Kultura w Poznaniu

Varia

Dla Bohaterów z Ukrainy

Obrońców Ukrainy, zaatakowanej 24 lutego 2022 roku przez Rosję, upamiętnia skwer u zbiegu ulic Kórnickiej i Serafitek. To wyraz solidarności i wsparcia miasta Poznania dla naszych sąsiadów ze wschodu.

Sezon ogórkowy? Nie w Poznaniu!

Wbrew pozorom lato w mieście nie musi być nudne. Poznańskie instytucje kultury przygotowały dla mieszkańców sporo atrakcji, by letnie miesiące spędzić w ciekawy, przyjemny, a także pouczający sposób.

Noc Muzeów wraca!

Kultura wraca do normalności po dwuletniej, pandemicznej przerwie. Znakiem tego jest powrót imprez cyklicznych. Jedną z najpopularniejszych jest Noc Muzeów, która odbędzie się 14 maja.

Międzynarodowy Dzień Romów

Koncert, pokaz tańców i wystawa - Fundacja "Bahtałe Roma" zaprasza 8 kwietnia na poznańskie obchody Międzynarodowego Dnia Romów.

Warto myśleć szeroko

- Nie możemy zaklinać rzeczywistości. To spostrzeżenie dotyczy również trwającej obecnie wojny, która nas zaskoczyła. Nie wrócimy do dawnych realiów, choćbyśmy nie wiem jak chcieli - mówi Przemek Prasnowski*, animator kultury, prezes Fundacji Barak Kultury.

FILOZOFIA ULIC. Poznań jako doświadczenie estetyczne

Żyć w mieście to być nieustannie wystawionym na działanie wielu bodźców sensorycznych. Pobudzają nas odgłosy ruchu ulicznego, zapachy z pobliskich restauracji, a także mnogość doznań wizualnych w postaci elewacji budynków czy nośników reklamowych. Zwykliśmy oceniać miasta z perspektywy wygody oraz funkcjonalności, a co, jeśli spojrzeć na nie przez pryzmat estetyki?

Wychowała ją ulica

Kim była Maria Rataj, patronka skweru na Wildzie? Dlaczego tak niewielu z nas o niej słyszało, chociaż zostawiła po sobie niezwykle ciekawe wspomnienia o życiu w przedwojennym Poznaniu?

Polskie wino na salonach

W Poznaniu już niebawem będzie można obejrzeć, powąchać, a przede wszystkim posmakować najciekawszych win nie z Burgundii, nie z Toskanii, a z Polski.

10 wykładów o mózgu

Odbywający się w Poznaniu po raz 13. Tydzień Mózgu będzie okazją do poznania zasad działania układu nerwowego człowieka oraz przyczyn jego zaburzeń. Naukowcy zmierzą się także z trudnymi, ale bardzo aktualnymi tematami, dotyczącymi uzależnień, depresji i tzw. wypalenia rodzicielskiego.

Potrzeba reakcji na sprawy

- Wspólnie z kolektywem Łaski wpadłyśmy na pomysł utworzenia kalendarza #dekoltdlabialorusi - połączenia wszystkiego, co najlepsze i najgorsze w internecie - dekoltów i kotków - mówi Jana Shostak*, aktywistka i performerka, laureatka tegorocznego Paszportu "Polityki".

Rozsądny kompromis

O tegorocznym Konkursie ofert na powierzenie lub wsparcie realizacji zadań Miasta Poznania w obszarze "Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego" na rok 2022 rozmawiają członkowie Komisji Konkursowej: Katarzyna Kamińska*, Marcin Kostaszuk** oraz Wojciech Luchowski***.

Wyrwani z rutyny

- Pierwsze pytanie, na które musieliśmy sobie odpowiedzieć po wybuchu pandemii, brzmiało: jak nie zaniechać rzeczy najważniejszych, jak je przeprowadzić w zmienionej rzeczywistości? - mówi Włodzimierz Mazurkiewicz*, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Po raz trzydziesty!

Jak co roku w jedną styczniową niedzielę cała Polska wspólnie zbierze pieniądze na rzecz leczenia naszych najmłodszych obywateli. Tym razem celem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest okulistyka dziecięca.

Śladami poznańskiej WOŚP

- Odbiorcy koncertów WOŚP to specyficzna kategoria widzów. Oni są otwarci na wszelkie gatunki muzyczne - jednakowo gorąco przyjmują gwiazdy i debiutantów, bez względu na reprezentowany gatunek muzyczny oraz poziom wykonawczy. To idea wspólnoty celu - pomocy  potrzebującym - mówią organizatorzy koncertów WOŚP w Poznaniu.

Między operą a Stajenką Pegaza

Antoninę Kawecką, wybitną polską śpiewaczkę operową, upamiętniono w Poznaniu przez nazwanie jej imieniem skweru obok gmachu Teatru Wielkiego.

#feriewmieście

Czekają na nie wszyscy uczniowie, odbywają się w różnych terminach, ale zawsze (na szczęście!) trwają całe dwa tygodnie. Dzieci i młodzież z wielkopolski rozpoczną ferie jako pierwsi już 17 stycznia.

Zaczęliśmy się sobie przyglądać

- W obliczu prezentowania treści kulturalnych w internecie potrzebę edukacji widać jeszcze bardziej, bo do materiałów w sieci są w stanie dotrzeć i je skonsumować tylko osoby do tego przygotowane. Ich kompetencje muszą być stale rozwijane, a teraz jest to trudne. Jednak jeśli nie zrobimy tego my, ludzie kultury, to chyba nikt tego nie zrobi. Mam obawę, że przez pandemię tracimy czas i znów całe grupy młodych ludzi nie zostaną wyedukowane do kontaktu z kulturą - mówi Justyna Makowska*, dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Porozmawiajmy o tożsamości

Już w najbliższą sobotę w Teatrze Polskim spotka się trójka prelegentów - Radek Rak, Antonina Tosiek i Łukasz Ronduda. Goście teatru porozmawiają o swoim rozumieniu polskiej tożsamości ludowej i sposobach, w jakie można o niej opowiedzieć. Spotkanie towarzyszy premierze Kordiana i chama, który wraca na afisze od 6 stycznia.

FILOZOFIA ULIC. Se (a)ns życia

Czasami jest tak, że czyjeś wewnętrzne światło zaczyna lśnić najmocniej wtedy, kiedy tego kogoś już nie ma. Oczywiste jest, że wraz z istnieniem człowieka jego światło, w sposób fizyczny, również przestaje istnieć, a to, co jawi się nam niesamowitą i niespotykaną jak dotąd jasnością, to nasze własne wspomnienie o tej osobie. Zwłaszcza kiedy to wspomnienie jest ciepłe i serdeczne. Pomimo jesiennego chłodu taka właśnie, ciepła i serdeczna, przepełniona świetlistymi wspomnieniami była pierwsza edycja Dni Poznańskich Kinomanów In Memoriam Państwa Kalinowskich, która odbyła się pod koniec listopada.

MTP, czyli przygody Hermesa w Poznaniu

Poznań, rok 2021. Wychodząc z dworca kolejowego Poznań Główny na most Dworcowy, widzimy rozległe tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich z charakterystyczną Iglicą będącą zwieńczeniem jednego z pawilonów i przeszklonym Wejściem Wschodnim, nad którym widnieje "uskrzydlony" logotyp. W 1921 roku nie było tu jeszcze wspomnianej Iglicy, w jej miejscu stała Wieża Górnośląska, ale to właśnie wtedy zainaugurowano Targ Poznański. Na przestrzeni lat rozwinął się, zyskując międzynarodową renomę przekraczającą zapewne wyobrażenia założycieli inicjatywy, poznańskich kupców i przemysłowców wspieranych przez władze miejskie.

1 5 Strona 6 7 8 9