Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Wystawy w niełatwych czasach

Niedawno minął rok, od kiedy zmagamy się z pandemią. Muzea i galerie były przez znaczną część tego czasu zamknięte. Są zamknięte i teraz i póki co nie można się spodziewać, że w najbliższym czasie zostaną otwarte bez ograniczeń. Warto więc  zapoznać się z wystawami, które mimo wszystko są dostępne i - chociażby kliknięciami - wspierać poznańskie instytucje wystawiennicze.

. - grafika artykułu
"Frida na ławce"/"Frida on Bench" z wystawy "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" CK Zamku, fot. N. Muray, © Nickolas Muray Photo Archives/ The Jacques and Natasha Gelman Collection of Mexican Art, the Vergel Foundation and the Tarpon Trust

Artyści, kuratorzy i muzealnicy jak nikt inny mają świadomość, że nawet najlepiej zaprojektowane internetowe doświadczenie nie zastąpi osobistego kontaktu z dziełem sztuki czy historycznym artefaktem. Ostatecznie koncepcja wystawy polega na spotkaniu widza z obiektem
w określonej przestrzeni. Niemniej w czasie pandemii większość ekspozycji może istnieć tylko w internecie. W związku z tym osoby nad nimi pracujące usiłują wykorzystać to medium na tyle, na ile to możliwe. Wraz z upływem czasu propozycji jest coraz więcej i są coraz sprawniej realizowane. Dlatego też zdecydowaliśmy się zebrać poznańskie projekty wystawiennicze, które są dostępne pomimo lockdownu i dodatkowo oferują wersję po angielsku, a niekiedy także w innych językach.

Historia

Najnowsza wystawa czasowa Bramy Poznania (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego) Miasto [re]konstruowane, opowiadająca o odbudowie miasta po II wojnie światowej, jest w całości dostępna w formacie PDF. Jeżeli zaś chodzi o ekspozycję stałą - przybliżającą historię wyspy katedralnej, a więc także Poznania w ogóle oraz początków Polski - dostępne są filmy z oprowadzaniem w języku angielskim, hiszpańskim, rosyjskim i ukraińskim. Ciekawym historii miasta, którzy wolą poznawać ją inaczej niż sprzed komputera, polecamy gry miejskie - świetny sposób na zwiedzanie miasta w pouczający, ale nie nudny sposób. W tej chwili jest także w Poznaniu wystawa, którą pomimo okoliczności można zobaczyć na żywo - to znajdująca się na Placu Wolności i otwarta jeszcze do 13 kwietnia Po wielkiej wojnie. Nowa Europa 1918-1923 - ekspozycja plenerowa ukazująca archiwalia przybliżające życie w Europie po I wojnie światowej.

Fotoplastykon Poznański, który ze względu na specyfikę samego urządzenia (niemal stuletniej maszyny służącej do prezentowania stereofotografii), pozostaje zamknięty od początku pandemii, udostępnił swoje ostatnie wystawy online. Niestety taka prezentacja odbiera im walor trójwymiarowości, można jednak przynajmniej poglądowo zapoznać się z interesującymi fotografiami.

Sztuka w ujęciu historycznym

Muzeum Narodowe w Poznaniu zdigitalizowało wystawy stałe w tzw. starym i nowym gmachu, oraz odświeżoną wystawę w niedawno wyremontowanym oddziale - Muzeum Instrumentów Muzycznych. Także wystawy czasowe zostały udostępnione w formie spaceru wirtualnego. Dotyczy to zarówno aktualnej wystawy polskich mistrzów malarstwa 2. poł. XIX i początków XX wieku Polska. Siła obrazu, jak i już archiwalnych, np.August Zamoyski. Myśleć w kamieniu, Durer i inni. Grafika niemiecka w XV i XVI w., Formy w przestrzeni. Poznańska rzeźba plenerowa lat 60. i 70. XX wieku, czy wystawy w Muzeum Sztuk Użytkowych: Szkło. Męskie rysy.

Centrum Kultury Zamek także zdigitalizowało swoje ostatnie ekspozycje w formie wirtualnych spacerów. Ostatnia z nich to W imię Boga jedynego Andrzeja Okińczyca. Możecie tu również zobaczyć dwie największe zamkowe wystawy ostatnich lat: Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst oraz Nieznany impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni. Pierwsza jest dostępna w formie wirtualnego spaceru, druga jako wycieczka wideo. W plikach PDF są dostępne katalogi tych i innych ważnych archiwalnych wystaw.

Galerie

Galeria Miejska Arsenał widea z oprowadzaniem po wystawach nagrywa w języku polskim, ale na stronie galerii są dostępne teksty kuratorskie po angielsku i dokumentacja wizualna m.in. ostatnich wystaw: AMZN Tytusa Szabelskiego i Bieguny. Dialogi młodych: INNY - edycja 4. Na tle prywatnych galerii - jeżeli chodzi o dostępność online dla osób nie znających języka polskiego - wyróżniają się Rodriguez Gallery i Galeria Piekary. Na ich stronach internetowych dostępne są dokumentacje wystaw i teksty kuratorskie.

Warto zapoznać się także z pracami, które bez względu na sytuację epidemiologiczną są prezentowane w przestrzeni miejskiej. W tym celu polecamy spacer z mapą Z bliska / Z daleka. Mapa murali, neonów, graffiti i typografii Poznania i/lub do miejsc, gdzie w przestrzeni publicznej prezentowane są rzeźby (szczególnie po historycznym wstępie w postaci wystawy Formy w przestrzeni. Poznańska rzeźba plenerowa lat 60. i 70. XX wieku), jak w Parku Cytadela, na Alejach Marcinkowskiego, czy też na Studenckiej Scenie Postaw Twórczych na Placu Cyryla Ratajskiego. Wszyscy chcemy, by pandemia minęła jak najszybciej. Dopóki jednak trwa, warto śledzić strony poznańskich instytucji wystawienniczych i oglądać w internecie to, czego nie można na żywo, w ten sposób pielęgnując w sobie nadzieję na beztroskie zwiedzanie muzeów i galerii już niebawem.

Katarzyna Misiura

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021