Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Muzea w Poznaniu na planie Dodaj obiekt - Muzea w Poznaniu

Muzeum Instrumentów Muzycznych, Oddział Muzeum Narodowego

Opis

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu jest jedyną tego typu placówką w Polsce i jedną z nielicznych w Europie. Muzeum gromadzi obecnie 2,5 tys. zabytków z różnych epok i wszystkich kontynentów. Ekspozycja podzielona została na 16 galerii. Każda z 16 nich odsyła widza do jakiegoś obszaru lub zjawiska, które jest jej przewodnią problematyką. W poznańskim Muzeum działa jedyna w kraju Pracownia Konserwacji Instrumentów Muzycznych  (od 1946 r.), w której przywracana jest dawna świetność obiektom. Powstają tutaj również kopie i rekonstrukcje instrumentów archeologicznych czy historycznych.

Nowe brzmienie - układ i aranżacja nowej ekspozycji wyrosły z idei ukazania instrumentów muzycznych poprzez kontekst epoki, zespołu, miejsca i tradycji. Zwiedzając ekspozycję, wyruszamy w podróż przez wieki, miejsca, zjawiska, kultury. Każda z szesnastu galerii odsyła widza do jakiegoś obszaru lub zjawiska, które jest jej przewodnią problematyką. Dwie pierwsze kondygnacje prowadzą zwiedzającego przez wybrane zagadnienia z historii muzyki europejskiej. Parter ekspozycji obejmuje okres od późnego średniowiecza do końca XVIII w. Na pierwszym piętrze prześledzimy przemijający w XVIII w. czas muzyki dworskiej i przez czas sal koncertowych, dzieje słynnych wirtuozów, muzyki kameralnej i salonowej dojdziemy aż do awangardowej muzyki wieku XX.

Godziny otwarcia

Poniedziałek nieczynne, wt - czw 10:00 - 17:00, piątek 11:00 - 20:00, sb-nd 11:00 - 17:00

Ceny biletów

normalny 15 zł, ulgowy 10 zł, dzieci (7-16 lat) 1 zł. We wtorek wstęp bezpłatny. Z Poznańską Kartą Turystyczną wstęp bezpłatny.

Wystawa stała

◥ Nowe brzmienie
Układ i aranżacja nowej ekspozycji wyrosły z idei ukazania instrumentów muzycznych poprzez kontekst epoki, zespołu, miejsca i tradycji. Każda z 16 galerii odsyła widza do jakiegoś obszaru lub zjawiska, które jest jej przewodnią problematyką.

Wróć do listy