Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Zapis miasta

Wystawę Piotra C. Kowalskiego "Obrazy przejściowe" można oglądać od 16 listopada w budynku Urzędu Miasta.

. - grafika artykułu
fot. P.C. Kowalski

Prezentowane prace nie powstały w zaciszu domowego atelier. Dzieła to efekt bezpośredniego oddziaływania tkanki miejskiej na strukturę obrazu. Płótna pozostawione w przestrzeni publicznej stają się elementem, na którym nie malarz, a przypadkowi przechodnie, przejeżdżające samochody zostawiają ślad. Udział w powstaniu dzieła mógł mieć każdy.

 - Płótna rozkładam zazwyczaj na różnych studzienkach, bo na ich płytach, przykrywach widnieje często nazwa miasta, a czasami nawet jego herb. Często są pieczołowicie wykonane i wymyślnie zdobione, przyciągają wzrok swoją urodą. Bywają też źródłem informacji o miejscu, jego historii, zasługach. W Barcelonie przed sklepami rzemieślników jest pokrywa z herbami szacownych cechów. W Japonii bawią oko motywy roślinne - mówi artysta.

Prace to swoiste "pocztówki" z podróży, widzialny (i namacalny) zapis doświadczeń z różnych miejsc, ekspresja już nie samego artysty, ale człowieka i jego miejskiej obecności, a także warunków atmosferycznych, w jakich zostały pozostawione.

Piotr C. Kowalski w latach 2010-2014 był kierownikiem Katedry Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów na Akademii Sztuki w Szczecinie. Obecnie prowadzi X Pracownię Malarstwa na Wydziale Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W latach 2014‑2015 prowadził Pracownię Gościnną w Katedrze Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Autor cykli obrazów Żywa natura, realizowanych bezpośrednio w naturze, m.in.: obrazów smacznych i niesmacznych, obrazów grzecznych i grzesznych, czyli niegrzecznych, obrazów malowanych w pełnym słońcu, w cieniu, bez cienia i bez cienia wątpliwości.

Tomasz Bombrych

  • "Obrazy przejściowe" - wystawa prac prof. Piotra C. Kowalskiego
  • hol Urzędu Miasta Poznania
  • 16-30.11
  • wstęp wolny