Kultura w Poznaniu

Varia

Zrób to zimą! Zrób to w Poznaniu!

Rozpoczyna się zima - czas najkrótszych dni i najdłuższych nocy. Czas, w którym ciepłolubni wyciągają z szaf grube swetry i wełniane skarpety, a zimnolubni ostrzą łyżwy i szykują się do morsowania. To dla wielu z nas trudny okres, zniechęcający do wychodzenia z domu. Chcemy odejść od tego stereotypu, odczarować negatywny obraz zimy i pokazać, że może być okazją do prawdziwych szaleństw, realizacji nietypowych pomysłów i planów (np. o morsowaniu). Chcemy przekonać poznaniaków, że zimą można wypoczywać aktywnie, nawet gdy w uszy szczypie mróz. To może być także czas spotkań z kulturą, poznawania ciekawych ludzi i miejsc. Przedstawiamy rekomendacje naszej redakcji na nadchodzące zimowe miesiące. Przygotowaliśmy dla Was 25 propozycji ekscytujących i rozgrzewających aktywności. Wypróbujcie wszystkie albo chociaż kilka z nich i odczarujcie z nami zimę!

Kultura jest kroplówką

- Podzielę się moją osobistą refleksją. Pandemia pokazała, że musimy wejść w technologię naszych dzieci, które są bardziej nowoczesne od nas. One były przygotowane na ten wirtualny świat i to my musieliśmy, robiąc "zaaresztowaną" wystawę, bardzo szybko je dogonić i przygotować oprowadzanie wirtualne - mówi Przemysław Terlecki*, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Usłyszeć niewidzialne

- Zdecydowanie taka gra jest doskonałym rozwiązaniem dla niewidomych. Zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Słuch jest zmysłem, który jest przez nas najczęściej wykorzystywany. Zabawa dźwiękami stanowi więc dla nas wielką radość. To coś, do czego nie jest nam potrzebna pomoc osób widzących - mówi Joanna Dzięcioł*, testerka gry planszowej Struktury v.0.2., stworzonej dla osób niewidomych i niedowidzących. Gra będzie miała swoją premierę w 2022 roku.

Tu byli Żydzi!

- Strona Chaim/Życie jest pomyślana tak, żeby wychodziła poza region. Żeby pokazywała oraz promowała wielokulturowość w ogóle w Polsce. W zeszłym roku i sama inicjatywa, i jej wykonanie bardzo spodobało się np. pracownikom Muzeum Polin w Warszawie. Jest skierowana nie tylko do zainteresowanych żydowską tematyką, ale także sztuką, literaturą czy muzyką - opowiada Andrzej Niziołek*, dziennikarz, autor wycieczek śladami wielkopolskich Żydów i twórca strony Chaim/Życie - portal o kulturze, Żydach, artystach i Wielkopolsce.

FILOZOFIA ULIC. W Poznaniu Cegielski spotyka się z Baumanem

Na słynną poznańską pracowitość zwykło patrzeć się z perspektywy wskaźników gospodarczych. Tymczasem w historię Poznania na trwałe wpisały się dwie postacie - Hipolit Cegielski oraz Zygmunt Bauman - które powinny skłaniać do spojrzenia na pracę i jej kontekst nieco szerzej niż tylko jako słupki na wykresach.

To nie był stracony czas

- Podziwiam naszych seniorów i uważam, że oni najlepiej znieśli ten czas. Ludzie, którzy niekiedy pamiętają czasy II wojny światowej, stan wojenny, transformację ustrojową, potraktowali pandemię jako kolejny trudny okres - mówi Barbara Glapka*, dyrektorka Domu Kultury Stokrotka.

W Poznaniu wszystko gra

Chyba nie ma osoby, która nie miałaby nigdy do czynienia z jakąś grą - czy to byłyby kierki, czy Carcassonne, siatkówka czy Wiedźmin, berek czy Warhammer. Areną gier bywa zwyczajne podwórko, boisko sportowe, plansza albo świat wirtualny. A czy przestrzenią rozgrywki może być miasto? Jak najbardziej! Witamy w świecie gier miejskich.

Na smoka przyjdzie czas

- Księżniczki jeszcze nie ratowaliśmy, ale gracze musieli radzić sobie z gniewem Wiktorii Luizy - córki niemieckiego cesarza - mówi Szymon Dąbrowski*, autor gier miejskich i turystycznych.

Indiana Jones w każdym z nas

- Gdyby nie questy, nigdy bym do pewnych miejsc, historii czy ludzi nie dotarła. A kiedy już pojawi się nowa trasa, niesamowitej satysfakcji dostarczają wpisy do Księgi Questowiczów, umieszczonej w skrzyni skarbów - mówi Aleksandra Warczyńska*, autorka poznańskich questów.

W TO MI GRAJ. Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana

- Przyznam szczerze, że nigdy nie myślałem, że gry planszowe, które towarzyszą mi od prawie trzydziestu lat, staną się moją pracą. Po długiej i bardzo trudnej drodze udało mi się spełnić marzenie i wydawać w Polsce tytuły, których wydania żadne inne wydawnictwo by się nie podjęło - mówi Przemek Kochowicz,* właściciel wydawnictwa Czacha Games z Poznania.

Rzymianie, Barbarzyńcy i Sarmaci

- Jesteśmy jedyną grupą rekonstrukcyjną w Polsce, której rozstrzał zainteresowań jest bardzo szeroki - od antyku, przez wczesne i późne średniowiecze, XVII wiek, aż po wiek XX. W naszych szafach jest tak wiele kostiumów, że nie sposób tego wszystkiego policzyć - mówi Marcin Lutomski, założyciel poznańskiej grupy Walhalla* - popularyzującej historię, pracującą na planach takich seriali jak Barbarzyńcy czy Diabeł Łańcucki.

Wszystkiego dobrego!

Po raz drugi Imieniny Ulicy Święty Marcin - jedno z najbardziej pozytywnych i radosnych poznańskich świąt - będą się odbywały w cieniu pandemii Covid-19. Wiele jednak wskazuje na to, że tym razem spotkamy się na żywo i poświętujemy wspólnie - od 11 do 14 listopada na Świętym Marcinie.

Portret uliczny i rodzinny

W ramach Imienin Ulicy Święty Marcin 11 listopada w Łazędze Poznańskiej zostanie otwarta ekspozycja Portret uliczny i rodzinny. To wystawa fotografii portretowej, która w tym dniu zostanie połączona z wykonywaniem spontanicznych portretów przechodniom i mieszkańcom Poznania.

Od pierwszych osadników do "Mausa"

- Dzień dobry poznaniacy. Chciałbym was zaprosić na spotkanie, które odbędzie się w waszym mieście, w Poznaniu, przy ulicy Św. Marcin 75, czyli w siedzibie Stowarzyszenia Łazęga Poznańska, w środę 10 listopada o godzinie 18. Na spotkaniu opowiem o dziedzictwie sosnowieckich Żydów - o ciekawych ludziach, którzy się stąd wywodzili, o artystach, pionierach, pisarzach, politykach, przemysłowcach, o ich wojennych losach. O tym, co przetrwało i o tym, co powinniśmy pamiętać - zapowiedział Tomasz Grząślewicz w materiale wideo zamieszczonym na stronie na Facebooku I Like Zagłębie.

Vivat Dąbrowski, vivat Napoleon!

Inscenizacja wjazdu generała Jana Dąbrowskiego do Poznania, wykład i gra miejska Za Napoleonem to główne punkty obchodów 215. rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1806 roku. W sobotę na Starym Rynku pojawią się żołnierze napoleońscy w barwnych mundurach i charakterystycznych, wysokich czapach.

Tu się wszystko zgadza

Skwer Romana Wilhelmiego przy ul. Masztalarskiej to miejsce, gdzie wszystko się zgadza. Na ścianie budynku Sceny na Piętrze, gdzie Wilhelmi wystąpił w swojej ostatniej premierze, wisi tablica upamiętniająca aktora. Pośrodku skweru stoi zaś pomnik z jego popiersiem.

Tyle Ukrainy w naszym mieście...

... nie widziałeś tego jeszcze? To popatrz! - zachęcają do wzięcia udziału w 14. już edycji wydarzenia organizatorzy Festiwalu Kultury Ukraińska Wiosna. - Wiosenna jesień, a może jesienna wiosna? Mniejsza o słowa. Najważniejsze, że wracamy do sal, galerii, spotkań, rozmów, pokazów i seansów na żywo. Nie daliśmy się "zmutować" i będzie tak, jak lubicie, czyli interdyscyplinarnie oraz klimatycznie - zapowiadają.

Kochał swój szpital

Człowieka o niezwykłej biografii, bohaterskiego lekarza, dr. Józefa Granatowicza, upamiętnia malutki skwer na Jeżycach. Skwer znajduje się obok Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei, z którym losy Granatowicza wiążą się nierozerwalnie.

FESTIWAL SŁUCHOWISK."Źle, źle zawsze i wszędzie"

Klamrą VI edycji Festiwalu Słuchowisk w Poznaniu była rozmowa z Elżbietą Sikorą o jej utworze radiofonicznym Norwid'Elipsa i jego prezentacja w Collegium Maius. To internacjonalne z ducha przedsięwzięcie ukazuje wstręt wieszcza do narodu lokajów, za jakiego uważał Polaków.

1 6 Strona 7 8 9 10