17. Poznańska Garażówka na rzecz osób z doświadczeniem uchodźczym w Polsce

23.06.2024
12:00 18:00

"Cześć! Jestem Hassan z Niemiec. Pochodzę z Syrii. Moja siostra znajduje się w pasie granicznym pomiędzy Polską i Białorusią. Jest w bardzo trudnej sytuacji, wyczerpana wieloma dniami spędzonymi w lesie, piciem wody z bagien. [...] Moja siostra chciałaby dotrzeć do swojego męża, który legalnie mieszka w Austrii, a z którym się nie widziała od dawna. [...] Występowała czterokrotnie o wizę, ale odmawiano jej ze względu na to, że jest Syryjką. Nie pozostawiono jej innej opcji niż ryzykowanie życia i wybranie drogi nielegalnej. [...] Czuję, że mam związane ręce i nie wiem jak mogę pomóc siostrze. "

To zapis rozmowy sprzed kilkunastu dni z popularnego komunikatora jednej z osób na co dzień wspierającej uwięzione i uwięzionych w pasie przygranicznym między Polską a Białorusią.

Poznańska Garażówka po raz siedemnasty zbierać będzie środki na rzecz wsparcia osób migrujących i uchodźczych: Syryjczyków, Jemeńczyków, Somalijek oraz przedstawicieli i przedstawicielek wielu innych nacji (narodów) nieuprzywilejowanych, szukających bezpieczeństwa i szansy na lepsze życie w Europie.

W sytuacji, kiedy w Polsce jedynym rozwiązaniem w kontekście zarządzania zjawiskiem migracji wydaje się budowanie coraz "doskonalszego" muru granicznego, poza materialnym wymiarem gromadzenia środków finansowych nasza inicjatywa ma również znaczenie symboliczne. Poznańska Garażówka jest odpowiedzią na jednostronną, coraz powszechniejszą narrację, przedstawiającą osoby migrujące wyłącznie w negatywnym kontekście. Jest to fałszywy obraz, za który cenę każdego dnia płacą na granicy polsko-białoruskiej osoby pochodzące ze szczególnie dotkniętych przemocą rejonów świata.

Dochód z 17. Poznańskiej Garażówki zostanie przekazany organizacjom wspierającym osoby z doświadczeniem uchodźczym.

---

Czym jest Poznańska Garażówka?

Poznańska Garażówka to oddolna inicjatywa, której celem jest wsparcie osób z doświadczeniem uchodźczym i prowadzenie akcji informacyjnych. Od pierwszej wyprzedaży garażowej w 2017 roku udało się zebrać i przekazać organizacjom pomocowym łącznie ponad 500 tysięcy złotych.

Poznańska Garażówka to nie tylko wyprzedaż dająca rzeczom drugie (lub trzecie) życie, ale przede wszystkim akcja charytatywna i informacyjna. Całkowity przychód z wydarzenia przeznaczony jest na rzecz osób dotkniętych doświadczeniem uchodźczym oraz na pomoc na granicach.

Jak wziąć udział?

W Garażówce możesz uczestniczyć na trzy sposoby:
1) możesz wystawić własne stoisko;
2) jeśli jesteś przedstawicielem_ką firmy lub instytucji, możesz przekazać wyroby, przedmioty lub talony na konkretne stoisko (np. ze sztuką, gastronomiczne, książkowe etc.);
3) możesz przyjść w dniu wydarzenia w godzinach 12.00-18.00 i zakupić coś na stoiskach innych.

Jak kupować?

Płatności podczas Garażówki dokonuje się za pomocą specjalnie oznaczonych talonów o wartości 5, 10, 20 lub 50 złotych. Jest to jedyny akceptowany sposób płatności. Talony można uzyskać na specjalnym stoisku, gdzie prowadzona jest publiczna zbiórka za gotówkę. Z przyczyn organizacyjno-technicznych nie ma możliwości płatności elektronicznych.

Co i jak wystawiać?

Podczas Poznańskiej Garażówki można oferować ubrania, książki, biżuterię, ceramikę, rośliny, kosmetyki, ozdoby itp. z drugiej ręki. Warunkiem jest, aby przedmioty były w dobrym stanie, niezniszczone i czyste. Jako sprzedający nie będziesz przyjmować gotówki, ale specjalnie oznaczone talony.

Jak można zgłosić chęć sprzedawania?

Należy napisać wiadomość na adres Poznańskiej Garażówki z krótką informacją: garazowka.poznan@gmail.com

Kontakt dla przedstawicieli_ek firm lub instytucji: garazowka.poznan@gmail.com

Wydarzenie odbywa się w ramach Ethno Port Festival.

---

Nr zbiórki: 2024/1040/OR
Nazwa zbiórki: Wsparcie osób z doświadczeniem uchodźczym (zarejestrowano w Portalu Zbiórek Publicznych)

Baner