Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Zagłosujesz?

13 książkowych kategorii, 130 tytułów z 54 wydawnictw, 59 autorów polskich i 74 zagranicznych, ponad 180 tys. oddanych głosów... Tak w liczbach wygląda tegoroczny, dziewiąty już plebiscyt "Książka Roku 2023 lubimyczytac.pl". Możesz być jego częścią.

Grupa ludzi na scenie, pod sceną widownia. Za plecami laureatów duży ekran i pionowe dekoracje świetlne. - grafika artykułu
Gala wręczenia nagród w Plebiscycie na Książkę Roku 2019, fot Adam Jastrzębowski

Pobijemy rekord? Spróbujmy. Zagłosować można do końca miesiąca, tj. 29 lutego! Każdy czytający może oddać swój głos na stronie: lubimyczytac.pl/plebiscyt. W tej edycji wydarzenia tradycyjnie już wskazać można swoją ulubioną książkę minionego roku w takich kategoriach, jak np. Literatura piękna, Powieść historyczna (wśród nominowanych m.in. Sydonia. Słowo się rzekło Elżbiety Cherezińskiej czy Najważniejsze to przeżyć Ałbeny Grabowskiej), Romantasy (np. Belladonna Adalyn Grace), Horror czy Literatura dziecięca (z Zaklinaczką burz Sophie Anderson) albo Debiut (wybierać można pośród takich tytułów jak m.in. Oszustka Aleksandry Śmigielskiej, Naprawiacz Piotra Kuźniaka czy Psy Pana Marcina Świątkowskiego), ale również po raz drugi w historii plebiscytu wytypować Człowieka Książki. Wśród nominowanych są osoby, które z literaturą łączy wykształcenie, praca albo zwyczajnie jest to ich pasja. W tym roku to m.in. Anna Jankowska (Aktywne czytanie), Diana Chmiel (Bardziej lubię książki), Adam Szaja (Smak książki) czy Marcin Okoniewski, czyli Okoń w sieci.

Nowością z kolei jest możliwość oddania głosu w kategorii "Ekranizacja", której ambasadorem jest Tomasz Raczek. - Skąd pomysł, by stworzyć taką kategorię? Zorientowaliśmy się, że ekranizacje książek bardzo wpływają na czytelnictwo, z kolei filmy nie mogłyby żyć bez kolejnych historii, które podpowiadają im książki, stanowiące po prostu materiał do pisania scenariuszy. Krótko mówiąc, trzeba zwrócić uwagę na to dalsze, drugie życie książek, którym jest właśnie film zrealizowany na ich podstawie - zachęca do wzięcia udziału w plebiscycie znany krytyk filmowy i publicysta.

W filmie promującym wydarzenie Raczek przypomina, że ekranizacje książek są bardzo lubiane przez widzów kinowych i filmy zrealizowane na podstawie tych popularnych, choćby Harrego Pottera, były ogromnymi hitami i ściągały do kin na całym świecie miliony widzów. - Braliśmy pod uwagę nie tylko jakość filmów wprowadzonych na ekrany w 2023 roku, ale także jakość ocen w oczach czytelników i użytkowników Lubimyczytać. Liczbę ocen i opinii użytkowników oraz oczywiście wartość literacką i artystyczną książek - wylicza. Wśród nominowanych są m.in. Filip Michała Kwiecińskiego, Znachor Michała Gazdy, Informacja zwrotna Leszka Dawida, Oppenheimer Christophera Nolana czy Czas krwawego księżyca Martina Scorsese'a.

Plebiscyt zakończy gala finałowa, która odbędzie się 8 marca w Sali Ziemi. Poprowadzi ją Marcin Meller, a nagrody będą wręczać wspomniany Tomasz Raczek oraz Justyna Sobolewska i Przemek Staroń.

Monika Nawrocka-Leśnik