Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Dodaj obiekt - Zespoły muzyczne

Orkiestra Symfoniczna Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu

Opis

Początki POSM II st. im. M. Karłowicza sięgają roku 1950. Szkoła - do roku 2001 nosząca nazwę Państwowe Liceum Muzyczne im. Mieczysława Karłowicza - szybko stała się jedną z najlepszych w kraju. Kształci młodych artstów na wydziałach: instrumentalnym, rytmiki i jedynym w Polsce - lutnictwa.

Orkiestra symfoniczna Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza z ul. Solnej 12 jest jednym z trzech, obok Orkiestry kameralnej oraz Big-Bandu, zespołów, które reprezentują Szkołę na najbardziej prestiżowych koncertach. W jej skład wchodzą najwybitniejsi uczniowie aktualnie uczący się w szkole.

Orkiestra symfoniczna ma w swym dorobku występy na wszystkich Koncertach Gwiazdkowych, które od 1993 roku rokrocznie odbywają się 20 grudnia w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Orkiestra występowała z takimi sławami muzycznymi, jak: Konstanty Andrzej Kulka, Wiesław Ochman, Wanda Wiłkomirska. Joanna Kozłowska, Wojciech Drabowicz, Halina Zimmermann, Katarzyna Skrzynecka, Waldemar Malicki, Wieśka & Hubert Szymczyńscy, Hanna Banaszak, Valeriy Filipov /Ukraina/, Trio Con Brio, Maja Sikorowska i Andrzej Sikorowski, Wiesław Prządka, Artur Andrus, Hania Stach, a ostatnio Jacek Wójcicki.

Orkiestra symfoniczna koncertowała z powodzeniem w Leer w Niemczech oraz podczas wspólnego koncertu w Poznaniu z Mistrzowską Szkołą Muzyczną ze Lwowa /Ukraina/.

W repertuarze Orkiestry można znaleźć utwory z żelaznego repertuaru muzyki tzw. klasycznej jak również utwory rozrywkowe czy opracowania znanych tematów musicalowych oraz filmowych.

Od 2001 roku Orkiestrę Symfoniczną POSM II st. prowadzi Aleksander Gref, absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Renarda Czajkowskiego i operowej w klasie prof. Antoniego Gref.  Studia ukończył z wyróżnieniem w 1999 roku. 

Rok założenia

1984

Charakterystyka działalności

A 04.16

Dyrektor/kierownik

Aleksander Gref

Wróć do listy