Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Praca i walka w nowym muzeum

Znamy zwycięzcę konkursu na koncepcję plastyczno-przestrzenną nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Firma Trias AVI sp. z oo. z Warszawy, zdaniem jury konkursowego, najlepiej opowiedziała historię zwycięstwa Wielkopolan w 1919 roku.

Na wizualizacji widać peron dworca z nazwą Posen, wjeżdżającą lokomotywę, a po prawej fortepian - grafika artykułu
Koncepcja plastyczno-przestrzenna nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Do konkursu zgłosiły się trzy doświadczone zespoły projektowe, zajmujące się tworzeniem nowoczesnych ekspozycji muzealnych. Jury miało trudne zadanie, bo każda z koncepcji była ciekawa i zawierała interesujące pomysły i rozwiązania wystawiennicze.

- Praca uznana za najlepszą była doskonale zorganizowana i w największym stopniu zgodna z wytycznymi przygotowanymi przez zespół muzealny. Bardzo dobrze został w niej wyeksponowany element współdziałania i zaangażowania społecznego mieszkańców Wielkopolski w przygotowaniu powstania i późniejszej walki, przy czym element militarny wcale nie był dominujący. Ta koncepcja najlepiej odpowiada na jedno z haseł muzeum "Na co dzień praca, w chwili próby zwycięstwo" - powiedział Robert Supeł, przewodniczący jury konkursowego. - Doceniliśmy także sposób wyeksponowania muzealiów i umiarkowane wykorzystanie multimediów, które nie przytłaczają głównej części ekspozycji oraz czytelność rozwiązań graficznych.

Jury spodobała się m.in. przedstawiona w projekcie muzeum opowieść o Powszechnej Wystawie Krajowej "Pewuce", która odbyła się w Poznaniu 10 lat po zwycięskim powstaniu. W czasie zwiedzania muzeum będzie można kupić symboliczny bilet na "Pewukę" i wejść na nią. Będzie to więc "wystawa w wystawie".

Zwycięska firma będzie miała teraz 12 miesięcy na przygotowanie właściwego projektu wystawy "gablota po gablocie". Później muzeum przewiduje 24 miesiące na wykonanie elementów wystawy stałej. Szacowane koszty tego zadania to 65 mln zł.

Niezależnie od przygotowania wystawy, trwa proces wyłonienia generalnego wykonawcy budynków muzeum, które stanie w miejscu dawnego lodowiska Bogdanka, u stóp Cytadeli. Jak powiedział marszałek Marek Woźniak, zainteresowanie inwestycją wyraziły największe firmy z rynku budowlanego. - Mogę zapewnić, że muzeum na pewno powstanie. Zagwarantowane jest finansowanie przez samorząd Województwa Wielkopolskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ministerstwo zobowiązało się przekazać, od 2023 roku, 220 mln, a samorząd przekaże 148 mln - powiedział. Szacowany budżet inwestycji to 375 mln zł. Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 jest od 1 stycznia 2023 roku instytucją podległą marszałkowi województwa.

Otwarcie muzeum jest planowane na grudzień 2026 roku. Przy czym, jak zastrzega Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, nie jest to termin na 100 proc. pewny. - Musimy brać pod uwagę różne czynniki, np. to, że na placu budowy zostaną odnalezione jakieś pozostałości z czasów walk o Cytadelę w 1945 roku - mówi Terlecki. - Chcemy zrobić to muzeum po poznańsku, czyli może nawet wolniej, ale przede wszystkim dobrze - zaznaczył. Nowe muzeum ma mieć 3 tys. m kw. powierzchni.

Szymon Mazur

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023