Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Sztuka z dyplomem

Ponad trzysta prac na 3 tys. m² - wystawa dyplomów Uniwersytetu Artystycznego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich to największa tego typu ekspozycja w Polsce! Wernisaż - 21 czerwca.

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

W ciągu ostatnich kilku dekad można było zaobserwować ekspansję sztuki, coraz pewniej wkraczającej na terytoria, które wcześniej nie były dla niej dostępne lub nie leżały w obszarze jej zainteresowań. Współpraca lidera polskiego przemysłu targowego z największą uczelnią artystyczną w kraju to najlepszy dowód na to, że świat sztuki i biznesu stają się sobie coraz bliższe. - Z pomysłem na pokazanie prac naszych studentów na terenie targów wyszedł rektor UAP Marcin Berdyszak - wyjaśnia kurator generalny wystawy, dr Piotr Tetlak, kierownik Katedry Scenografii. - Prezes Zarządu MTP Andrzej Byrt to wielki pasjonat sztuki. Chętnie wspiera działalność uniwersytetu. Projekty studentów wzornictwa są pokazywane na Arena Design, Sala Ziemi zaś powoli zapełnia się pracami dyplomowymi z ubiegłych lat.

Sztuka kompromisu

Ogromne przestrzenie hal targowych z jednej strony pozwalają na prezentację dyplomów wszystkich wydziałów jednym miejscu, z drugiej zaś, przez swój zunifikowany charakter, stanowią specyficzną przestrzeń, która może sprawiać kłopot. - Moja praca wymaga zupełnej ciemności - opowiada Gosia Witasiak z Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych. - Będę musiała skonstruować boks i martwię się, że mogę nie zdążyć, bo dostęp na teren targów otrzymamy krótko przed obronami. - Dyplomy z kierunków projektowych na ogół nie sprawiają większych problemów - mówi kurator generalny. Gorzej jest w przypadku prac artystycznych, ponieważ ich forma niemal do ostatniego momentu ulega zmianom. Prof. Tetlak, autor pierwszych dwóch aranżacji wystaw, podkreśla jednak, że konieczność dostosowania się do możliwości, ale i ograniczeń danego miejsca przygotowuje studentów do realiów rynku sztuki. - Jeśli otrzymają propozycję wystawy w galerii, która dysponuje określoną przestrzenią, nie będą mogli zrealizować wszystkiego, co przyjdzie im do głowy - wyjaśnia.

Dyplom - koniec czy początek?

- Praca dyplomowa to zwieńczenie dotychczasowej nauki oraz pierwszy krok do samodzielnej pracy twórczej - przekonuje prodziekan Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej, dr hab. Maciej Kurak. Zapytany o rolę promotora odpowiada, że powinna ona polegać na doradzaniu, a nie narzucaniu własnych rozwiązań, zwłaszcza gdy są to prace magisterskie, które jego zdaniem powinny wynikać z indywidualnych poszukiwań. No dobrze, dyplom dyplomem, ale co po nim? Niektóre osoby chciałyby pozostać na uczelni, tak jak Anna Brandys, która przygotowuje nietypową książkę kulinarną - zestaw zdrowych i smacznych przepisów z ilustracjami stworzonymi na podstawie obiektów z tkaniny. - Obecnie raz w tygodniu prowadzę zajęcia w szkole - opowiada - chciałabym jednak kontynuować swoją działalność książkowo-tkaninową, ale zobaczymy, jak zareaguje na to rynek. - I dodaje: - Wierzę w to, że można tworzyć również po studiach.

Karolina Gumienna

  • Wystawa Dyplomów 2013
  • hala nr 6 MTP
  • 22-29.06, g. 10-17
  • Wernisaż 21.06, g. 20
  • Wstęp wolny