Kultura w Poznaniu

Książki

Roman Chojnacki, ceniony poznański poeta, wspominanie i rekonstruowanie uczynił głównym tematem swojego dojrzałego debiutu prozatorskiego. Opublikowana właśnie w WBPiCAK-u powieść Gołąb cukrowy jest próbą odbudowania i odzyskania przeszłości przez opowiadanie historii, narracyjne ujmowanie faktów, wspomnień, pozostałości.

Czytaj artykuł

W okładce szarej i twardej jak beton, na którym niejeden osiedlowy wirażka zgubił zęby, przybywają Niechciani i nielubiani Filipa Kalinowskiego. Non-fiction, które konfrontuje barwne mity założycielskie warszawskiego (ale też polskiego ogółem) rapu z naszymi zapośredniczonymi wspomnieniami i faktami. Z rozmów z weteranami sceny i aktywistami, archiwalnych publikacji prasowych oraz pionierskich kawałków wyłania się polifoniczna opowieść o buncie i pragnieniu autokreacji osadzona w transformacyjnym rozgardiaszu.

Czytaj artykuł

Z jednej strony intymna, jak relacja ojca z synem, której niemal co dzień się przyglądamy. Z drugiej strony - rozbuchana, jak cała ziemska przyroda, nad którą zdaje nam się, że mamy prawo panować. Taka jest powieść Zadziwienie Richarda Powersa.

Czytaj artykuł

Już w ten piątek do Poznania przyjedzie Toshikazu Kawaguchi - japoński pisarz, autor doskonale przyjętego cyklu powieści Zanim wystygnie kawa. Pierwszy tom zdobył tytuł Książki Roku w plebiscycie portalu Lubimy Czytać oraz został jednym z Bestsellerów Empiku 2022. W Polsce książkę kupiło ponad 100 tysięcy czytelników.

Czytaj artykuł

Poezja jest dziedziną niszową i nic nie wskazuje, by miało się to zmienić. Mówi się przecież, że więcej osób ją tworzy, niż czyta. W najlepszym przypadku jest remis. Mimo to poezja nie daje się dobić. Pozostając uciechą nielicznych, jest ważną częścią życia literackiego. Prowokuje, uwzniośla codzienność, prowadzi do olśnień, a niekiedy też irytuje artystostwem. Czyli jednak jakoś tam działa! Kolejna, 11. edycja Poznania Poetów, nawiązująca do stulecia awangardowej "Zwrotnicy", odbędzie się w dniach 16-20 maja.

Czytaj artykuł

Stygmatyzacja obcych w hermetycznej społeczności? Check. Choroba umysłowa lub neurologiczna? Check. Krewny Lenniego z Myszy i ludzi? Niemożliwa miłość, tragiczna śmierć, okaleczenie, ktoś o rzekomych zdolnościach parapsychologicznych? Takoż. Można powiedzieć, że to opowieść o każdej rodzinie badanej z wystarczającą drobiazgowością albo nowa powieść Jakuba Małeckiego. Dzisiaj mowa o drugiej opcji, czyli Sąsiednich kolorach. Czy to stary dobry Małecki? Owszem. A na pewno dużo lepszy niż w większości ostatnich powieści!

Czytaj artykuł

Jak przesunąć dyskurs? Czy poprawność polityczna istnieje? Dlaczego nie lubimy narzucania zasad? I o co właściwie chodzi z tymi feminatywami - są potrzebne czy nie? Te i inne pytania padły podczas wtorkowego spotkania, kiedy to Przemek Staroń rozmawiał z Martyną F. Zachorską o jej najnowszej książce Żeńska końcówka języka.  

Czytaj artykuł

Dużym ryzykiem jest tworzenie powieści, w której społeczne realia biedy, ubóstwa, wykluczenia, dysfunkcji emocjonalnych nie stałyby się łatwymi sposobami na wzbudzenie w czytelniku prostego wzruszenia. W Młodym Mungu, drugiej książce Douglasa Stuarta, dołącza do tych "niebezpieczeństw" realizacja wątku gejowskiego romansu. W pogłosach literatury francuskiej, która  chętnie jest naśladowana we współczesnej prozie, można by stwierdzić, że autor sięga po szereg popularnych sygnałów i pisze "pod temat". Jednak taka krytyka będzie zupełnie nonsensowna, bo okazuje się, że najnowsza fabuła Wydawnictwa Poznańskiego w doskonałym i wartkim przekładzie Macieja Studenckiego to przykład wrażliwej, głębokiej i arbitralnej wobec mód psychologicznej opowieści.

Czytaj artykuł

Nie zliczę już, który raz próbuję zacząć ten tekst. Chciałabym napisać o tej książce prawdę, musiałabym więc i o tym, że sama koncepcja na nią zdaje się karkołomna; dalej, że autorka zaprasza nas do swojego życia chwilami aż za bardzo; wreszcie, że na koniec to wszystko się zgadza i do siebie pasuje.

Czytaj artykuł

Marian Pilot, być może najciekawszy reprezentant nurtu chłopskiego, weteran i legenda polskiej literatury (Nike 2011 za Pióropusz), zagościł w Ha!arcie. W  2021 ukazał się tam tomik o niejasnej przynależności gatunkowej, czyli Dzikie mieso, niedawno zaś - powieść Zakaz zwałki. Obie pozycje to książki trudne, wymagające od czytelnika nie tylko skupienia, ale i pewnego sceptycyzmu poznawczego. Szybko bowiem okazuje się, że kolejne frazy wymykają się poza horyzont zrozumienia. Dlaczego więc warto? Choćby dla przytłaczającego doświadczenia obcowania z językiem, który przekracza i plącze wszystkie napotkane rejestry oraz dialekty.

Czytaj artykuł

Opowieść Jakuba Skurtysa i jego krytyczna uważność to nowa perspektywa czytania Cezarego Domarusa. Widzimy go w wyborze wierszy tego poety, który w poznańskim WBPiCAK ukazał się pod hasłem/tytułem Księgi wyjścia.

Czytaj artykuł

Stosunek nazistów do zwierząt był naznaczony nieścisłościami typowymi dla wyznawanej doktryny. To samo zwierzę mogło być zatem, w zależności od okoliczności, zarówno symbolem dominacji nad innymi gatunkami, jak i szkodnikiem. Ucieleśnieniem pożądanych przymiotów, symbolem, siłą roboczą lub surowcem. O sytuacji zwierząt domowych, dzikich i hodowlanych w burzliwych czasach Trzeciej Rzeszy pisze Jan Mohnhaupt. Niemiecki badacz 26 kwietnia będzie gościem CK Zamek.

Czytaj artykuł

Jakub Kornahuser przygotował dla Wielkopolskiej Biblioteki Publicznej szczególny wybór, zatytułował go: Równo z prawej. Antologia polskiego poematu prozą. Przywołał teksty najróżniejszych autorów, często takich, którzy gdyby nie jego zamysł, nie mieliby przestrzeni, by z sobą współistnieć.

Czytaj artykuł

Opór wobec najeźdźcy to nie tylko działania na pierwszej linii frontu, obrona obiektów o strategicznym znaczeniu, precyzyjne kontrataki i pospieszne uzupełnianie strat. To również kolektywny wysiłek społeczeństwa, wielowymiarowa walka cywilna. Przypomina o tym Paweł Pieniążek, autor książki Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji, który wojnę w Ukrainie obserwuje od 2014 roku. Dziennikarz w najbliższy wtorek będzie gościem kolejnej odsłony cyklu spotkań Spojrzenie na Wschód organizowanego przez CK Zamek.

Czytaj artykuł

Gdyby kosmici mieli okazję wznieść wyłącznie jedną budowlę na naszej planecie, prawdopodobnie byłaby to Wielka Piramida Cheopsa. Zbudowany około 2560 roku p.n.e grobowiec władcy Egiptu z epoki Starego Państwa niezmiennie wprawia turystów w podziw, historyków - w zakłopotanie, teorie pseudonaukowe natomiast - w ruch. Śmiałą próbę syntezy wiedzy dotyczącej największej i najsłynniejszej z ponad 100 egipskich piramidy podejmuje Szymon Zdziebłowski w Wielkiej Piramidzie. Tajemnicy cudu starożytności.

Czytaj artykuł

Komiksy czarno-białe i kolorowe, poważne i rozrywkowe, superbohaterskie, fantastyczne i kryminalne, dla dzieci, młodzieży, a także przeznaczone tylko dla dorosłych czytelników będą tematem dyskusji i analiz w czasie odbywającego się pod koniec kwietnia Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej. To najlepsza okazja, by osobiście sprawdzić, co teraz dzieje się w świecie obrazkowych opowieści.

Czytaj artykuł

- Lenin mawiał, że zaufanie jest dobre, ale kontrola jest lepsza, a Duńczycy odwracają to porzekadło, uważając, że kontrola jest dobra, ale zaufanie tańsze - mówi Sylwia Izabela Schab, autorka książki Dania. Tu mieszka spokój, tłumaczka i literaturoznawczyni związana z Katedrą Skandynawistyki UAM.

Czytaj artykuł

- Mamy w Polsce szereg przysłów typu "Gość w dom, Bóg w dom". Nie muszę chyba jednak udowadniać, że deklaracje swoje, a rzeczywistość swoje. Ale te przysłowia nie wzięły się znikąd, lecz z przeświadczenia, że dom ma centralne miejsce w naszym życiu - mówi Waldemar Kuligowski, autor książki Z roślin, z dźwięku, z marzeń. Domy świata.

Czytaj artykuł
1 7 Strona 8 9 10 11