Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

Feryjne przygody

Mali, więksi i najwięksi - nie smućcie się, że przyjdzie Wam czekać na ferie najdłużej! Tak jak Wy czekają na nie młodzi z czterech innych województw. Kiedy większość się już wybawi, wypocznie i "wyzwiedza", na scenę wkroczycie Wy! A na tej scenie dziać się będą cuda. I wyobraźcie sobie, że będziecie w nich uczestniczyć! Jeśli martwiliście się, że czekają Was ferie w mieście, lub wręcz przeciwnie - czekaliście na to, by poczuć się w nim jak kulturalni turyści, przybywamy z pomocą w postaci mapy wydarzeń, warsztatów i różnorodnych spotkań, które uczynią Wasze ferie niezapomnianymi.

. - grafika artykułu
Zima w Zamku to warsztaty, spektakle oraz potańcówka! Zapraszają organizatorzy z CK Zamek, fot. Maciej Kaczyński

Święty Marcin byłby dumny! Instytucje rezydujące w budynku dawnego zamku cesarskiego zadbały o to, by Wasze kalendarze pękały w szwach!

Na początek CK Zamek i warsztaty plastyczne Aranżacja stołu w duchu upcyklingu (12-16.02, g. 9). Będziecie na nich dawać drugie życie rzeczom, które wielu po prostu by już pożegnało- stworzycie misy z tkanin po starych ubraniach, sztuczne kwiaty z wytłaczanek po jajkach czy owoce z plastikowych torebek. Kreatywność górą!

W tych samych dniach (g. 10.30) Zamek zaprasza także na warsztaty rękodzieła W sznurki zaplątani. Podczas pięciu spotkań nauczycie się podstaw szydełkowania i poznacie historię makramowych węzełków. Będzie dużo snucia i plecenia, a każdy dzień zakończy się stworzeniem innego przedmiotu.

Trzecia propozycja to Ferie z duchami - czterodniowy cykl warsztatów słuchowiskowych (12-15.02, g. 12.15). Podczas tej przygody z teatrem wyobraźni stworzycie prawdziwą historię z dreszczykiem i poznacie wszystkie etapy powstawania krótkiej formy słuchowiskowej. Kto wie, co usłyszycie?

Kolejne dni upłyną pod znakiem tańca. Zamek zaprasza na potańcówkę z tradycyjnymi kapelami W koło się kręć (16.02, g. 12.15), na której skrzypce, dudy, wiolonczele, bębenek, akordeon i inne tradycyjne instrumenty porwą Was do tańca, śpiewu, skoków i potupywań! Kapela Kukaj Kukawko oraz Kapela Piotr i Paweł zadbają o to, byście wybawili się zgodnie z karnawałowymi zwyczajami. A jeśli komuś będzie mało, w Zamku odbędą się także warsztaty Tańce wywijańce (17.02, g. 11), na których spotkacie się zarówno z muzyką klasyczną, jak i współczesną oraz nauczycie się wykorzystywać taniec do wyrażania swoich emocji. Tegoż dnia w samo południe będziecie mogli przekonać się Jak Nielemka i Lemtak Świat ratowali (17 i 18.02, g. 12). Uwaga! Wybierając się na ten spektakl, traficie do przyszłości, poznacie dwoje genialnych wynalazców i wspólnie poszukacie odpowiedzi na pytanie: Czy po naszym świecie naprawdę już nic nie zostało? A może jednak jest coś, co możemy zrobić? Powtórka następnego dnia.

Drugi tydzień Zimy w Zamku również przyniesie ze sobą trzy cykle warsztatów. Pierwszy - W Portretowie to warsztaty plastyczne (19-23.02, g. 9), w czasie których każdego dnia podejmować będziecie inne działanie z wykorzystaniem różnorodnych technik i narzędzi, za każdym razem jednak dotyczyć ono będzie portretu lub autoportretu. Zagłębicie się w tajniki historii sztuki i stworzycie własne podobizny na koszulkach i kolorowych foliach. W tych samych dniach (19-23.02, g. 10.30) szaleć będą Cztery żywioły i ten piąty, co oznacza warsztaty taneczne, opisywane przez Zamek jako "taneczna podróż przez ciało, emocje i otaczający świat, w którym ukryte są potężne siły". Jak zachowuje się woda? Jaką energię ma ogień? Jaki ciężar kryje w sobie ziemia? Jak lekkie jest powietrze? Przekonaj się na własnej skórze!

Ostatnią cykliczną propozycją na ten czas są opowieści ze świata, czyli Miejsce za miejscem - podróże małe i duże (g. 12.15). Michał Szulin poprowadzi spotkania podróżnicze przybliżające Wam najciekawsze miejsca na Ziemi. Kraina lemurów? Pustynia? Tajemnicze zakątki Europy? To tylko wierzchołek góry lodowej! Finałem Zimy w Zamku będą warsztaty ceramiczne Idzie luty, podkuj buty (24.02, g. 11). Sprawdzicie na nich, jakie ślady na śniegu zostawia człowiek, a jakie tropy doprowadzą Was do odkrycia dzikich zwierząt.

Warto dodać, że w czasie ferii w Kinie Pałacowym codziennie o godzinie 12 lub 14 czekać będzie na Was ciekawy film.

A jeśli wolicie spektakle, Teatr Animacji zaplanował dla Was szereg wspaniałości, który otwiera nie kto inny, jak Wesoły Ryjek (13.02, g. 10 i 12). Ta mała, ciekawa świata świnka zadaje mnóstwo pytań, zachwyca się najprostszymi rzeczami i inspiruje do odkrywania tego, co dookoła i w nas samych.

W kolejne dni czeka na Was wyjątkowa Misja Poznań - gdzie są Koziołki? (14 i 15.02, g. 10 i 12). Razem z Dorą Dynks i Waldemarem Wihajstrem, postrzeloną parą detektywów, zmierzycie się z wyzwaniem odnalezienia uprowadzonych koziołków, bez których Poznaniowi grozi wielka katastrofa.

A może macie ochotę na Podróż nie z tej ziemi (16 i 20.02, g. 10 i 12 oraz 17 i 18.02, g. 11 i 13)? Lot w kosmos wliczony w cenę biletu na spektakl, spieszcie się! Kret, którego największym pragnieniem jest zobaczyć coś więcej, Ćma Anita marząca o bliskim spotkaniu ze słońcem, Żółwica Róża chcąca udowodnić światu (i sobie), że stać ją na więcej, niż ktokolwiek przypuszczał, Nieznośne Dziecko, które znalazło się w rakiecie... za karę! - oni wszyscy na Ciebie czekają.

W teatrze będziecie mogli także spotkać się z urodzoną w pąku kwiatu i wędrującą w poszukiwaniu własnego świata Calineczką (21 i 22.02, g. 10 i 12). Na jej ścieżce pojawiać się będą najróżniejsze postaci, a każda z nich zostawi w niej swój ślad. Czy mimo to uda jej się odnaleźć tajemniczą Krainę Elfów?

A czy są tu wielbiciele gołębi i wróbli, a także przeciwnicy kotów? Jeśli tak, ta propozycja Wam się spodoba! Dziób w dziób (23.02, g. 10 i 12 oraz 24 i 25.02 o g. 11 i 13) to historia rodem z kina akcji. Kot zjada gołębia. Nie byle jakiego gołębia, bo Janusza, członka Bandy Zbigniewa. Co więcej, twierdzi, że nie ma na to dowodów. Ale gołębie nie potrzebują dowodów, by się zemścić... Potrzebuje ich za to Przemek, wróbel o złotym sercu. Dajcie znać, jak się to skończyło!

Zwieńczeniem ferii w Teatrze Animacji będzie oparty na tańcu, ruchu i obiektach spektakl dla najmłodszych Tu mieszkamy (24 i 25.02, g. 10 i 12).

Centrum Sztuki Dziecka  również zadbało o to, byście nawet w deszczu nie mogli się nudzić. Zaprasza Was do Sceny Wspólnej na dwa spektakle. Pierwszy z nich, Karmelek (16.02, g. 11), będzie okazją do poznania pieska, który mieszka w wiejskiej zagrodzie i nie wie, co ma w sobie dobrego. Poszukuje zatem czegoś niezwyczajnego, czym można się podzielić z innymi. Może i Wy zechcecie mu pomóc?

Zobaczycie także (czy raczej przeżyjecie, doświadczycie?) spektakl ruchowy Ciało, ciałko (27.02, g. 11). Wspólnie z performerkami poruszacie się na wiele sposobów, poszukacie tego, co Was dotyka, porozmawiacie o dojrzewaniu, nowym ciele, cyklu życia i przyszłości.

Nie mniej dzieje się w Muzeum Narodowym i jego oddziałach. W Muzeum Instrumentów Muzycznych dowiecie się O rodzinach instrumentów (13.02, g. 11): skąd biorą się ich "nazwiska", czy fortepian jest spokrewniony z gitarą i jak ma na imię siostra skrzypiec. Kolejne Muzyczne opowieści odbędą się tam w drugim tygodniu ferii (20.02, g. 11). Poszukacie wtedy instrumentów, które potrafią opowiadać niezwykłe historie, i spróbujecie wspólnie wyczarować muzyczną opowieść! Natomiast Urodzinowo o Chopinie (22.02, g. 11) dowiecie się, jak niezwykłym dzieckiem był mały Fryderyk, i obejrzycie fortepiany z czasów jego młodości.

W Muzeum Sztuk Użytkowych sprawdzicie, Jak wysyłać tajne wiadomości i czy muszki to tylko owocówki (14.02, g. 11), a w gmachu głównym Muzeum Narodowego dowiecie się, jak wyglądają Muzealne zwierzęta i... jak je znaleźć? (15.02, g. 11). W tym samym miejscu ułożycie Starożytne puzzle (21.02, g. 11) i wcielając się w rolę archeologów, nauczycie dostrzegać piękno fragmentu i je interpretować według własnej wizji. Więc czas na podróż do starożytnego Egiptu! A kiedy już wrócicie, nie zapomnijcie wsłuchać się w Opowieści sprzed wieków (23.02, g. 11) poświęcone odkrywaniu tajemnic średniowiecza.

Bogatą ofertę przygotowało także Poznańskie Centrum Dziedzictwa. Na początek wydarzenia w Bramie Poznania, gdzie będziecie mogli wybrać się na wyprawę z Mieszkiem i Dobrawą (13.02, g. 11). Ich obecność jest wyjątkowa - zwykle bowiem po Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego oprowadza gości Jakub, kapitan wehikułu czasu. Kogo spotkacie? Co zobaczycie? Jakie przygody czekają Was po drodze? Tego nie zdradzimy, ale możemy obiecać, że będą się działy rzeczy niezwykłe!

Wielbicielki i wielbiciele spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu mogą wybrać się na Zimowy spacer z przewodniczką wzdłuż Ścieżki EkoEdukacji (15.02, g. 11), który  zachęci do bliższego poznania Cybiny i jej ekosystemu. Przyjrzycie się okolicznym gatunkom roślinności i ptakom oraz dowiecie się, jak na przestrzeni wieków zmieniał się wygląd rzeki.

Czy są tu Poszukiwacze skarbów? Jeśli tak, to przybywajcie na Ostrów Tumski, bo właśnie stamtąd ruszy wyprawa, podczas której poznacie niezwykłe dzieje wyspy leżącej w samym sercu Poznania (20.02, g. 11). Kto ją zamieszkiwał? Jak wyglądała ich codzienność? Sprawdźcie!

A jeśli sposób życia naszych przodków zaciekawi Was do tego stopnia, że będziecie chcieli wiedzieć więcej, to szybko pojawi się okazja do odkrycia, co robili Wasi rówieśnicy 1000 lat temu (24.02, g. 11). Spędźmy razem czas! I zobaczmy, do czego służyły przęśliki, bączki i zośki, a spotkanie zakończmy wspólną grą planszową.

Natomiast w Centrum Szyfrów Enigma uruchomić można Program: Zima, czyli warsztaty z podstaw kodowania i programowania (14-16.02, g. 10). Każdy z tych trzech dni wypełniony będzie zabawą, doświadczeniami i eksperymentami z wykorzystaniem m.in. kolorowych mat i klocków LEGO. Odkryjecie świat kodów, stworzycie pierwszy program i zbudujecie wymarzone roboty!

Jak widzicie - propozycji jest bez liku! Nie sposób było zawrzeć tu wszystkich informacji na temat każdego z wydarzeń, dlatego w poszukiwaniu szczegółów dotyczących cen biletów i ich rezerwacji, a także ram wiekowych grup odbiorców, zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych poszczególnych instytucji. Nie pozostaje nic innego, jak wybrać to, do czego ciągnie Was najbardziej, i ruszyć w stronę niezapomnianej, feryjnej przygody. Przyjemności!

Marta Szostak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024