Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Poznańskie Muzeum Melancholii

W najbliższych dniach w naszym mieście powstanie nowa instytucja kultury. Będzie to Poznańskie Muzeum Melancholii - tymczasowy, artystyczny projekt, który nawiązuje do strategii rozwoju miasta Poznania, opatrzonej hasłem "Poznań - miasto know-how". Artyści związani z Kolektywem 1a rozliczają miasto z jego marzeń i aspiracji.

. - grafika artykułu
.

Czy hasłu promocyjnemu, będącemu ukłonem względem zagranicznego odbiorcy, dali wiarę sami poznaniacy? Poznań w swojej reklamowej wizji jawi się jako miasto przyszłości - innowacyjne, sprzyjające rozwojowi gospodarki, dorównujące jakością życia zachodnim metropoliom. Artyści jednak zastanawiają się, czy Poznań know-how, chcący być postrzegany jako miasto specjalistów, faktycznie nim jest?

Twórcy zaangażowani w tworzenie Poznańskiego Muzeum Melancholii zwracają uwagę na cechy owych działań promocyjnych, które są symptomatyczne dla ogólnie pojętego mitu poznańskości. Analizując wizerunkowy konstrukt, zwracają uwagę na jego paradoksalny charakter, łączący narcystyczną dumę i pęd za nowoczesnością Zachodu z ogólną tęsknotą za mglistą, piękną przeszłością, która umiejscawia się między poniemiecką solidnością a czasami PRL-u, gdy Poznań dzięki targom był oknem na kapitalistyczną, europejską rzeczywistość. Owa melancholia, tęsknota za przeszłością, zdaniem artystów, przysłaniać ma Poznaniowi potencjał drzemiący w innych niż zachodnie wizjach i rozwiązaniach oraz prowadzić do uśpienia miasta.

Zgodnie z przesłaniem hasła "know-how" specjaliści - ludzie kultury - zwracają uwagę na jeden z przejawów owej niezaradności Poznania, czyli brak strategii muzealnej i zamknięcie się na popularyzację sztuki współczesnej. Poznańskie Muzeum Narodowe, wypadające zdaniem twórców peryferyjnie względem innych polskich instytucji kultury, i brak zinstytucjonalizowanej edukacji muzealnej z zakresu sztuki najnowszej składają się, pomimo sprawnie działającego Uniwersytetu Artystycznego, na prowincjonalność kulturalną miasta.

Ów rozdźwięk między marzeniem a rzeczywistością twórcy Poznańskiego Muzeum Melancholii biorą pod lupę. Tworząc performatywne muzeum, tymczasowo wchodzące w skład tkanki miejskiej, artyści mają zamiar zmierzyć się z kulturalną, polityczną i gospodarczą wizją miasta, a także, w kontekście szerszym - przyjrzeć się problemowi muzeum jako instytucji.

Aleksandra Nieścioruk

  • Poznańskie Muzeum Melancholii
  • otwarcie 13.11, g. 19
  • Dom Handlowy Alfa, ul. Św. Marcin 40, piętro 11
  • muzeum czynne do 22.11 w g. 12-20