+, który zdobył tytuł CZŁOWIEKA KULTURY SEZONU 2022/2023.

Czytaj artykuł

Największy Festiwal Podróżniczy w Wielkopolsce - "Śladami Marzeń" - nadchodzi wielkimi krokami. Już po raz drugi towarzyszyć mu będzie Rodzinny Festiwal Podróżniczy "Tup Tup".

Czytaj artykuł

Ponad 600 numerów, wielu uznanych i wyjątkowych autorów, wysoki poziom merytoryczny i edytorski, niezliczona ilość artykułów na temat ważnych społecznie zagadnień - pogłębionych i jednocześnie przystępnych. Miesięcznik "W drodze" wydawany przez poznańskich dominikanów ukazuje się nieprzerwanie od 50 lat.

Czytaj artykuł

Festiwal Światłodźwięki to miejsce spotkań artystek i artystów audiowizualnych z całej Europy. Między 20 a 21 października w Centrum Kultury Zamek usłyszymy reprezentantów i reprezentantki sceny hiszpańskiej, niemieckiej i polskiej w setach pokazujących performatywny potencjał muzyki i filmu. Cheslav Singh i Jakub Królikowski, organizatorzy Światłodźwięków, opowiedzieli nam o rosnącej popularności sztuki audiowizualnej i programie tegorocznej, ósmej edycji festiwalu.

Czytaj artykuł

Patronem skweru na Podolanach jest od 2021 roku harcmistrz Teodor Łagoda. W czasie II wojny światowej był organizatorem konspiracji harcerskiej w okupowanym Poznaniu.

Czytaj artykuł

Liczne wydarzenia w ramach mijającego właśnie Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego sprawiły, że ten wybitny poznaniak, podróżnik i odkrywca wyszedł z cienia i stał się postacią bardziej znaną, a może nawet bliską. Ci, którzy jeszcze się ze Strzeleckim nie zaprzyjaźnili, mogą to jeszcze zrobić. Kulminacja obchodów już w piątek, 6 października.

Czytaj artykuł

"Święto pozytywnej seksualności, (...) celebracja różnorodności, przyjemności i zdrowia seksualnego" - tak o idei Rozkosz Festiwal mówiła w rozmowie z Jakubem Wojtaszczykiem Julia Bilarzewska, współtwórczyni Festiwalu. W piątek 22 września rozpocznie się druga odsłona Rozkoszy. Festiwal potrwa do 24 września.

Czytaj artykuł

Wystawę Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej otworzy w piątek (8.09) Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu. Zobaczymy na niej około 3,5 tysięcy srebrnych przedmiotów, przekazanych na dozbrojenie armii przed wybuchem II wojny światowej.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4