Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Witalny realizm

Poznańska grupa artystyczna Koło Klipsa doczekała się swojej pierwszej wystawy retrospektywnej. Organizatorem jest Muzeum Sztuki w Łodzi. Oficjalne otwarcie odbędzie się 12 grudnia.

. - grafika artykułu
Leszek Knaflewski, bez tytulu (dzidy), 1983, fot. Muzeum Sztuki w Łodzi

Wystawa "Witalny realizm grupy Koło Klipsa" ma na celu przypomnienie ekspresyjnej twórczości grupy, która w latach 80. została założona przez studentów poznańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (dzisiejszego Uniwersytetu Artystycznego). Niezależność młodych twórców objawiała się już w samym zrzeszeniu się, czym przeciwstawili się ówcześnie propagowanemu, konceptualnemu podejściu do sztuki. Twórczość grupy Koło Klipsa jest impulsywna, zaskakująca i kolorowa. Dzieła zawierają w sobie pierwiastek ironiczny, uderzający w czasy powstania grupy, gdy kraj ogarnięty był apatią i popadał w coraz większy kryzys gospodarczy. Na ekspozycję będą składać się wszystkie zachowane dzieła grupy oraz dokumentacja sześciu czołowych wystaw.

Koło Klipsa zawiązała się w 1983 roku, jej założycielami byli studenci malarstwa: Leszek Knaflewski, Mariusz Kruk, Wojciech Kujawski, Krzysztof Markowski. Przez krótki okres do ugrupowania należeli również Piotr Kurka, Piotr Postaremczak i Rober Mahoń. Działania artystów opierały się na ścisłej współpracy wszystkich członków. Swoje wystawy realizowali według schematu, który zakładał wspólne tworzenie projektu, sporządzenie szczegółowego szkicu dla planowanej wystawy, podział obowiązków a następnie dopasowanie do siebie powstałych elementów oraz zaadaptowanie ich do miejsca ekspozycji. Aby mocniej podkreślić charakter działania grupowego, członkowie zrezygnowali z podpisywania dzieł. Tworzyli instalacje malarsko-rzeźbiarskie nawiązujące do fantastycznych, sennych światów, przydając wystawom bajkową, odrealnioną aurę.

Grupa oficjalnie przerwała swe działania w 1990 roku, choć i tak przez kilka poprzedzających lat tworzyli ją głównie Leszek Knaflewski i Wojciech Markowski. Przedwcześnie zmarły Leszek Knaflewski (54 l.) w jednym z wywiadów podkreślał, jak wyjątkowy był dla niego czas istnienia grupy ze względu na doświadczenie prawdziwej, męskiej przyjaźni. Szara rzeczywistość i nieprzychylne otoczenie tylko wzmacniało ich koleżeństwo. Członkowie grupy wyrażali swój bunt nie tylko poprzez tworzenie niezależnej sztuki, ale także punkowy image, sam Knaflewski był członkiem kilku zespołów punkrockowych. Od kilkunastu lat wykładał na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Podobnie pozostali członkowie, nadal związani z miastem, tworzą i mieszkają w Poznaniu, większość z nich pracuje w placówkach związanych z edukacją artystyczną.

Miejscem wystaw Grupy Koło Klipsa nie był jedynie Poznań. W 1987 roku zaproszono ich do udziału w "Künstlergruppen zeigen Gruppenkunstwerke - Grupy artystyczne przedstawiają grupowe dzieła", ekspozycji towarzyszącej Documenta 8. To wystawa sztuki współczesnej na skalę światową, odbywająca się co pięć lat w Kassel (Niemcy). Materiały dokumentujące to ważne dla Koło Klipsa wydarzenie także będzie można odnaleźć na wystawie w Łodzi.

Paulina Gwizdek

  • "Witalny realizm grupy Koło Klipsa"
  • Muzeum Sztuki, ul. Więckowskiego 36, Łódź
  • otwarcie: 12.12, g. 18
  • wystawa czynna do 01.03.2015 r.