Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Ścisłość: siostra talentu

Ultrakrótkie obrazy w ramach festiwalu "100 filmów w 100 minut" zaprezentowane zostaną w środę w kinie Rialto. 

. - grafika artykułu
Kadr z filmu "Paliwo", reż. Jalabert Camille

Według statystyk opublikowanych przez portal Mirror w jednej minucie można wykonać mnóstwo czynności. Sześćdziesiąt sekund wystarczy, żeby krew okrążyła cały układ krwionośny, ale w tym czasie również 20 razy mrugamy powiekami i wykonujemy 20 oddechów. Statystyczny człowiek wypowiada w ciągu minuty około 150 słów, a największe gaduły nawet 180!

Ale ta wydawałoby się krótka chwila to również jedyne ograniczenie, jakie obowiązywało twórców, którzy nadesłali swoje obrazy na festiwal "100 filmów w 100 minut". Ich historia musiała się zamknąć w 60 sekundach. Zdaniem Eoin'a Duffy'ego, którego film zostanie zaprezentowany podczas wydarzenia, forma ta jest efektem naszych czasów, w których człowiek ma coraz większy problem z koncentracją, kiedy coraz trudniej o jego uwagę. - Moglibyśmy walczyć z tą epidemią. Ale z drugiej z strony - jako twórcy krótkiego metrażu, rozwijamy skrzydła - żartował na łamach portalu MowieGram. - Dla mnie jednominutowy film to genialny sposób na przedstawienie historii bez owijania w bawełnę. Od razu przechodzi się do rzeczy i pokazuje to, co jest istotne - o sile krótkiej formy przekonywał z kolei reżyser Camille Jalabert.

W programie wydarzenia znalazły się propozycje z ponad 40 krajów. Takie, które były już wcześniej nagradzane, ale też nagrania kilkuletnich dzieci. Obrazy dokumentalne i eksperymenty. Wśród nich jest m.in. film "Paliwo", który zrealizował we Francji wspomniany Jalabert, ale też propozycje z Wielkiej Brytanii, Tajwanu, Szwajcarii, Ukrainy i Polski. Stanisław Białoskórski, którego filmy prezentowane były na ponad 50 festiwalach, m.in. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty czy Off Plus Camera, tym razem pokaże publiczności animację "Pozostać". Jej bohaterowie to Kulek i Adam, którzy muszą nieustannie wybierać...

Organizatorem "100 filmów w 100 minut" jest Kiev International Short Film Festival. Jego poznańska odsłona z kolei odbywa się w ramach "Jesieni filmowej", podczas której widzowie oglądają premierowe produkcje, ale też są uczestnikami rozmów i spotkań z twórcami. Jej koordynatorami jest Fundacja Edukacji Kulturalnej Ad Arte, której specjalnością jest popularyzacja krótkich form filmowych.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "100 filmów w 100 minut"
  • kino Rialto
  • 7.12, g. 19
  • bilety: 19 i 16 zł