Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Ostatnie dni głosowania w naszym plebiscycie!

Jeszcze tylko do poniedziałku można oddać głos w plebiscycie IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl, w którym wspólnie wybieramy człowieka kultury i wydarzenie ubiegłego sezonu. 

. - grafika artykułu
Głosowanie w tegorocznym Plebiscycie potrwa do 10 października

Podczas trzech dotychczasowych edycji wybieraliśmy najważniejsze Wydarzenie kulturalne minionego sezonu. W tym roku uruchomiliśmy drugą kategorię w naszym Plebiscycie: Człowiek kultury. Głosowanie trwa do 10 października. Wybierajcie!

NOMINOWANI W KATEGORII: CZŁOWIEK KULTURY

Monika Błaszczak, tancerka

Za Śnienie - debiut choreograficzny w najlepszym stylu: za wyśnienie niesamowitego świata rozpisanego na ponad dwustu tancerzy i tancerek i zaproszenie widzów do zwiedzania go własnymi ścieżkami. Za ożywienie tańcem wnętrz Poznańskiej Szkoły Baletowej. Za młodzieńczy rozmach i dyscyplinę w realizacji. Wreszcie za przypomnienie o tym, jaką radość może dawać tworzenie.

Małgorzata Kuzdra, szefowa kina Muza

Za bezpretensjonalną i szczerą miłość do kina. Miłość odwzajemnioną - Muza pod jej rządami już dawno dorobiła się miana kina kultowego. Za otwartość na filmy spod wszelkich długości i szerokości geograficznych. Za ciągłe eksperymentowanie z tym, jak można je podać - w ciemno, na kołach, z muzyką, do pary, nie w parze... Za profesjonalizm, inicjatywę i pomysłowość.

Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego

Za żelazną konsekwencję i upór, z jakim kolejny sezon zmienia Teatr Muzyczny w jedną z najbardziej liczących się scen musicalowych w Polsce. Za Evitę i Jesus Christ Superstar - premiery minionego sezonu, o których głośno było daleko poza granicami naszego miasta. Za niezmąconą wiarę w to, że Poznań zasługuje na scenę muzyczną najwyższej próby. Wbrew i na przekór głosom wątpiących. 

Andrzej Maszewski, szef działu imprez CK Zamek

Pomimo licznych aktywności, w tym sezonie szczególnie za dwie: festiwal Ethno Port i cykl Teatr Powszechny. Za wspólne dla tych dwóch inicjatyw wprowadzanie w życie idei otwartości i porozumienia. Za przekraczanie granic i pokonywanie barier. Za różnorodność na scenie, tak teatralnej, jak i muzycznej. Za rozszerzenie wzdłuż i wszerz hasła "upowszechniania" kultury. Za entuzjazm i energię.

Maciej Nowak, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego

Za pokojową rewolucję w Teatrze Polskim, spojrzenie na nasze miasto z innej perspektywy, za przypomnienie bogatej i wyjątkowej historii teatru, budowanie wokół niego nowej wspólnoty, za dystans i rozkładanie na czynniki pierwsze naszej "poznańskości", za publiczne debaty na tematy trudne i niewygodne - nie tylko "w" i "o" teatrze.

NOMINOWANI W KATEGORII: WYDARZENIE KULTURALNE

Frazy. Festiwal słowa w piosence

Za przypomnienie ogromnej wartości słów w piosence. Za święto dla tych, którzy na równi z muzyczną formą cenią literacką treść. Za "kuszenie słowem" na różne sposoby. Przede wszystkim koncertami, ale także poprzez spotkania z autorami, konferencje, dyskusje. Za festiwalową podróż z Jackiem Kaczmarskim, Kazikiem Staszewskim, Pablopavo, Jackiem Kleyffem, Filipem Łobodzińskim, Andrejem Chadanowiczem... Za ponadczasowe opowieści o świecie wczoraj, dziś i jutro.

Festiwal Spring Break

Trzecia edycja Spring Breaku i trzecia nominacja w naszym Plebiscycie! Za konsekwencję i nieustający rozwój. Za coraz głębsze wrastanie w miasto i odkrywanie kolejnych jego przestrzeni. Za stawianie znaku równości między artystami "komercyjnymi" i "niszowymi", za umożliwianie jednym i drugim rozwinięcia skrzydeł. Za przyciągnięcie do Poznania tych, od których w branży muzycznej tak wiele zależy. Za nowoczesną promocję miasta.

Cykl koncertów Brzmienie Dawnego Poznania

Za pomysł koncertowego cyklu, który w kulturalnej historii Poznania nie miał precedensu. Za przywrócenie poznaniakom zapomnianego skarbu - niepowtarzalnej akustyki poznańskich kościołów. Za zaproszenie do Poznania muzyków - najlepszych przewodników po świecie dawnych dźwięków i ciszy - z Niemiec, Włoch, Szwajcarii, Izraela, Chile i Polski. Za wykonawcze poszukiwania - od repertuaru wprost z dorzeczy Amazonki po muzykę kultur przedchrześcijańskich.

Spektakl "Ksenofonia. Symfonia dla Innego" w reżyserii Jana Komasy

Za przełożenie opowieści o buncie na język tańca. Za umiejętne balansowanie między współczesnością a wielką historią, między archiwaliami a technologią, między dźwiękiem a obrazem. Za artystyczną "kropkę nad i" postawioną po oficjalnych obchodach rocznicy Poznańskiego Czerwca '56, dzięki której choć na chwilę, bez gwizdów i krzyków płynących spoza sceny, mogliśmy się wszyscy poczuć poznaniakami.

Festiwal "Nic się tu nie dzieje"

Za całkowicie absorbujący i absolutnie wciągający filmowy trójkąt bermudzki rozpięty między trzema kinami: Muzą, Pałacowym i Rialto. Za przekorne uświadomienie wszelkim kinomanom niedowiarkom, widzom malkontentom i innym, którzy "płakali po...", że jednak "dzieje się", zarówno w sali kinowej, jak i poza nią. Za przywiezienie do Poznania kilkunastu premier z najważniejszych zagranicznych festiwali filmowych i kilku rodzimych twórców. Za mniej hollywoodzki, a bardziej arthousowy charakter poznańskiego filmowego sierpnia. Za pokazanie, że "razem można więcej".

zespół IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl

uzasadnienia nominacji: Natalia Grudzień i Sylwia Klimek